huhtikuu puolessavälissä?!?! milloin tää tapahtu!!!?!?!? Hetki sitten oli vielä vaikka kuuuuinka paljon aikaa kesään... :)
tarkoituksena olis toukokuun loppuun mennessä olla kymmenen kiloa keveämpi. Tuleeko joku mukaan tänne höpöttelemään onnistumisista sekä epäonnistumisista ja edistymisestään? Ja toki muillakin tavoitteilla saa osallistua kuin tuolla kymmenellä :)
Itse kunniakkaasti ilmoitan painoni olleen tänään 68.5kiloa.
Seuraavaksi kipuan varmaankin vaa´alle maanantaina :)
Toivottavasti saisin tänne mukaani ihmisiä, ettei mene yksin höpinäksi :)
tarkoituksena olis toukokuun loppuun mennessä olla kymmenen kiloa keveämpi. Tuleeko joku mukaan tänne höpöttelemään onnistumisista sekä epäonnistumisista ja edistymisestään? Ja toki muillakin tavoitteilla saa osallistua kuin tuolla kymmenellä :)
Itse kunniakkaasti ilmoitan painoni olleen tänään 68.5kiloa.
Seuraavaksi kipuan varmaankin vaa´alle maanantaina :)
Toivottavasti saisin tänne mukaani ihmisiä, ettei mene yksin höpinäksi :)
Vastaukset 55
Vanhimmat
tässä olis itselläkin tarkoitus laihtua n.10kg kun puolessa vuodessa on tullut sen verran melkein lisää. muutto toiselle puolelle suomea ja yllättävät elämäntilanteet jätti liikunnan ja kaikki pois ja nyt pitäis saada motivaatio ja vähän tukea tähän. että voisin alkaa kirjoitella mielellään. en ole ikinä kirjoitellut missään tälläisissä paikoissa mutta nyt tuntuu että tarvitsee tukea :) painoa 66kg tällähetkellä.
Sama täällä.. Kymmenen kiloa tavoitteena toukokuun loppuun mennessä. Joulusta olen jo pudottanut -7 kg, mutta nyt olisi tarkoitus vetää hieman vauhdikkaammalla tahdilla laihdutus loppuun. Painan nyt 72 kiloa ja 62 kiloa oli tarkoitus painaa ennen toukokuun loppua. Kyllä tähän pystyyy, kun sitä vain tarpeeksi haluaa.. Itse en ainakaan halua enää tänä kesänä verhoutua peittäviin vaatteisiin vaan nauttia kesästä toppi päälle, mitä en ole koskaan voinut vielä tehdä!
hienoa, toivottavasti onnistutaan!:):vaikeinta tässä on että en ole ikinä laihduttanut ja mite saan iltasyömisen kuriin. siitä on tullut nyt puolen vuoden aikana se suurin ongelma. ? :/
Oikun kiva huomata että tänne on ilmestynyt kanssaihmisiä :)
Varmasti kovalla työllä lähtee, itsekin olen jo saanut hitaan tappavasti seitsemisen kiloa pois, sit oli monen kuun paussi kunnes heräsin siihen että kesä on pian ja haluan nauttia siitä häpeilemättä itseäni :)
Mä aloitin maanantaina vähähiilihydraattisen. Ajattelin kokeilla nyt kun tää karppaushomma ei ole enää muotia niin se vois jopa sopia mulle :)
Kolmas päivä vasta meneillään ja olen lukenut ihan hulluna erilaisia artikkeleita ja ruokaohjeita. Eilen yllätyin iloisesti kun tein "pastaa" kesäkurpitsasta. Oli yllättävän hyvää!!! :)
Voitaisko sopia joku päivä et ilmotettais kaikki vähän tuloksia? Ja jos käy niin käviskö siinä tapauksessa maanantai?
Laihduttaja21, minkälaista ruokaa yleensä syöt? pidätkö kasviksista ja hedelmistä?
Itselleni suuri haaste on ollut aikanaan se että kuvittelin etten pidä salaateista ja rehuista yleensäkään :D Nyt olen oppinut tekemään salaattia ruuan kanssa. Nykyään ne ovat jo melko vihreitä mutta ennen salaattini koostuivat niinsanotuista hyvistä aineista kuten omenasta, viinirypäleistä, kirsikkatomaateista, kurkusta, persikasta yms. Opettelin näitä syömään iltaisin kun ruuan himo iski. Nyt valitettavasti olen tuosta herkusta joutunut luopumaan kun aloin näitä hiilihydraatteja kyttämään mutta on ainakin hyvää ja terveellistä.
Jos mukaan laittaa muutaman juustonpalan ja jotain hyvää vähäenergistä salaatinkastiketta niin on melko hyvää iltanaposteluun :)
Itsellä ei onneksi suurta ongelmaa ole karkkien ja muiden kanssa mutta ruoka!!! mikä tahansa ruoka on hyvää ja mielettöminä annoksina.
Ja nyt jo muutaman päivän ilman leipiä, pastoja, perunaa yms huomaan että turvotus on laskenut ihan mielettömästi!!!!
Näin aamulla ystävääni joka kysyi kuinka paljon olen jo oikein laihtunut ja ilmoitin että muutamassa päivässä tuskin yhtään mut tää viljapöhön laskeminen on kyl tehny jo ihmeitä :)
Helppoo tää ei oo kyllä ollut ku yleensä menny paketti leipää päivässä.... :D
minä tulen tähän myös mukaan. aloituspaino 72 ja 62-65 on se mihin pyrin. Pituutta 160. Tällä hetkellä noudatan vähähiilihydraattista ja vähärasvaista ruokavaliota. Paljon rahkaa, vihanneksia, kanaa, kalaa, raejuustoa.
tervetuloa mukaan! :)
Mulla näyttäis toi hiilihydraatiton toimivan ainakin aluks ihan hienona alun nesteenpoistajana ja toivottavasti lopuks myös laihduttajana.. Vaiks uhkasin käydä vaa´alla vasta maanantaina niin oli jo pakko kurkata nyt.. :D 66,9!
-1,6kiloa! JEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!! :)
seuraavaks menen oikeesti puntaroimaan itteni vasta maanantaina :)
Moikka!
Vieläkö mahtuu mukaan? :)
Lähtötilanne 71kg/163cm
Tavoite 60kg
Alkusysäyksen oon aloittanut nutreilla ja siitä ois sitte tavoite jatkaa jollain "terveellä ruhokavaliolla" , VHH kuulostaa toimivalta.
Olisko paha, jos laitettas tänne ns "mallipäiviä" niin sais kaikki puolin ja toisin vinkkejä?
Aina sopii mukaan! :)
Mun mallipäivät ei ehkä ole kaikkein parhaimmat mut laitanpa silti. :) ens viikolla lisään liikunnankin mukaan. nyt oon vaan lähinnä töiden ohessa ollut. :D
Aamupala: Puoli pakettia pekonia, puolipakettia lehtisalaattia, 1 tomaatti, kolmasosa kurkkua, n.20 g juustoa.
Lounas/päivällinen: oli hiukan pitkä päivä ni nää yhdisty :) n.200g maidottomia ja jauhottomia jauhelihapihvejä, lautasellinen kesäkurpitsasta tehtyä "spaghettii"
3desiä herkkusienikastiketta (sitä kaupan valmisjauhetta mut tein vähemmällä maitomäärällä ja maidonsijaan käytin kermaa..... :D ja enemmän vettä)
iltapala: Kaks paistettua kananmunaa (ei ihan omeletti mut melkeen) :) joiden sekaan raastin ihan hiukan juustoa sekä 1/4 osa kurkkua. Toisen 1/4osan söin tuoreena kananmunan kanssa.
Oo, kuinka kuulostaa varsin herkulta :)
Onko kaikilla jokin sallittu nautittu määrä vai saako syödä "kuinka paljon vaan"?
Sori, en oo vielä muka ehtiny perehtyy näihin VHH jutskiin...
Kuullostas taivaalliselta tän pussikuurin jälkeen ;D
....ja minulla mitat 170/91, joten kyllä se 10 kiloa ainakin pitäisi saada lähtemään kesään mennessä. Alan kyllä olla jo aika pessimistinen. Ei sitten millään iske se niin kutsuttu innoituksen tuli ja laihdutusmotivaatio...
Josko nyt taas yrittäisi...
Täällä täytyy tehdä hieman synnintunnustuksia.. On nimittäin mennyt koko viikko ihan plörinäksi. Tähän asti olen tosiaan saanut sen -7kg pois mutta nyt kun annoin itselleni luvan "pariin" normaaliin/herkkupäivään, on mopo lähtenyt täysin käsistä. Nyt mennään jo varmaan kuudetta päivää syöden todella epäterveellisesti.
Huomenna yritän katkaista "kierteen". Tai en yritä, vaan todellakin katkaisen!! On niin huono olo ja apea mieli kaikinpuolin kun menee enemmänkin takapakkia laihdutus. Mutta toivottavasti huomenna illalla voin tulla kertomaan, että olen täysillä taas mukana! Eihän ne repsahdukset ole tärkeitä, vaan se, miten niiden repsahdusten jälkeen jatkaa matkaa...
Nyt tsemppiä !! :) Kylää se siitä taas kuri löytyy ;)
Millaista ruokavalioo noudatat?
Zinkeriina, tää voittaa kyllä pussidieetit ehdottomasti :) saa aika vapaasti syödä. Nyt vasta tajuaa millaset määrät kaloreita tulee makarooneista, riiseistä yms. Ei ole vielä sellasta päivää ollu et joutuisin sanomaan että olis jääny nälkä :) Vettä pitäs juoda pari litraa päivässä mut sitäkin on alkanut menemään koska jotenkin toi kasvanut rasva ja suolmäärä janottaa... :D
Ainalihava, kyllä se palo sieltä sitten lähtee kun siltä tuntuu! :) ei saa pakottaa itteensä. Loppujenlopuks kysymys ei ikinä ole oikeesti siitä minkä painoinen olet vaan siitä et minkä kokoisena itte tuntee olonsa hyväksi :) Jos lenkille lähteminen tuntuu maailman järkyttävimmältä (ja siltä se muuten tuntuu kun vettä tulee taas niinku esterin perseestä, EN MENE!) ni kannattaa koittaa jotenkin keksiä jotain muuta mitä vois tehä esimerkiks kotona sisällä. Itte olen aika rakastunut tohon gillian michaelsin 30day shrediin. Aika järkyttävältä sekin tuntu ku alko täydellisen liikkumattomuuden jälkeen sitä tekemään aikanaan mut jossain kohtaa huomas et ne liikkeet alko kevetä. ah sitä voiton tuntua :) :) Vois alottaa ton shredin maanantaina. :)
Oopz, itelle käy aina niin et ku oikeen motivoituneesti alkaa laihduttelee ni ei enää muuta ajattelekaan kun ruokaa. Ja ruokaa. ja herkkuja. ja lisää ruokaa. Ja sit on vähänvälii naama pitkänä jääkaapilla ja keksii tekosyitä miks on ihan ok. vetästä koko suklaalevy, koko pelti pizzaa ja parit jos toisetkin vanukkaat siihen päälle :D :D
Tänään avomiehen äiti toi meille pullaa. PALJON PULLAA! tossa ne nytkin on mun naaman edessä ja koitan kovasti jotenkin saada itseni ajattelemaan miksen saa syödä niitä :D
Mua motivoi hyvin kun kattelen netistä kuvahaulla before-after diet kuvia. Tulee ihan uutta puhtia :D Nyt palkitsin itseni tosta 1,6kilosta tilaamalla itselleni uudet hiustenpidennykset
Mä en noudata mitän erityistä ruokavaliota, mulle riittää vaan se, että herkut karsiutuu pois!! :) Syön n. 1000kcal päivässä, yleensä yksi lämmin ruoka hedelmä jotain muuta. Ei nyt ehkä ihan ideaali, mutta toimii mulla.
Mä en ehkä ihan maanantaina vielä punnitse itseäni, vaikka perjantaina sitten.. Nyt on niin paljon nestettä ja turvotusta, että taidan hieman vältellä vaakaa.
Itse hankin myös ekat pidennykset kun sain painon laskusuhdanteeseen viime vuoden lopulla, ehdottomasta kannattaa palkita itseään. Ja siis jollain muualla kun ruualla! Nyt tosiaan paino 72 kg, kun se on 68 kiloa niin sitten palkitsen itseni taas uusilla (kalliilla, ei ole sitten ainakaan rahaa herkutella :P) pidennyksillä. 68 kiloa olisi tosiaan nyt sellainen tavoite mulla, siihen kun pääsisi niin se motivoisi varmasti jatkamaan vielä ne loput 8 kiloa pois... Tsemppiä kaikille!!
Liikuntamotivaatio kyllä on tallella, kunhan tämä flunssa häviää. Mutta miten saisin näppini pysymään irti kaikista herkuista? Ei tietenkään saisi ostaa kotiin mitään hyvää, vaan miten saan näppini pysymään irti pakkasen pullakätköistä?
Oopz, itsellä kans toi tuhannen kalorin päiväsaanti on kans aikanaan ollut toimiva. Pakko vaan myöntää et olen niin ahne et välillä tuottaa vaikeuksia pysyy siinä tonnissa... :)
Olo on jotenki niiiiin väsyny ja mitäänsanomaton ja mikään ei kiinnosta. Mä olen kohta vuorokauden ollu ihan liian tietoinen pakastimessa olevasta minttujäätelöstä ja kaapissa olevasta suklaakastikkeesta...... Ei ihan helppoa. Vettä ja mehua naamaan vaan.....
Menipäs aikaa kun pääsin kirjottaaan... Oli kyllä raskas työviikko, ja sen jälkeen aina niin puhki että voisi nukkua vain. Onneksi omistan koiran niin se PAKOTTAA ittesä pihalle :D Viime kesänä kävin juoksemassa koiran kanssa päivittäin ja oli ihana lähteä kun ei ollut sitä ylimäärästä ympärillä, nyt kun sitä on niin paljon ettei huvita edes?? tietääkö joku tunteen? Nii tää on tosi ahistavaa. Syön monipuolisesti ja nyt olen alkanut lisäämään kasvisten määrää. Ei ole muuta ongelmaa kuin tuo ilta, kun on tylsää ja työt tehty ja koira käytetty niin mikä ihanampaa kuin hamstrata kaikkea hyvää hirveä määrä ja lösähtää sohvalle??!? Sit tulee kauhee morkkis ja suoraaa nukkumaan masu aivan täynnä. Eli pitäs saada ilta syöminen pois? ehdotuksia? Tää on kyllä kiva lukee muidenkin ongelmaa samasta aiheesta Pitäis varmaan itsekkin käydä laskemaan kaloreita? Jotenkin tuntuu todella hankalalta vaikka suurinpiirtein tiedän paljoko missäkin on kun ennen olin tarkka kaikesta.
Ja pakko vielä lisätä kun teilläkin näyttää olevan aika iso haaste olla tuo kun tietää että jtn hyvää on pakastimessa tai kaapissa missä lie. Miten saa pidettyä näpit irti niistä?! jos keksitte jonkun hyvän vinkin niin ilmoittakaa heti. Itse yritän pysyä nyt hyvin tiukkana tuon suhteen ettei niitä kaapinpohjalle kertyisi! Mutta kun itsekkin voi iltasyöisenä vetää vaikka leipää mielinmäärin.
Niinhän se on; ei jaksa vuodesta toiseen kytätä kaloreita. Mutta on se niinkin , että kun niiden kaloreiden kyttäämisen lopettaa, niin jotenkin sitä vaan lipsuu syömään sitä, mitä tekee mieli, ja kohta ollaankin taaas lähtöpisteessä ja tarvitaan 10 kilon painonpudotushaastetta.
Minä en hamstraa herkkuja telkun ääreen...mutta kipaisen sitten välillä niin vikkelästi, etten itsekään huomaa, sulattelemaan pakkasesta kakunkimpaletta ja korvapuustia. Ehkä kuvittelen, että "kyllä sitä nyt yhden voi ottaa..."...mutta kun sama toistuu aika tiuhaan, niin niitä yksiä kertyy sitten kuukaudessa aikamoinen kasa.
Paino tänään 91 kg, joten eipä ole tippunut, ei. Ei kai tässä auta, kuin pitää tänään sellainen superterveellinen syömisten kyttäilypäivä. Jos aloittaisin rahkalla ja anananasmurskalla.
Mä sorruin eilen!! nyt on hirvee moraalinen krapula. !! meni sipsuu ja suklaata ja vanukasta... Mut siihen jäätelöön en koskenut ;)
Mitäs mieltä olette jos koitan olla järkevillä kalorimäärillä ja hiilihydraatittomalla mut yhtenä päivänä viikossa antaisin luvan itselleni herkkuihin?
Meneekö kaikki ton yhen päivän takia sit puihin ku kuitenkin on aika lyhyt aika tiputella tota kymmentä kiloa...
MIKS RUUASTA ON TEHTY NOIN HYVÄÄ?!?!?!?
Minäkin taidan siirtää mun punnituspäivän ens perjantaille. Ajatuskin vaa´asta ahdistaa kun mietin tota eilistä ahmimistani.. :D
Nyt on IHANA ilma. Vois jopa lähteä vähän kävelemään pitkästä aikaa!
..puihin menee, jos edes ajattelee herkkuja...Saatikka sitten, jos niitä menee mahaansa lappamaan...
Ehkä huomenna aloitan uudestaan...
itse voisin helposti sallia yhden päivän viikossa herkutteluun kun rantavalas sitä kysyit. mutta itselläni se menee ihan pipariksi sillä syön niin paljon ja se on tosi vaikea katkaista, tulee niin helposti mässättyä seuraavakin päivä vaikka kauhea morkkis onkin. on tää niin vaikeeta kjn itekki sortuu koko ajan. itselläni loppu tän viikon alusta vaa'asta patterit mutta hommaan ne nyt niin ilmottelen omaakin painoa kyllä. itse yritän nyt annos kokoja pienentää ja lopettaa herkkujen mättämisen. tänään olen kyllä kävellyt paljon koiran kanssa kun tuo sää niin mahtava :)
Moikkeliskoikelis rantavalas ja kaikki muutkin. Jep- minäkin tykkään vhh:stä. Alotin reilu kk sitten ja taidan jatkaakkin samalla linjalla. Alkuun vähän sormi suussa kaupassa että mitäkähän sitä saa syödä mutta nyt menee jo ihan automaatiolla. Kasviksissa on valikoima vaikka miten paljon ja niistähän saa monenlaiset herkut.
Olo on huomattavsti paljon parempi/ virkeämpi kun viljatuotteita syödessä .
Pekonista en näköjään opi tykkäämään ikinä, mut kaikki muu liha menee menee .. Jos jotain esimerkkiä niin vaikka tän päivän sapuskat: (syön vasta aamulenkin jälkeen)
aamu: kuppi kahvia kermaa stevia, minihiilarisämpylä, polar juustoa, palvikinkkua ja retiisi siivuja
päivä: kaali-bratwurstilaatikko, mausteena thai sweet chili sauce (pari rkl sitä riittää)
iltapäivä: lisää kahvia , ruiskarppileipä, maksamakkaraa, minitomaatteja
--- keskivartalolihastreeni-
ja sen päälle pakastemansikoita vaapukoita rahkaa raejuustoa
iltapalaa en ole vielä keksinyt, jos kokeilis niitä lärpäkkeitä tehdä, tai sitten uppomunia
Kannattaa kokeilla vaikka viikko-pari miltä hiilareiden pois jättäminen tekee sulle. Sen verran aina kestää olla.
Makean himo yllättäen kyllä häviää tai pienenee. Tänään kaupassa oli jätskituutti verkkokalvolla, mutta sitten järki voitti ja arvelin tehdä sitä joku päivä ite kermavaahdosta, rahkasta, pakastemarjoista ja makeuttaa hermesetas liuoksella. Ei tarvia jäätelökonetta, sähkövatkain riittää.
...pekoni ei kyllä minuun uppoa eikä kyllä bratwurstikaan...yööööks!
Sisäfile kyllä kelpaisi!
personal bitch, kuinka paljon sulla on painoa tippunu tona aikana? sallitko missään välissä itelles mitään "herkku" päiviä?
Aika nopeesti oppii onneks löytämään ne asiat mitä saa syödä ja vielä nopeemmin ne asiat joista sit loppuviimeks pitää.
Toi kesäkurpista pasta oli tosi hyvää spagettikastikkeen kanssa, herkkusienikastikkeen kanssa ja öö.. en muista enää mikä se yks oli mut sit taas kun tehtiin pihvejä ja jotain pippurikastiketta ni HYYYYI!!! ei menny alas sit enää millään tavalla :D
tänään oli aika palautus töihinpaluun kanssa ja oonki kirmaillu pääpunasena koko päivän. Ja sama meininki jatkuu kotona pihatalkoiden ja yleisen kevätsiivon merkeissä. jahka tässä hetken keräilen itseäni.. :D
Koitan pysyä erossa vaa´asta maanantaihin asti kun ei se jatkuva ravaaminen siinä tee hyvää kun paino heittelee niin paljon jo pelkkien nesteiden vuoks. Fiksumpi ottaa viikkonäkymä ja koittaa olla sellain ku laihduttajan kuuluu ollakin :D
hohhoijaa. voi ku pääsiskin tuloksiin yössä ja sen jälkeen vasta joutuis maksamaan niistä hintaa kovalla työllä. :D
Hömmm...nyt pitää laskea.. marraskuussa oli toipunut käsileikkauksesta sen verran että jarrut kirskahti urkkaliikken kohalla. Toppavaatteet kiristi inhottavasti. Vaaka näytti yli 9 kiloa liikaa... vaikka hämärässä koitin mitata. Siitä aloin vähitelleen tekemään kotitreeniä. Joulun seutu meni miten meni ja tammikuussa kunnon hönkä päälle , alottaen koiran kanssa hankilenkeillä. (koira käveli tiellä, meikä hangessa otsalampun kanssa...) ja palasin entisiin kuntoryhmiin kanssa.
Easy come, easy go, ne kilot tuli noin kahden kuukauden sairasloman aikana ja ekat 6 lähtikin suht sukkelaan, kolmen kanssa on enempi ollut taistelemista . Siksi tuo karppaus.
Ja vielä koitan tikistellä tässä lisää koska uusi leikkaus on tulossa ja siksikin ruokapolitiikka on saatava raiteilleen sitä ennen.
Herkkupäiviä- no viikonloppusin kyllä jotain, oikeestaan ne herkut on olleet punkku ja 80% suklaa, jonkun kerran irtokarkkeja, mut esim pizza ja pulla on historiaa. Siitä jännä et töissä (edellisissä) tein safkaa ja leivoin 40 hlölle päivittäin mut en sitten ite ees maistanut. Omat "herkut " parempia !!
Viinapää on kyllä niin onneton, kiitos karppauksen, että pari lasia punkkua ja tilt game over. Alkon täti muuten neuvoi, kun kyselin miks kaikissa ei mainita sokeripitoisuuksia ? Siksi jos sitä ei mainita- sokeria ei ole. Hienoa !! No tietty alkoholissa on energiaa....
En minäkän enää punnitse päivittäin, vaan enempi kuuntelen omia tuntemuksia. Jos on vetänyt ähkyn juustokukkakaligratiinilla ja parilla pihvillä niin kyllä se taas vetää lenkille ihan luonnostaan...Mitä suotta kiusaamaan ihteensä hyppimällä vaa´an nurkalla, koska tosiaan ne nesteet heittelehtii.
Tuli muuten päivän naurut.
Piti taas käyä kaupassa lonimassa pienempiä vaatteita.
Siellä rekin takana joku nainen kailottaa että hänpä alotti laihutuskuurin. Sillä vähä-hiilidioksitiivisellä dieetillä.
JEP . Paljon hiilidioksiidiä oli mulla uloshengityksessä kun nauraa räkätin sovituskopissa....
tsemii taasen, eipä oteta liian vakavasti :o)))
jatkoks vielä päivän safkat...
Iso kuppi teetä omenamehulla. Niin-- piti laittaa maitoa mutta ei ollut pahaa noinkaan. Eväät matkaan ja töihin.
Parin tunnin siivouksen (korvasi lenkin tällä kertaa) jälkeen
Kuppi kahvia kerma stevia ja karppisämpylä paljolla vihanneshärpäkkeellä ja kinkullla , puolikas appelsiini.
Sama lounaaksi, ei ehtinyt syömään.
Päivällinen : kaikki vihenneksen jämät kattilaan. Täs tapauksessa kesäkurpitsaa, munakoisoa, raastettua porkkanaa ja pakaste sipuli kuutioita kasvisliemeen. Tuorejuuston, koskenlaskijan ja kermapurkin jämät sekä rakuunaa. Aika ihanaa !!
Väliin tässä kuntojumppaan ja illalla turkkilainen jogurtti omenaraasteella
Tänään melkein kaidalla tiellä...Ihan pikkuruinen kipollinen jätskiä ja ihan pikkuruinen pulla tosin heivasivat minut taas sille lavealle tielle...Muuten kyllä varsin terveesti syöty, vaan varmaan enemmän kuin mitän kulutuin...
Päivä uus. Uudet aatteet.. :D
Jotenkin nyt on sellanen olo et ei jaksa enää olla niin pakkomielteinen. Puhdistin itseni negatiivisesta ajattelusta ja nyt positiivisella ajatuksella. :D
Lähtee jos lähtee, ei se jatkuvasta asian miettimisestä ainakaan parane. Periaatteessa mulla on lievä ylipaino, helposti poistettavissa.
Herätti ihanan kamalasti tähänpäivään kun kävi kärräilemässä halvaantuneita happihyppelylle pyörätuolin kanssa. Eipä niitä varmaan pari ekstakiloa ja jenkkakahvaa häiritsis jos pääsis omin jaloin liikkeelle niinkuin ennenkin.
Hävettää oman mielen pienuus.
Noh. Jokasella meistä on ongelmamme, kurjaa se olis jos olis lupa valittaa vain kuolemanvakavista. :)
Vois tehfä jotakin pientä hyvää välipalaa ja alkaa siivoilemaan, päivä mennyt tähän asti kahvin voimilla ja alkaa hiukomaan.
Ps. anteeksi täysin tyhjäpäinen teksti mut tyhjä on pääkin lyhyiden yöunien päätteeksi :)
...ei ollenkaan tyhjänpäiväinen teksti, vaan ihan asiaa...
Ja toki saa valittaa, vaikka olisikin vain lievä ylipaino. Parempi, että yrittää tehdä jotain niiden muutamankin ylikilon poistamiseksi (valittaminen on jo hyvä alku...) kuin että antaa niiden ylikilojen kaveriksi kertyä lisää ylikiloja.
Ja etkös sinä olekin jo laihtunut aikamoisesti aiemmin, joten tottahan tuohon jatkuvaan syömisten kyttäämiseen väsyy (nimim. kokemusta on...).
Allekirjoittanut on pari kertaa laihduttanut kymmenisen kiloa; 1400 kalorin dieetillä ja runsaalla liikunnalla...vaan ongelma on kroonisesti se, että ne kilot kavereineen pyrkivät jatkuvasti palaamaan takaisin. Eikä siihen tarvita mitään hirmuista mässytystä, vaan yksi pulla silloin ja muutama tummasuklaarivi tällöin ja vähän ylitäysi olo kalasopan jälkeen ja pikkuisen liikaa laiskotusta työmatkapyöräilyyn syksyn sateisina aamuina. Ja sitten vaan eräänä kauniina päivänä huomaa, että hupsista; onkin kertynyt parikymmentä kiloa enemmän, kuin mitä farkkuihin mahtuu.
Mutta tänään taas jatketaan.
OON 12V POIKA
oon yrittänyt laidutta muttei onnistu. antakaa vinkejä;)
Sinä 12 v poika; täällä ketjussa on pääasiassa tällaisia ylipainoisia täti-ihmisiä, joiden kaikkia juttuja ei kannata ottaa ihan tosissaan...
Sitä paitsi; 12-vuotiaat EIVÄT SAA laihduttaa; toki painon nousua voi yrittää hidastaa, jolloin pituuskasvu hoitaa ihan itsestään hoikistumisen. Ja painon nousun hidastaminen alkaa siitä, että jättää netit sun muut istumaharrastukset muutamaksi vuodeksi ja lähtee pihalle leikkimään... Joten netti kiinni ja liikkumaan siitä!
PRK! Koitan nyt neljättä kertaa. Kolme ekaa pitkää virttäni vaa katos ku paino väärää nappulaa. AAARGH!!!!!!
Tänään olen mielestäni pysynyt noin. 1200kilokalorissa. Ellen nyt ihan väärin oo laskenut. Mitään mielettömän tarkkaa listaa en syömisistäni ole tehnyt mut tälleen nopeesti ajateltuna kuvittelin näin. (ja näin se lihominen tapahtuu, mä et söin vähän ;) )
Ainalihava, mun ylipainokilot on kans sellasia inhottavuuksia et ne kutsuu kaver it kylää ja niitten kaimat ja sukulaiset. :D Nyt oon niille koittanu jankuttaa et te ette ole tervetulleita :)
Jospas sitä ottas mukavan asennon tähän sohvalle 14 tuntisen työvuoron päätteeks ja ihailis television tarjontaa! :)
Ilmoitelkaahan ihmiset kuulumisianne ja painojanne kun kerkiätte. Mä olen valinnut vaakapäiväkseni ens maanantain. viikonloppuna on onneks nii paljon töitä et en välttämättä ehdi nautiskella mitään herkkuja :)
Huomenta päivää. Mukava lueskella sun juttuja, niin että anna palaa vaan fränk. Hyvä että syömiseen löytyy se näppituntuma, ei tarvia pää savuten laskea kaloreita ja kulutuksia etc.
Samaa mieltä kuule sun kanssa yhdessä jutussa.. niissä halvaantuneissa. Mulla on toinen duuni kehitysvammaisten kanssa; ulkoilua ja perus juttuja (avustusta) Just eilen mietin sitä samaa että moni varmaan mielellään ois vaikka ylipainoinen kunhan ois terve. Pistää arvottamaan asioita...
Eilen ootin erään leipomon kahviossa yhden avustettavan fysioterapian päättymistä, enkä tieteskään älynnyt ottaa omaa karppisämppäriä matkaan ja hillitön näläkä. Ruisleipä ja kahvia. Ei voi sanoa että se kehuttu talon leipä ois ollut mitenkään erityisen hyvää ja siinä meni päivän hiilarit sitten goodbye...
Tarkkuusvaakana pidän nyt TK:n vaakaa, omani on aika epämääräinen (heh) ja kun siellä joutuu käymään usein niin samalla punnitsee.
... viime kesänä työnkuvaan kuului mm eläinlääkärin toimitilat... siellä muuten on hyvä eläinvaaka !!! Työkaveri pudotti 105 kilosta 96 kiloon, kun tsempattiin ja joka ma aamu punnitus siellä. Konstit on monet !!
Ja noihin vaakoihin sitten pystyy luottamaan. Oma on ollut "työkäytössä" sienien/omenoiden punnituksessa niin että suolaliemet ja roskat on varmaan sisuksissa, lasi hajalla ja näyttö vilkkuu.
Ja omia hätäapu eväitä kannattaa pitää mukana, jos alkaa verensokeri mennä alas niin on liian helppo sortua johonkin semmoseen joka sitten heilauttaa päivän ruokatasapainon pois raiteiltaan ja sitten se harmittaa. Tässä hommassa etukäteis-suunnittelu on tärkeetä !
No mutta- tsemiä ja iloista meininkiä tähänkin päivään, kuullaan
Iso kipollinen mustikkarahkaa odottaa syöjää...yritän vierottautua makeasta. Nyt huomaankin, että en ole syönyt suklaata ainakaan...ööh....tänään. Eilen meni kourallinen suklaa-pöhkinöitä, mutta sitä ei lasketa, kun se oli ihan pieni kourallinen. Pakastimen pullapussitkin ovat saaneet olla rauhassa muutaman päivän ajan, ja pitää yrittää edelleenkin pitää näpit irti joululta jääneestä suklaakakkukimpaleestakin...
Kuntosalille ei voi mennä, kun aurinko paistaa ulkona ja on pakko olla pihalla haistelemassa kevään tuoksuja, ehkä siinä samalla tulee muutama askelkin otettua. Ainakin ruokahalu lisääntyy, kun katselee kevään tuloa...
Joten ei paha päivä ollenkaan! Päivällä broileria uunikasviksia salaattia rasvatonta maitoa, aamulla sitä mustikkarahkaa, kuten myös kohta iltapalaksi.
Hienoa kuulla et muilla on pysynyt roti tässä hommassa. Itse oon ihan puhki. Keuhkoputkentulehdus, ylipitkät työvuorot ja työputket, kotona pihatyöt ja miten sitten lohduttaudun ennen ihanaa neljän tunnin untani.. NO SYÖMÄLLÄ!! Nyt pikku spurtti taas parikspäiväks. tänään oon syöny.. hmm... 1000kcal? suunnilleen. Mut olen mä ollut reipaskin :) Vielä muutama grillipihvi ja salaattia. Nam. Ehken niihin vielä kuole :)
Maanantaina aion tarmokkaana astua vaa´alle, meni syteen tai saveen :)
Jostain täytyis saada kimmoketta ja innostusta tähän hommaan. Tai. MÄ TARVIIN UUDET KEUHKOT JA ENEMMÄN AIKAA!! :)
Aamupala on ollu jokusen päivän penisiliini, antibiootti sekä kolme kortisonia findreksinillä. Ja tää ei oo mitään muut ei pärjää ilman mua sairastamista vaan ihan puhtaasti sitä et niinä päivinä kun olen kipeä niin en saa rahaakaan..
Sijaisuudet on hianoja..
Läpätiläpätilää paljon turhaa. Mut piha on haravoitu! :)
Onko muita jotka uskaltais maanantaina vaa´alle? :)
Voin koittaa kaverina... tosin vastaus tiiossa ennakkoon. Tai enpä tiiä, kulutus on ollut ihan huippuu kun pitää keritä kaikkeen.
Millon vaihtui edes vuorokausi, en kyllä muista...
Jään taas sotaleskeksi, ukko lähti Rovaniemen kautta töihin, nyt ei onneks kovin pitkä komennus. Sitten toiveita että pääsee tänne parin sadan kilsan päähän, joka ois aika ihquu...
Kaksi pihaa katseltu haravointimielessä- mutta nämä ehtii yksin ollessa.
Muuten kun jyrän alle jääneellä olo. OMG. Hyvä sellainen.
On tässä tullut syötyä jotain ehkäpä eilen, joo niin- karppilihapullia ja toisiamme.
On se tavallaan väärin että noi äijät pääsee aika helpolla laihdutuksesta, tai sitten eivät laihduta ollenkaan tai eivät edes ajattele asiaa. Tämä taitaa olla meidän muijien murhe enimmäkseen.
Mutta voi helv.. että se näytti niin hyvältä , oli jopa Tallinassa tehnyt stopin ja ostanut kotiinpaluuvaatteet. Melkein olin mustasukkainen mutta siihen ei ole vara, pelkästään luottamukseen.
Kuules rantavalas, ootko ottanut ravintolisiä ? Selvisin yhdellä flunssalla tän talven, mulla menee D , B , C ,kalaöljy ja vihreä tee.
Flu on yksi veemäisimmistä taudeista ja se vetää tehot alas pitkäksi aikaa. Koita saunoa silleen että mahdollisimman kauan ja miedossa löylyssä alalauteella. Saat limaa irti rööreistä, sitä kantsii köhiä sen mikä keuhkoista irti lähtee.
Valkosipulia raakana ja appelsiiniä, jos vaan sielu sietää. Ne kynnet voi niellä kokonaisina tai puolikkaina, ei tule niin paha hajuhaitta.
Koitas nyt parannella, ja nää laiharit menee niinkun iteksiään siinä sivussa :o)
Täällä sorruttu tonkimaan pakastearkkua, ja hedelmäkakkulohkare halusi tulla mukaan...minkäs teit. Pakkohan se oli syödä. Suklaakakku jäi vielä pakkaseen itkemään.
Mutta maanantaina joka tapauksessa vaakaan....
Flunssa on tosi ilkeä tauti, joten Rantavalaalle nopeaa toipumista! Itse olen popsinut 400 mg C-vitamiinia joka päivä, 10 mikrog D-vitamiinia (joskus se kyllä pakkaa unohtumaan, mutta kalaa tulee kuitenkin syötyä useana päivänä viikossa, joten ei sen niin väliä...)
Valkosipulin ja seuraksi tavallista sipulia voi silputa pieneksi, ja laittaa yöpäydälle lautaselle. Kyllä ne höyryt silläkin lailla nenään tulee, jos ei halua valkosipulia suuhunsa laittaa. Aamulla sitten huone haisee ihan jauhelihapihviltä.. Ja etenkin: flunssaisena pitää muistaa LEVÄTÄ! Vaikka miten olisi työn sankari, niin lepo lyhentää fllunssan kestoa.
No ei se palanen haittaa. Minäkin yöllä ikävissäni söin ihan jätskituutin, varmaan joskus syksyllä viimeksi. Nyt arvelin tehä ite jädeä pakkaseen. On sitten mullekkin kahvileipää, muita varten siellä on raakapakaste viinereitä.
Tyrniä muuten monessa muodossa on tullut vedettyä, se jos joku ehkäisee flunssaa. Tyrnin poimiminen on ihan invaa, mutta onneksi sitä saa kaupasta valmiina. Joulun alla messuilta tuli mukaan mehua ja hilloa. Lusikallinen maustamattomaan jukurttiin ja herkku on siinä.
Nyt on kukkakaalisoppa hellalla ja huomenna lisään siihen katkarapuja ja chiliä. Pitäis lähteä liikenteeseen tässä ja palata normi arkeen... Lupauduin töihin vapuksikin koska ipanoista ei varman tule olemaan sillon riesaa ja ukko on siellä jossain.
Voipi vaikka ilahduttaa niitä jotka ovat laitoksessa ja yksinäisiä, pieni päiväkävely, (heppa) kirjojen lukemista tai päivän lehdet. Jos virtaa riittää niin talvikamppeet voisi jo heivata varastoon, ellei iske takatalvi.
Naapuri hankki bokserin pennun ja käsi lipassa kävin ilmoittautumassa lenkittäjäksi niinä kertoina kun itse eivät jaksa tai ovat menossa.
Toivottavasti usein !!!
Mulla on kans kauhee koirakuume mut omalla tavallani tiedän et se ei ole järkevä hankinta, aina niin paljon menoa. Tekis kans mieli naapurien koiria lenkitellä koska tykkään ihan hirmusti koirien kans ulkoilusta ja niitten kouluttamisesta. Mut ihmniset täällä ei tunne mua ollenkaan joten veikkaisin et vastaanotto voi olla melkosen moinen kun menen oven taakse ilmoittamaan et hei, asun tossa tien päässä ja haluaisin kouluttaa koiraasi :D
Viiminen tunti ennen arkisen aherruksen alkamista. Istuin eilen yli tunnin saunassa ilman että heitin löylyjä, lisäilin vaan puita pesään ja oli kyl ihan riittävän lämpöstä niinkin. Ehkä tämä elämä tästä voittaa. :) Huominen ja tää päivä ja sit saa levätä pari päivää :)
Miehet on outoja ja epäreiluja. Niiden ei tarvitse ku sanoa et nyt mä laihdutan ni viikossa on karissu 5kiloa. Itte ku ajattelee laihduttavansa ni lihoaa samantein ainakin 10.. :D
Mulle kelpais kyl pieni työleskeily, tuo pakkosyöttää mua niinku noita-akka.. :D
Ja ainalihava, mä oon pohtinu jo pitkään et mä laitan munalukon pakkaseen ja vien avaimen jollekin vastuuntuntoselle ketä vahtii mun syömistä.
kamala laitos toi pakastin... täynnä houkutuksia....
Nyt mä pysähdyn katselemaan kahvikuppini kanssa ikkunasta kaunista haravoitua pihaani ja teen sit hiukan ruokaa itelle ja lapsukaisille. :)
Ihanaa sunnuntain jatkoa. Huomenna me ollaan kaikki laihduttu ihan varmasti ja paljon!! :) ;)
Iiik, sehän oli siis huomenna se punnituspäivä...ihan unohdin. Toinenkin kakkupala halusi tulla pakkasesta pois...oivoi.
Se on kyllä ihan vissi, että miehet laihtuu heti, kun vaan päättävät laihtua. Ne vaan jättävät pikkuisen pullaa vähemmälle ja käyvät muutaman kerran lenkillä ja johan ovat kohta ihan solakoita. Ja minä kun yleensä en edes syö pullaa (paitsi silloin, kun pakkasesta ihan vahingossa karkaavat...) ja käyn kuntosalilla ja lenkillä miljoona kertaa useammin kuin mies, ja aina vaan olen lihava...
Paino 89.9 kg, eli kuitenkin alle 90, jee! Tuo digitaalivaaka kyllä näyttää vähän miten sattuu, riippuu siitä, miten vaaalla seisoo...
Eli kohta kuntosalille ja tästä tää taas jatkuu...
Jep eipä ollut mikään paras aamu, vaaka näytti melkein kiloa enempi vaik eilen vedin kympin fillarilla vastatuuleen ja sen päälle tunnin koti-aerobickin. Pomo äksyili koko päivän duunissa, siellä tilintarkastus ja se purki kaiken stressinsä minuun.. prkl...kotia kun pääsin niin tietty pölynimuri sanoi sopimuksen irti... maanantai...
Nyt on jo ihan pakko uskoa kuitenkin et on lopulta lihas mikä kehittyy. Viime kesäiset työcaprit meni heitämällä jalkaan ja niitä sai vähän väliä nostella. Ehkä seuraava hankinta onkin sitten uusi vyö :o) NIIIN ja ruokakaupassa törmäsin ex- anoppiin joka sanoi että onpas sulla kasvot laihtuneet ja ihokin on tosi hyvä. Meillä ei ole koskaan olleet mitenkään lämpimät välit niin että sitä pitää jo sitten uskoa :o))
Siinä se nähhään että karppaus ja liikunta kannattaa.
Ei mun iho mikään saapasnahka tai aknepelto oo koskaan ollutkaan mutta kaitpa se sitten näyttää terveemmältä kun ei ole mitään harmaata hiilaripöhöä.
Tuolla innolla sitten jaksoi vetää seuran viimeisen talvikauden kuntojumpan satakymmenen lasissa.
Ja jaksatte työkiin, ei muuta kun menox sanoi annie lennox.
Hyvin se menee, go sisters go !!
... ja kilo vähempi tänä aamuna.
Väliaikaista kaikki on vain.
Vettä sataa ja pari astetta lämmitä, jotenka sisäleikkejä tänään töiden päälle. Illalla pyyntö lähteä joraamaan parin paikallisen bändin tahdissa.
Vaihtoehto bee hakea pari zumba dvd:tä ja tehdä jotain himassa...saanyt nähdä kumminko, mutta Oikein Hauskaa Wappua kaikille kanssakulkijoille :o)))
hopsan. 67kg. satagrammaa lisää ja sillee. siis maaanantaina. :) Ollu vähän hektistä ettei oo konelle ees kerinny. itseasias nytki kiire joten kirjotan ja luen paremmalla ajalla :) PRKL ku työt häiritsee vapaa-aikaa :)
Miljoona munkkia syöty...
Hauskaa Vappua!
Yhtä katsellut himoiten.... mutta ottanut en. Lyriikkaa ! Tuli pikahälytys duuniin, ei ehtinyt syömään suihkusta puhumattakaan lähtiessä. Siellä tarjottelivat, no tuoksu oli hyvä.
Dämn; aamusta selkäjumppa ,fillarilenkki, siivous ja vaatehuoneen järjestely, ja just kun oot nirvanassa sohvalla sen 5 min niin soi puhelin...alappa laukata menemään taas...
Broisku-kukkakaaligratiini uunissa, vielä jaksaa odottaa.
Sen vaan totesin et lisää virtaa on roimasti hiilihydraatiton anatanut, ei tätä muuten jaksas erkkikään, saatikka eero.
Voisitte muuten alkaa miettimään uusia nimimerkkejä, koska AinaLihavastakin tulee IkuisestiHoikka ja rantavalaasta merennenito ... hehhehhheeee...
Heipsan taas ja anteeksi hiljaisuuteni! :)
Ollut ihan kamala pari viikkoa. tuntuu niinku olis jo burn offi lähellä mut onneks nyt on muutamat vapaat. Laihdutus onnistunut mallikkaan epämallikkaasti. paino tänä aamuna 66 kiloa! Nyt siis on menty alaspäin mutta HIIIIITAASTI! tarvii ottaa loppukiri :)
Vappu meni hienosti, join vaan muutaman lasin simaa ja siinä oli mun herkuttelut :)
Olisinko mä nyt sit rantavalaan ja merenneidon välimuoto? Meri valas? Rantaneito? ööh? :)
Jotenkin tää ilmojen paraneminen on saanut hiukan mieltä taas ylöspäin. Oon luonteeltani melko taipuvainen synkkyyteen :D välimuotoja ei löydy, joko on fiilis katossa tai koko ämmä ojan pohjalla minne valoa ei näy :D
Töissä olen taidokkaasti osannut vältellä kaikkia herkkuja! ja niitä on siellä aina. ja paljon. ja aina. ja liikaa :D Mikä houkutuksien meri...
Maanantaina olis tarkoitus pitää pieni makeover päivä nostamaan oloa ja itsetuntoa, Toivottavasti oikeesti tekis tehtävänsä :)
Mitenkäs muilla on sujuillut? Painoja painoja?
Mulla on vuosisadan morkkis ku katselen noita personal bitch:in ruokia ja liikuntoja... MÄÄ OON NIIN SAAMATON! :)
tänään en ole! lupaan ja vannon ja käyn hurjaan monen tunnin siivoustyöhön, eiköhän se käy lenkistä :)
...paino vaan nousee, aamulla 90.4...ne miljoona munkkia ovat tarttuneet tiukasti kiinni! Tätä menoa nimimerkkini on edelleen vallan ajankohtainen. Tänään on syöty mallikkaasti; vain kourallinen suklaamanteleita, vaan muuten vallan terveesti. Ja pyöräilty on pitkin maita ja mantuja ainakin parikymmentä kilsaa. Joten ehkä tämä taas tästä.
Ei toinna olla kateellinen tällä hetkellä - ellei nyt sit kipeytyneestä jalkapöydästä ja rakkoisista varpaista a´la väärät (vanhat ) lenkkarit ! Olin jo liian kaukana himasta sauvojen kanssa kun alkoi tossut kiristämään ja molempiin suuntiin tasan yhtäpitkä matka. Ärgh.. kotiin hapaat irvessä ja dvd:ltä lihaskuntoa kaupan päälle.
Eikä duunitkaan anna armoa. Tänään hupina askelmittari matkassa muutamalla todella huonosti liikuvan avustuskeikalla ja vajaat kymppitonni askelta siitä ja muu hupi pääle.
Kuten työterveystarkastus- osa kaksi, kesto 1,5 tuntia....
En tiiä mitä tästä nyt aattelisi.
Kun tuo paino ei pysy kurissa vaan laski taas edelliskerrasta.
Kun kerroin että ylläpitokarppaan ja joudun / tahdon liikkumaan millon mitenkin , näissä hommissa on oltava kuntoa...
.. pitää jatkaa ajatusta , isäntä ylärilomala ... kele ja jees
Palataan
Tsemii nyt !!!
Ainalihava, kyllä se tästä, nyt tarvitaan asenteen muutosta. Me ollaan selvästi liian epäuskosia itseämme kohtaan ja tämänvuoksi mitään ei tapahdu! :) nyt me ollaan vannoutuneita onnistuneita laihduttajia jotka on toistaiseksi ilman tuloksia :)
Personal bitch, kylmää ja venytyksiä, toivottavasti tulee pian jalka kuntoon äläkä rääkkää sitä liikaa että tokenet :)
Eilinen päivä oli kohtuu ok. Söin.. no.. varmaan 1800 kcal mutta! Viemäri meni tukkoon ja siivoskelin lattiakaivosta pulppuilevaa paskaa noin tunnin ajan. Pientä saunan remontointia myöskin ja hilluin lapion kanssa pihalla kaks tuntia. Koen että olen liikuntani tehnyt eilen. ja niin kokee myöskin mun selkä.... AIJAIJAI!! Huomenna oliskin taas ihastuttava 15tunnin työpäivä. Noh. Koitan saada jonkun mukaani aina kun tarvii nostella jotain ettei pamahda selkä lopullisesti...
Tänään piti kuulemma ukkostella ja sadella.. Päätin pitää totaalivapaapäivän ja nousin vasta tunti sitten ylös. Noh. Ilokseni mulle kerrottiin et kokopäivä on ollut lämmintä ja aurinkoista ja nyt menee pilveen et pian alkaa varmaan rytinä. Mut on tuolla silti vielä 22. ihanaa
No kuule niin on. Siinä oot ihan oikeessa. Ja että asenne ratkaisee.
Kauneus on katsojan silmissä , eikä tikkulaihakaan ole välttämättä beautifull tai onnellinen.
Mutta hähää , nyt kun oma projekti on suunnitellusti ohi niin toinen alkaa. Hertsyykkeli sentään, isännän paino hipoo sataa, hop hei ja hurraa, päästään samoille sapuskoille lopulta. Tietty parimetrisessä varressa se ei paljoa näy , vaan nyt loppuu se kebap annosten roudaaminen grilliltä . Oon tosi tyytyväinen ! Ite sitä mieltä että vaihtaa isommalle gofkentälle ja se lähtee sillä. Nooooohh, voihan se ollakkin mutta lisää leskeyttä, liian hidastempoista meiksin makuun. Mut se sit vissiin samalla ratkoo matikantehtäviä ja sudokuita siinä samalla. (on niitä maailman harvinaisuuksia jolla on se "ällöttävä" matemaattinen äly)
Päkiä on yhä vaan kipeä, ärskeles, pakasete hmp ei oiken toiminut ja huomenna ois taas yksi liikuntapäivä eessä. Tänään sateessa- avustettavan kannssa pari tuntia hit the road. Tytön koira on hoidossa ja sehän on myös terapia-semmoinen. Metsäpolkuja pitkin annoin talutella tuota kultsikkaa hevostilalle jossa käytiin päällistelemässä horseja. Välillä ei tiennyt kumpi taluttaa kumpaa, mutta molemmat ihan yhtä naatteja kun päästiin takaisin.
Kiitos vaan koiralle, kunpa ois ollut kamera mukana. Kyllä eläimet on ihan sairaan fiksuja !!! Syvästi kehitysvammainen hihnan toisessa päässä , kieli keskellä suuta ja dogibogi ei vetänyt pätkän vertaa. Välillä otti vaan kontaktia minuun, että meneekö okei...
Sen kunniaks vedetään hu aamulla piitkäään pitkä lenkki, viskotaan keppiä ja otetaan intervalleja, ilo irti aamuliikunnasta vimpan pääle .
Eihän tään homman tarvia olla mitään pedanttia kalorilaskua, jos tästä ei nauti niin eihän tätä tee. Pitää siis oppia nauttimaan kivusta,räntäsateesta, poltteesta lihaksissa, aikaisista aamuherätyksistä, ja niistä rakoista varpaissa :o)))
Kannattaa mennä sinne mukavuusalueen ulkopuolelle !
Tsemp tsemp tsemp
Päivää jälleen, päivän raadanta alkas olla jotakuinkin puolessa välissä ja terpoiva huili- istunta koneella. (koirakin on rauhallinen).
Onhan täs taas ollut puuhaa. Aamu 6 ylös ulos ja tunnin lenkki animaalin kanssa , lehtokotiloita yli harppoen. Suorin vartaloin kerien duuniin, ( koira messissä! ) pari tuntia toimistopäivystytä, pissilenkki, koikku kotiin ja minä vetämään kuntoryhmää. Punttia, vesijumppa ja saunassa tulevaa kuntoryhmää raamittelemaan. Kuppi kahvia , kera chili snack makkaran , tukka kuivaks ja hakemaan avustettavaa lenkille...tulikiin sitten isompi lössi samaan matkaan. Kotia fillarilla kaupan kautta ostokset repussa ja koikku taas ulos...
Täälä onkiin työmaa nro 2, nyt sen huomaa että mies ja eläin kyllä osaa sotkea paikkoja tehokkaasti, tai sitten ne vaan osaa pitää hauskaa keskenään ajattelematta mitään... no sallittakoon se heille, ei ole tarkoitus pitää mitään sulkeisia kotioloissa. Ja alkuviikosta pääsen taas omaan taivaalliseen rauhaani :o))) (lue=siivoamaan jäljet, muilla on sänky, mulla se on hielkkalaatikko)
Päivän hersyvät naurut toimistolla; meille uusille työntekijöille pidetään erittäin tarkka työterveystarkastus. Tekijänä harjoitteleva terveystäti joka mm innoisaan pistelee jäykkäkouristusrokotteita jos ei muuta keksi.
Ihan vaan siksi että ei pääse oikeeseen tk tietokantaan mutta jos ei ole varma onko se voimassa niin laittaa varoilta. (-- niin vasen käsi ON jäykkä, en antanut laittaa persieen )
Mun vyötärönympäryksen mittasi 15 senttiä yläkanttiin ja miespuolisen työkaverin painon 15 kiloa alakanttiin. Ihan nimittäin tarkistettiin asiat tänään työmailla. Meikä oli naama nutturalla ja hän tosi iloinen !!! Saatiin kyllä perusilmeet päälle kun oikeesti -tee se itse- tehtiin.
Raukkaparka nuori tytteli kai stressasi asoita niin paljon että ei raaskittu antaa palautetta..
No mut - ihan asian tynkääkin.
Sunnuntai ja äitienpäivä ja jopa mun molemmat jälkeläiset lupasi kunnioittaa sitä läsnäolollaan.
Pitäisi keksiä joku ultimate hyvä karppiruoka, mielellään kuulema keitto.
Idiksiä / kokemuksia ? Ihan kaikkiruokaisia ollaan, vaan kun tän menin laukaisemaan suustani nooh pitäähän se toteuttaa...
Mausteita ja eksotiikkaa saapi olla !
He tekee meiän mummolle mahdollismman epäkarpin täytekakun: kinuskia, valkosuklaata, lakkahilloa,kermaa etc , ihan okei, voihan sitä katsoa ja ottaa valokuvan :o)))
Varsinkin tuo nuorempi yksilö, joka ennätti isänsä kanssa kiertää mailmaa enempi kun moni ikänään- ei varmaan tyydy perunattomaan lohisoppaan :o)
Siitä puheenollen; meillä nostettiin paino(j)a välillä ihan tarkoituksenmukaisesti. Iskä lähti pelaamaan lätkää "taivaalliseen sarjaan" ja tyttö päätti haluta ampparikuskiksi. Pääsi kyllä ihan sukkana mutta siinä oli orjapiiskuri viimeisen päälle. Onneks geeniperimä oli enempi isäänsä, joten massan kerääminen oli helppoa, sen lihakseksi muuntaminen sitten vaati vähä enenmpi duunia. On harjoteltu kaikkea vesipelastuksesta lähtien ja se muuten on rankkaa.
Veteli muakin uimahallissa tukasta ympäri allasta kun eka mukamas löi tajuttomaksi. Kaikkien kanssauijien "riemuksi".
Geeniperimä kyllä aikapaljon määrittää meidän ulkoista habitusta, sitä vastaan ei loppupeleissä voi taistella. Hankittu läski on hankittua mutta se mitä geeneistä löytyy- siihen ei voida vaikuttaa. Rasvasolujen määrä vakiintuu muistaakseni 9-10v tienoilla mutta niiden koko muuttu.
Sitä voi miettiä kuka mittarinlukija on ollut paikalla alkuvaiheessa mut esmes mun vanhempi on korkkarit jalassa ja tonttuhattu päässä 156/ 54, syö kun hevoinen eikä liho ikinä. Nuorempi 175/85 ja samoilla sapuskoilla kun siskonsa ois jo norsu.
Lohduttakaamme itseämme näillä tiedoilla
ja taaas jaksaa :o))
Jaksaa jaksaa jaksaaa :)
Kauneuspäivä pidetty, olo oli vuorokauden melkein jopa kaunis, nyt on palattu arkeen. :D
Laihdutus etenee ja ei etene. :) olen kyllä hienosti ollut syömättä turhuuksia. :) vaakaa ajattelin vältellä ens maanantaihin asti :)
Mulla lyö pää taas ihan tyhjää. Jotenkin tuntuu et työ imee musta taas kaikki voimat. Ei jaksa ei huvita ei kykene yhtään mitään! :D
ja kyllä muuten! täälläkin tuli mukinaa kun ei sopassa ollut perunaa. Pakko oli sitten laittaa ja koittaa itse olla niitä sieltä ottamatta :D
Ulkona on kaks päivää ollu tooooosi synkee keli! tarveis lähtee tekemään kaikkea hyödyllistä mutta ei millään jaksaisi.
Mitenkäs muilla tuo paino on tippunut tai noussut? :)
Tää kuu on jo puolessa. KÄÄK! kohta kesäkuu ja kesä ja "rantakunto"
kai tää tästä :D
Ennallaan on , täällä siis. Samoilla plus miinus kilon heitoilla mennä porskutellaan.
Työn puolesta joutuu välillä luistamaan omista eväistä mutta vastapainoks tulee paljon aktiviteettiä.
Tänää sitten kaupan kassajonossa ( meikä hikisenä, savunhajuisena, katkaravun värisenä ) tuttava rouva totesi että elä sinä puhu tuosta työstäs (itte kysyi) koska muut voi olla kateellisia ... siis hän on työtön...
Tottakai saa vapaasti kadehtia vaikka uimahallilta saatua sarveiskalvontulehdusta ja ruusumaista kloori-ihottumaa. Siellä on oltu melko paljon. Tai rakkoja varpaissa ja jokapäiväistä hikisten vaihto vaatteiden pyykkivuorta ! Tai vaikka sitä että vermeitä pitää ostaa joka olosuhteeseen...
Vastapainoksi : naapurin vanha rouva kiikutti yksi iltä tänne tummelia, joka on kyllä pätevä rasva. Voi toista !
Lähtee ihottumat ja kovettumat jalkapohjista.
Romanttinen lahjakin tuli tänään; uuden uutukainen lapphilainen sieneveitsi ja ehittiin jopa käymään rämpimässä korvasienessä ennenkun ukko taas katoaa eetteriin määräämättömäksi ajaksi. Oikeesti; tää meidän romantiikka on aika omintakeista... edellinen lahja oli hyötykasviskuivuri :o)))
No oli se herkkää; seisoa silmät kiinni hakkuuaukean reunalla kun piti laittaa silmät kiinni... hän pujottaa mun kaulaan jotakin ja omaansa myös. Kun saa avata silmät, mulla on punahelainen ja hällä mustahelainen handmade visakoivu veitsi kaulassa . Ja jopa ne väritkin natsaa... minä redhead ja yleensa pukeudun punaiseen, hän korpinmusta vaatteita myöten.
Nyt pitääkin mun sit hankkia uudet maastolippikset, he hee..
Mutta joo, peruslinja on edelleen karppi/ vhh , joinakin päivinä enempi hiilaria joinakin nolla joten keskiarvo kai aika kohillaan.
jonkun verran 70% -> suklaata tosin syönyt ja kokeillut keksipakettitoleranssia: se on kolme täytekeksiä ja sitten tulee stoppi.
Rantakunto on ihan saavutettavissa kuulkaas. Tai ainakiin asenne siihen; suosittelen logoterapiaan tutustumista (google).
Suosittelen lämpimästi ! Muutaman kerran on ollut noita luentoja ja pistää arvottamaan asioita uudsta vinkkelistä.
No mut täältä hävis vajaa sata kiloa hujauksessa, perävalot vaan näkyi ja taas voi keskittyä erilaisiin asioihin...
Voikaa hyvin , kuullaan !!