Suuren kaupungin seurakunnan toiminta sai niin ikäviä piirteitä uuden kirkkoherran toiminnan johdosta, että minulle riitti jatkuva henkinen väkivalta ja työpaikkakiusaamisen. Siihen naispappeuden vastustamista ja sovinismia, niin miehenä häpeissään ja vihaisen heidän touhuja. Kerroin terveiset piispalle ja hän puuttukoon ko. rikoksiin tai sitten hyväksyy kirkon sisällä moisen rikokset. Se vahvistaneet päätökseni oikeaksi. Ihminen ei tarvitse kirkkoa vaan rakkautta ja oikeuden mukaista kohtelua. Kirkosta näitä saa valinnoissaan, oikeudenmukaista ei juuri lainkaan.
Ennustan kirkon heräävän asiaan, mutta liian myöhään. Valtaosa ihmisistä on siinä kohtaa löytänyt elämäänsä jo parempaa sisältöä, jolloin kirkko jää pienen piirin touhusi. Aikaa toki menee vuosikymmen, joten nyt luottamuksellisesti kahvia juovat mummot ja papat voivat ummistaa silmänsä ja jatkaa pullan syöntiä. Harvalla on rohkeutta nousta rivistä ja sanoa ettei keisarilla ole vaatteita, kun kirkkoherra toimii jatkuvasti hyvän hallintotavan vastaisesti. Tai julkisesti kohtelee naisia epäasiallisesti.
Erosin kirkosta
5
126
Vastaukset
Kirjoittaisitko "wing1" tuon alun uudestaan. En ymmärtänyt tekstiäsi. Kiitos.
- kaikenlaista sattuu
Erosin kirkosta, myöhemmin miehenikin. Hassua se, etten saanut kirkolta mitään kirjettä siitä että olisin tervetullut takaisin milloin haluaisin ym. (olenhan ollut jo muutaman vuoden työttömänä, joten en ole paljoakaan maksellut kirkollisveroa)
Mutta kappas vaan, mieheni joka ikänsä oli maksellut isoja veroja kirkolle hyvän palkkansa johdosta, sai kirkolta kirjeen, jossa toivotettiin hänet takaiin, milloin vain haluaisi.
Näin huomasimme molemmat sen, miten "raha ratkaisee" tässäkin asiassa, sen miten eri jäseniä kohdellaan kirkon taholta; siis epäoikeudenmukaisesti.
Emme aio palata kirkon jäsenyyteen takaisin ja miksi palaisin? Eihän minulle sieltä löydy arvostusta työttömyyteni takia.- ei kirkon jäsen
Hyvät ystävät, Jumala ei ole teitä hylännyt. Ei ihminen tarvtise välttämättä kirkkoja ja instituutioita sielunsa autuuden saamiseksi. Herra itse johdattakoon elämänne ja antakoon luottamuksen ja uskon syntyä omista vaikutuksestaan.
- mehtäkirkko
ei kirkon jäsen kirjoitti:
Hyvät ystävät, Jumala ei ole teitä hylännyt. Ei ihminen tarvtise välttämättä kirkkoja ja instituutioita sielunsa autuuden saamiseksi. Herra itse johdattakoon elämänne ja antakoon luottamuksen ja uskon syntyä omista vaikutuksestaan.
Ei todella tartte kuulua kirkkoon jos ei tahdo rahoittaa sitä eikä saa apuja sieltä. Koska se ei Raamatun sanaa saarnaa niinkuin se kirjoitettu on.. Hyväksyy homouden ym. Minulle on tärkeä "metsäkirkko" jossa kohtaan Luojani ja juttelen Isälleni nyt varsin kin keväällä kun on niin kaunista ja luen raamattua talvisin. "Ihanat on Sinun asuinsijasi Herra Sebaot"
- Laitapuolen kulkija
Jeesus kolkuttaa ovella pyytäen päästä asumaan ihmisen sisimpään. Tarina kertoo eräästä uskoon tulleesta laitapuolen kulkijasta, joka iloissaan koitti liittyä kaupunkinsa hyvin toimeentuleviin kristittyihin, mutta koki aina tulleensa torjutuksi. Lopulta hän ahdistuneena purki sydäntään Herralle ja sanoi: "Etkö, Jeesus, voisi auttaa minua? He eivät päästä minua keskellensä." Tarinan mukaan rukoilija sai vastauksen: "Älä välitä. Eivät he ole päästäneet minuakaaan enää pitkään aikaan." Siinä on lyhyesti kuvattuna myös ilmestyskirjan Laodikean seurakunnan tilanne. He olivat sysänneet Jeesuksen ulkopuolelle. Hän pyytää kuitenkin (jakeessa Ilm. 3:20) päästä jälleen sisään. Huomatkaamme ettei hän enää kuitenkaan puhuttele koko seurakuntaa. Mekin voimme torjua Hänet luotamme. Väkisin Hän ei tule kenenkään elämään. Jos kutsu kuitenkin kiinnostaa ja suostumme hänen pelastettavakseen on Hän omalta puoleltaan valmis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651606
- 104931
- 75753
- 51635
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa17618ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m158486Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;188428- 26419