Tilanne on sellainen, että olen nauttinut tietämättäni usean kuukauden ajan fruktoosi-glukoosisiirappia eräässä kastikkeessa.
Minusta tuntuu, että alavatsan alueelle olisi kerääntynyt varasto rasvaa, vaikka ylipäänsä rasvaprosentti on hiukan pienentynyt. Ehkä jenkkakahvojenkin alueelle on lisääntynyt rasvaa.
Siis jos sinä olet tietoinen viimeaikaisista tutkimuksista fruktoosin terveyshaittoihin liittyen, tiedät varmasti, että sen on todettu aiheuttavan vyötärön alueelle rasvakertymää.
KYSYNKIN, että onko mahdollista, että nauttimani fruktoosikastike (joka päivä, koht. reilusti nautittuna) on aiheuttanut rasvakertymää vyötärölle? Olen jättänyt nyt pois kyseisen tuotteen, luuletteko ongelman katoavan? HUOM. Saatan olla herkempi tällaisille aineille VHH-ruokavalioni takia.
Minusta tuntuu, että alavatsan alueelle olisi kerääntynyt varasto rasvaa, vaikka ylipäänsä rasvaprosentti on hiukan pienentynyt. Ehkä jenkkakahvojenkin alueelle on lisääntynyt rasvaa.
Siis jos sinä olet tietoinen viimeaikaisista tutkimuksista fruktoosin terveyshaittoihin liittyen, tiedät varmasti, että sen on todettu aiheuttavan vyötärön alueelle rasvakertymää.
KYSYNKIN, että onko mahdollista, että nauttimani fruktoosikastike (joka päivä, koht. reilusti nautittuna) on aiheuttanut rasvakertymää vyötärölle? Olen jättänyt nyt pois kyseisen tuotteen, luuletteko ongelman katoavan? HUOM. Saatan olla herkempi tällaisille aineille VHH-ruokavalioni takia.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei takuulla ole pelkän fruktoosin syytä.
Ei pidä jäädä tuijottamaan yhtä ruoka-ainetta jonain syyllisenä tai selityksenä, vaan hahmottaa aina KOKO elämäntapansa asenne-, ruoka- ja liikuntatottumuksineen, sillä ne kaikki vaikuttavat yhdessä kaikkeen.
Liiku enemmä - istu vähemmän.
No se siinä onkin, että olen liikkunut enemmän, syönyt vähemmän ja rasvanpolttoa edistävää ruokaa. Kaikki elintavat ihanteellisella mallilla.
Rasvaprosentti siis on pienentynyt, näkyvästi (en ole mitannut, vaan peilistä näkyy huomattava ero).
Läski on ylipäätään VÄHENTYNYT, mutta sitä on LISÄÄNTYNYT samalla pienissä määrin alavatsalle ja alaselälle.
Tätä ihmettelen, ja haluaisin tietää, mistä se johtuu.
Tuo taitaapi kuules nyt olla niin, että dieettisi toimii -- joko sillä fruktoosilla tai ilman, kummalla paremmin -- tiedä häntä. Riippuu omista fiiliksistä miten voit mahdollisimman hyvin :)
Ja syy havaintoihisi on luultavimmin se, että keho napsii rasvoja ensisijaisesti vatsaontelon sisältä -- sitä pahaa läskiä. Etenkin liikunnalla tässä on roolinsa. Sen seurauksena vatsa löystyy ja pintaläskit -- joita myös voi olla, ja luultavimmin on, vähemmän -- tulevat enempi esiin, kun ne eivät ole niin pingottuneina.
Hmm. Jännä teoria, ehkäpä, ehkäpä.
Mielenkiintoinen kysymys!
Mistä sitä rasvaa sitten on lähtenyt?
Sulla on väärä dieetti, jos rasva kertyy keskivartaloon. Se on vaarallisin paikka säilöä läskiä. Suosittelisin tervellisempää ruokavaliota, eli kaikkea kohtuudella.
Vaikea nähdä ruokavaliossani mitään vikaa. Se on niin ihanteellisella mallilla kuin millaiseksi sen saan, ja huom. en ole ruokavalioasioissa ihan tietämätön. En usko, että vika on siinä.
mitä se kastike on? Kiinnostaa vaan itseänikin, kun olen vhh:lla. Pitää vältellä... Ja tosiaan se on vaarallista! Ällöttävää, että sitä tungetaan joihinkin leipiinkin. Jenkeissä on ainakin joissain äidinmaidon korvikkeissa sitä ja sitten on kummasti vauvojen ylipainosta tullut ongelma siellä.
Joka kaupan salaattikastikkeessa on joko fruktoosisiirappia, maissi/perunatärkkelystä ja/tai sokeria...
Jäävät kauppaan ensi kerralla.
itse en käytä niitä kastikkeita salaatissa. Oliviiöljyä tai majoneesia pikkasen. En pidä niitten kastikkeiden mausta ollenkaan. Ja onneksi niin...
Kyse on määrästä / päivä. Kaikki lasketaan budjettiin ja lopputuloksena on, laihtuuko vaiko ei.
Pienet määrät tyyliin 5g/pvä -- no, tällä nyt käytännön vaikutusta ei yksinkertaisesti ole. Ainakin itse matalilla hiilareilla huomasin todella helposti jos tulee nautittua liikaa sokeria... Muutoin mennään sitten homeopatian sekä lume efektien puolelle. Psykologiaa... Vesikin tappaa miljoonia ihmisiä -- se sitten vasta onkin vaarallista!!
Etsi Helsingin Sanomien hiljattain julkaisema artikkeli fruktoosista. Jenkkakahvojen lisäksi voit saada fruktoosista ja fruktoosi-glukoosisiirapista rasvamaksan.
Tärkeä kysymys! VHH:lla lähtee läskit ilman nälän tunnetta, mutta sama juttu täällä, jenkkakahvat ilmestyivät. Nyt tutkimaan kaikki purkit ja purnukat, onko jossakin sitten fruktoosia, jota en ole huomannut...
Liika proteiini kertyy vatsaläskiksi. Syöt liikaa.
Totta, ylimääräinen proteiini kertyy rasvaksi, sitä saa huomamatta ihan liikaa.