Kuinka paljon arvoa annatte sille, että ihminen osaa ilmaista itseään hyvin? Onko heti tutustumisvaiheessa tärkeää pystyä puhumaan selkeästi ja itsevarman oloisesti? Itse en niin välitä jos nainen ei ole hirveän supliikki. Minua ei haittaa jos puhe on hieman töksähtelevää ja sanavalintoja joutuu miettimään hieman kauemminkin. Suvaitsevaisuuteni johtuu tosin varmaan siitä, että itsekään en ole mikään moottoriturpa. Sitten kun tunnen toisen henkilön hyvin, niin homma sujuu paremmin, mutta yleensä minulle kirjoittaminen on paljon helpompaa kuin puhuminen. Tietysti introverttius on yksi tekijä, mikä hidastaa puhumista. Introvertit yleensä miettivät tarkemmin mitä sanovat.
Ääriesimerkki fiksusta ihmisestä, joka ei osaa kunnolla puhua voisi olla Himanen. En pahemmin pidä hänestä, mutta ei hän nyt tyhmäkään ole. Mutta hänen puheensa kuulostaa melkein siltä kuin hän olisi kehitysvammainen. Itse asiassa minua hieman pelottaa liian supliikit ihmiset, pieni epävarmuus puheessa voi olla ihan viehättäväkin piirre naisessa. Ainakin minun silmissäni.
Ääriesimerkki fiksusta ihmisestä, joka ei osaa kunnolla puhua voisi olla Himanen. En pahemmin pidä hänestä, mutta ei hän nyt tyhmäkään ole. Mutta hänen puheensa kuulostaa melkein siltä kuin hän olisi kehitysvammainen. Itse asiassa minua hieman pelottaa liian supliikit ihmiset, pieni epävarmuus puheessa voi olla ihan viehättäväkin piirre naisessa. Ainakin minun silmissäni.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onkohan sinulla vähän liian korkeat käsitykset supliikista? Kyllä minun mielestäni Himanen osaa ilmaista itseään keskivertoa paremmin, älykkäämmin ja sanavalmiimmin. Vaikea uskoa, että hänellä ikinä esimerkiksi treffit kaatuisivat huonoon supliikkiin sinänsä. Tietenkään jokainen ei pidä ajattelumaailmastaan, mutta se onkin asia erikseen.
Huom. en erityisemmin pidä Himasesta, mutta viime aikoina nähdyn perusteella annan hyvän / kiitettävän arvosanan supliikistaan tiukassa paikassa ristikuulusteltavana.
Ei välttämättä tarvitse olla mikään naistennaurattaja. Itse asiassa voi olla jopa ärsyttävää, jos mies ei osaa hetkeäkään olla hiljaa. Paljon tietysti ratkaisee myös se, että miten puhuu ja mistä aiheista. Jos mies puhuu koko ajan itsestään, exästään tai harrastuksistaan, niin tulee sellainen olo, että eikö toi toinen halua tietää minusta mitään ja että kuuntelijaako hän vaan on vailla. Vähintään yhtä tärkeää puhetaidon kanssa on kuuntelutaito.
Itsekään en ole maailman sujuvasanaisin puhuja, mutta oleellista onkin se, että osaa kuitenkin eri tilanteissa eri aiheista jutella. Nykyisin puhe sujuu kyllä melkein mistä aiheesta vaan ihan ventovieraankin kanssa. Ei haittaa, vaikka miettisikin sanojaan, sillä silloin ehkä vastauksetkin on harkitumpia eikä töksäytettyjä. Itsekontrolli kannattaa myös puhuessa.
Minusta yksi tärkeimpiä ominaisuuksia miehessä on, että hän saa minut nauramaan. Pituudet sun muut ovat toissijaisia, kunhan ei nyt aivan pygmi ole...
Sen perusteella mitä olen nähnyt, Himasen viisaudet sopivat hyvin 15-vuotiaan suuhun. Aikuiset keksivät jo omia viisauksiaan ja juttujaan, eivätkä harrasta mahtipontisuutta mahtipontisuuden vuoksi.
Miehen pitäisi tietysti aina pyrkiä korostamaan ettei mikään naisen ominaisuus ole hänelle liian hyvä eikä uhkaava. On tietenkin tosiasia, että miehet tykkäävät lapsellisista ja sössöttävistä teininaisista, mutta miesten pitää kuitenkin pitää (leikisti) hyvin korkeaa rimaa, jotta he näyttäisivät naisten silmissä yhtä vaativilta kuin naiset itse. Kun mies sanoo hyväksyvänsä naiselta sitä tai tätä asiaa, nainen tulkitsee tämän (osittain oikeinkin) paljastavan miehen omat heikkoudet ja epävarmuudet.
Treffeillä arvioin heti sen, että saako nainen minut nauramaan. Odotan hiljaa kahvikupin takana ja jos 5 minuutissa en ole nauranut, niin sanon naiselle "ei jatkoon" ja lähden seuraaville treffeille. Tähän tapaan olen saanut itse asiassa superhauskoja seurustelukumppaneita, ei ehdi tehdä mitään muuta kuin nauraa iltaisin.
Olen jopa laihtunut liian nauramisen takia ja vatsalihakseni ovat tulleet näkyville. Siksi menenkin kesäisille puistotreffeille aina ilman paitaa. Niissä osoitan vatsalihaksiani ja sanon: "Jos et saa näitä kasvamaan jutuillasi, niin en halua olla kanssasi."