1980-luvun venäläinen pianoharmonikka

haitari ja ben

Noin 30 vuotta sitten tuli ostetuksi Venäjältä . tai pitäisi kai sanoa: Neuvostoliitosta - siellä valmistettu reilun kokoinen pianoharmonikka, jonka merkki oli kai Akkordeon.

Montakaan tuntia sillä ei ole yritetty soittaa ja niinpä se on saanut levätä rauhassa omassa laukussaan vaatehuoneen lattialla..

Nyttemmin on kuitenkin herännyt kuitenkin halua opetella sitä soittamaan. Ilmeisesti se on kuitenkin jo jonkin verran rapistunut 30 vuodessa.

Kysyisinkin nyt minua viisaammilta asiantuntijoilta, kannattaako tuota Akkordeonia enää korjata ja huoltaa ja mitä huolto voisi maksaa - ja tietenkin, missä sitä voisi huollattaa, mieluiten Tampereen tienoilla tai Etelä-Savossa.

Huomasin äsken, että esim. postimyyntiliike Thomannilla halvimmat pianoharmonikat ovat noin 400 euron hintaisia.

1

717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harmonikansoittaja

      No kerronpas tässä oman tarinan noista neukkulan turistihaitareista. Sain sellaisen 2-äänikertaisen pianoharmonikan jonkun väärän mutkan kautta. No innostuneena sitten tunneille ja kyllähän sillä alkuun pääsi mutta noin parin kuukauden soiton jälkeen opettaja alkoi puhumaan et jos siirtyisit näppäinharmonikkaan. Ero näppäin ja pianoharmonikan välillä on mielestäni 6-0 ja suurin osa tai oikeastaan kaikki harmonikkakerhon jäsenet ovat vaihtaneet pianoharmonikat näppäinharmonikoiksi, ennemmin tai myöhemmin.

      Ja olihan sitä sitten kaivettava kuvetta ja tuli hankittua ihan hyvälaatuinen nuorisomallin näppäinharmonikka jolla soittelin muutaman vuoden kunnes taito oli kasvanut niin että oli hankittava täysikokoinen harmonikka.

      Kun sitten vihdoin ja viimein sain oikean kunnon laatuharmonikan, ei tossa nuorisomallissakaan vikaa ollut. No ajatus oli et: ai tää on siis harmonikka, jää tää niissä sitten maksaa niin pirusti. Ero oli kuin yöllä ja päivällä. Soittaminen oli ihan eri tasolla ja huomattavasti helpompaa kuin näillä neukkulan peleillä.

      Sen verran on tullut ravattua oppia harmonikan huollosta saamassa että mutu tuntumalta voisin sanoa että 30 vuoden seisominen varastossa siis alkaa jo näkymään.

      Vinkkinä voisin antaa että otat yhteyttä Lahden Teroon jolla on paja Tahmelankadulla Tampereella. Kyseessä on harmonikka-artesaani joten ammattilaisesta puhutaan. Kotisivut löytyvät osoitteesta www.harmonikkahuolto.net Melkein luulen että hän pystyy auttamaan parhaiten.

      Ja sitten se tärkein asia. Jos ja kun saat soittimen oli se sitten tämä neukkulan tuonti tai joku muu. Etsi itsellesi soitonopettaja. Itsekin yritin ensin opetella yrityksen ja erehdyksen kautta mutta siitä ei tullut muuta kuin sanomista.

      Ekalle soittotunnille kun pääsin niin kyllä huomas missä sitä virhettä oli tullut tehtyä. Oikea käsi oli mutkalla ja ihan väärässä asennossa. Vasen käsi oli väärässä paikassa niin ettei puhettakaan että bassosooloja olis voinut soittaa ja sitten se tärkein eli palkeenkäyttö oli päin mäntyä. Noin vuoden päivät sai opettaja marmattaa et ne asiat korjautui. Se oli hidasta ja hermoja raastavaa aikaa ja olis voitu välttää kun olis heti mennyt soittotunnille. Ja lisäksi se että opettajalta saa tietoa jota ei kirjoissa mainita. Joten tätä asiaa en koskaa painota tarpeeksi. Kyllähän sitä itsekin voi oppia mutta lopputulos voi olla vähän kyseenalainen joten etsi soittotunteja.

      Tässähän tätä vuodatusta :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      31
      6079
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      34
      5553
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      29
      3134
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2504
    5. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      44
      2397
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      2138
    7. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2128
    8. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1721
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      39
      1706
    10. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1697
    Aihe