Suomalaiset on laiskoja

Suomalaisilla työpaikoilla lusmutaan, oletko huomannut?
9130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Onneksi ei etelä-euroopassa siestata yms.

Äänestä
  • Suomessa siessta on jaettu työvuorolle. Etelä-Euroopassa tehdään töissä töitä eikä jauheta sontaa.

    Äänestä

En ole huomannut mutta kerro toki lisää, kun suomalainen olet itsekin, sen huomaa englannin kielisestä nimimerkistäsi, johon olet saanut mahdutettua useammankin virheen. Huomaatko?

Äänestä
  • Joo en ole täällä pätemässä englanninkielen kirjoitustaidoilla.
    Kerro ihmeessä virheet tyhmälle?
    Just sinun kaltaiset toisten virheisiin puuttuvat mulkkupäät töissä istuu ja ahkerat kytättävät tekee teidän työt.

    Äänestä

Pidä vaan huoli omista töistäsi.

Äänestä

Mitä ihmettä on tämä laiskuudesta mollaaminen? Suomalaiset on niin työhullua kansaa kuin olla voi ja silti natkutetaan jatkuvasti laiskuudesta. Joku EK:n rakkikoira meni kertomaan Suomen Kuvalehdelle, että suomalaisilla on suorastaan "kieroutunut" suhde työhön, kun pakoilevat kuulemma työntekemistä sen minkä ehtivät. Todellako? Miten paljon enemmän pitää vielä rakastaa työtä ja uhrata sille kaikki terveyttä ja ihmissuhteita myöten, että se kelpaa arvon työnarkomaaneille?

Äänestä

Suomalaiset ovat edelleen luterilais-puritaanisen työeetoksen vallassa. Oikein kilpaillaan siitä, kuka tekee eniten omistajalle voittoa- itsestä ei niin väliä, juu. Tämäkään ei tietysti omistajalle riitä vaan vielä pitäis kait rakastaa ja palvoa suurta johtajaa.

Äänestä

Ainoastaan idiootti tuhlaa elämänsä panostamalla kaikkensa työntekoon jossain firmassa jossa kuitenkin valtaosa työn tuottamista voitoista menee isojen ylipalkattujen pomojen taskuihin.

Raataminen on idioottien touhua.

Äänestä
  • Niin se on, mutta eihän joillakin poloilla riitä itsetunto muuta kuin työlle elämiseen ja kerskakulutukselle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


I do just my works kirjoitti:

Suomalaisilla työpaikoilla lusmutaan, oletko huomannut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu