Voiko Valviraan tai aluehallintavirastoon tehdä nimettömän ilmoituksen työnantajasta, joka jättänyt maksamatta työntekijöille kuuluvia rahoja, esim arkipyhäkorvaukset, asianmukaiset ylityöt jne.. , ja on vielä työpaikkakiusaamistakin, johdon taholta.
Vielä saamatta
1
160
Vastaukset
- Väärä paikka...
Eikö teillä ole luottamusmiestä? Hän on ensimmäinen, jolle valitat, ja sitä kautta liittoon.
"Epäselvyydet palkkauksessa, vuosilomassa, lomauttamisessa, irtisanomisessa jne. saatetaan ensin työnantajan tietoon. Mikäli työnantajan asiaan ottama kanta ei tyydytä voivat järjestäytyneet työntekijät ja toimihenkilöt antaa asiansa luottamushenkilön hoidettavaksi, joka tarvittaessa kääntyy ao. ammattiliiton puoleen.
Elleivät työnantaja ja työntekijä pääse yhteisymmärrykseen työpaikalla, järjestäytymätön työntekijä voi ottaa yhteyttä työsuojeluviranomaiseen ohjeiden ja neuvojen saamiseksi. Ennen yhteydenottoa on hyvä tutustua kyseistä asiaa käsittelevään toimintaohjeeseen johon pääsee viereisestä valikosta.
Työsuojeluviranomainen ei hoida asiakkaiden työsuhdeasioita, vaan asiakkaan on hoidettava ne itse. Apua asiassa voi saada oikeusapu- tai asianajotoimistoilta. Työsuojeluviranomainen ei voi ajaa työntekijän työsuhde- tai palkkasaatava-asioita tuomioistuimessa."
http://www.tyosuojelu.fi/fi/toimintaohjeita
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 32329116
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?542348- 2051711
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien441710Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1571611- 341361
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.511128- 1221038
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex99947Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30942