Erosin kirkosta

wing1

Suuren kaupungin seurakunnan toiminta sai niin ikäviä piirteitä uuden kirkkoherran toiminnan johdosta, että minulle riitti jatkuva henkinen väkivalta ja työpaikkakiusaamisen. Siihen naispappeuden vastustamista ja sovinismia, niin miehenä häpeissään ja vihaisen heidän touhuja. Kerroin terveiset piispalle ja hän puuttukoon ko. rikoksiin tai sitten hyväksyy kirkon sisällä moisen rikokset. Se vahvistaneet päätökseni oikeaksi. Ihminen ei tarvitse kirkkoa vaan rakkautta ja oikeuden mukaista kohtelua. Kirkosta näitä saa valinnoissaan, oikeudenmukaista ei juuri lainkaan.

Ennustan kirkon heräävän asiaan, mutta liian myöhään. Valtaosa ihmisistä on siinä kohtaa löytänyt elämäänsä jo parempaa sisältöä, jolloin kirkko jää pienen piirin touhusi. Aikaa toki menee vuosikymmen, joten nyt luottamuksellisesti kahvia juovat mummot ja papat voivat ummistaa silmänsä ja jatkaa pullan syöntiä. Harvalla on rohkeutta nousta rivistä ja sanoa ettei keisarilla ole vaatteita, kun kirkkoherra toimii jatkuvasti hyvän hallintotavan vastaisesti. Tai julkisesti kohtelee naisia epäasiallisesti.

5

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjoittaisitko "wing1" tuon alun uudestaan. En ymmärtänyt tekstiäsi. Kiitos.

    • kaikenlaista sattuu

      Erosin kirkosta, myöhemmin miehenikin. Hassua se, etten saanut kirkolta mitään kirjettä siitä että olisin tervetullut takaisin milloin haluaisin ym. (olenhan ollut jo muutaman vuoden työttömänä, joten en ole paljoakaan maksellut kirkollisveroa)
      Mutta kappas vaan, mieheni joka ikänsä oli maksellut isoja veroja kirkolle hyvän palkkansa johdosta, sai kirkolta kirjeen, jossa toivotettiin hänet takaiin, milloin vain haluaisi.
      Näin huomasimme molemmat sen, miten "raha ratkaisee" tässäkin asiassa, sen miten eri jäseniä kohdellaan kirkon taholta; siis epäoikeudenmukaisesti.
      Emme aio palata kirkon jäsenyyteen takaisin ja miksi palaisin? Eihän minulle sieltä löydy arvostusta työttömyyteni takia.

      • ei kirkon jäsen

        Hyvät ystävät, Jumala ei ole teitä hylännyt. Ei ihminen tarvtise välttämättä kirkkoja ja instituutioita sielunsa autuuden saamiseksi. Herra itse johdattakoon elämänne ja antakoon luottamuksen ja uskon syntyä omista vaikutuksestaan.


      • mehtäkirkko
        ei kirkon jäsen kirjoitti:

        Hyvät ystävät, Jumala ei ole teitä hylännyt. Ei ihminen tarvtise välttämättä kirkkoja ja instituutioita sielunsa autuuden saamiseksi. Herra itse johdattakoon elämänne ja antakoon luottamuksen ja uskon syntyä omista vaikutuksestaan.

        Ei todella tartte kuulua kirkkoon jos ei tahdo rahoittaa sitä eikä saa apuja sieltä. Koska se ei Raamatun sanaa saarnaa niinkuin se kirjoitettu on.. Hyväksyy homouden ym. Minulle on tärkeä "metsäkirkko" jossa kohtaan Luojani ja juttelen Isälleni nyt varsin kin keväällä kun on niin kaunista ja luen raamattua talvisin. "Ihanat on Sinun asuinsijasi Herra Sebaot"


    • Laitapuolen kulkija

      Jeesus kolkuttaa ovella pyytäen päästä asumaan ihmisen sisimpään. Tarina kertoo eräästä uskoon tulleesta laitapuolen kulkijasta, joka iloissaan koitti liittyä kaupunkinsa hyvin toimeentuleviin kristittyihin, mutta koki aina tulleensa torjutuksi. Lopulta hän ahdistuneena purki sydäntään Herralle ja sanoi: "Etkö, Jeesus, voisi auttaa minua? He eivät päästä minua keskellensä." Tarinan mukaan rukoilija sai vastauksen: "Älä välitä. Eivät he ole päästäneet minuakaaan enää pitkään aikaan." Siinä on lyhyesti kuvattuna myös ilmestyskirjan Laodikean seurakunnan tilanne. He olivat sysänneet Jeesuksen ulkopuolelle. Hän pyytää kuitenkin (jakeessa Ilm. 3:20) päästä jälleen sisään. Huomatkaamme ettei hän enää kuitenkaan puhuttele koko seurakuntaa. Mekin voimme torjua Hänet luotamme. Väkisin Hän ei tule kenenkään elämään. Jos kutsu kuitenkin kiinnostaa ja suostumme hänen pelastettavakseen on Hän omalta puoleltaan valmis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      85
      5993
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      292
      5296
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      50
      3335
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      10
      2856
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      106
      2729
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      4
      1665
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      16
      1595
    8. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1500
    9. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      32
      1449
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      178
      1074
    Aihe