Auttakaa!

kesäkuntohaaveena

Olen nuori nainen, pituutta 163cm ja painoa kertynyt 72kg.. Eli siis todellakin liikaa ja olen tosi tyytymätön kroppaani. Kuntoilen hyvin paljon mutta syön epäterveellisesti. Joten jos voisitte kertoa miten terveellistää ruokavaliota jne? Ja mitä raaka-aineksia tulisi syödä? Vai oisko jollain jotain dieettiä? Tarvitsen apua ja kokemuksia!!

2

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aloita vaikka näin

      Dieetti on ruokavalio. Terveellinen ruokavalio on dieetti. Katso vaikka iltalehden painopäivyristä miten olet syönyt ja miten sun pitäsi muuttaa syömisiäsi.

      Et kerro mitä syöt, joten ei jaksa alkaa miettimään miten sitä voisi terveellistää. Tiedät varmasti itsekin, ettei karkit, einekset, roskaruuat ja muut sokerilitkut kuulu laiduttajalle.

      Syö 5 kertaa päivässä ja joka aterialla myös proteiinia. Älä syö huonoja hiilareita, mutta muista syödä hyviä öljyjä.

      • kesäkuntohaaveena

        Kiitos paljon vastauksestasi! Ja karkit, leivonnaiset, limpparit yms napistelut ja herkut ovat minun kompastuskiviäni. Muuten syön aika normaalia kotiruokaa, mutta jokapäiväinen napostelu on ajanut minut ylipainoon (ilman muuta) .. Haluaisin vain pikaisesti läskit pois! Ja en tiedä mitä tai minkälaisia ruokia jne tulisi syödä..?:/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3302
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1829
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1489
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1334
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      984
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      799
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      746
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      677
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      626
    Aihe