Onko tosiaan niin, että Sallan kunnan täytyy lakkauttaa viimeisetkin kyläkoulut ? Ymmärrän koulun lakkauttamisen silloin, kun oppilaat loppuvat mutta en silloin kun koululla oppilasmääeänsä perusteella olisi vielä toimintamahdollisuudet. Jos ajattelee koko Pohjois-Sallaa, pystytäänkö edes lain puitteissa toimimaan, jos koko opetus siirtyy kirkonkylään. Matkat pienillä lapsilla saattavat kestää yli lain säätämän rajan. Onko näissä tapauksissa siirryttävä takaisin vanhaan asuntolajärjestelmään.
Kelloselän koulu
malttia1
261052
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Taistelkaa Kelloselän koulun puolesta! Olette oikeassa. Lakkautetun kyläkoulun seuraajana naapurikunnasta olen todennut seuraavaa: Kylä esitti faktat, on kerhoa, on kokoontumista, on kansalaisopiston piirejä, koulumatkat pitenevät jopa yli laillisuuden, onko kuunneltu lasta?, säästöjä ei tule, meillä on lapsia, lisää muuttajia kylään on tulossa, koulumme on kylän keskus, olemme talkoilleet toisin kuin kirkonkylässä, työpaikat lähtevät, jne. Lopputulos: Koulu lakkautettiin. Ei meillä sivukylien asukkailla ole enää mitään arvoa! Vain veronmaksajina kelpaamme!
Hyvät Kelloselän koulun oppilaiden vanhemmat vaatikaa päättäjiltä ja virkamiehiltä faktoja esim. siitä, kuinka kauan oman lapsenne koulumatkat kestävät odotuksineen päivittäin. Toteutuuko laki?
Onhan meillä Sallassa myös kansanedustaja. Onko Mäntylä ottanut kantaa asiaan? Luulisi olevan näkemystä näin pienestä asiasta kun on sitä suurta kokemusta suuremmista asioista.
Eli onko ottanut kantaa puolesta tai vastaan vai eikö kiinnosta?
Asia on kunnan päätettävissä., ei kansanedustajan. Mietitäämpä, ketä seuraavissa vaaleissa äänestetään. Toteuttavatko valitut päättäjät kuntalaisten toiveita ja tarpeita.
Eikös se Mäntylä siellä valtuussa valtavasti vaikuta?? Eikö sillä ole mielipidettä??
ei mäntylä asialle voi mitään vaikka menisi eteen päin,kyllä siellä kunnassa pitäisi ihmisten ruveta ajamaan asioita eikä ajatella niitä niin sanottuja turistia jotka ajavat oikein lujaa sallan ohi.ensin omat kunnan asiat kuntoon että ei kuole kaikki kylät.näin järjellä ajateltuna väärästä päästä säästetään,eikö pitäisi tyhjän päiväisiä kotkotuksia karsia ensin.
onhan se jännä homma ettei kursusta lähde koulu ensin vaikka on pienempi...
puhtaat jauhotko pussissa...?
Rumaa ja oksettavaa touhua. tiedätte ketä syyttää ja kuka pelaa lapsillanne.
Kun perustelette oman koulun säilyttämistä, älkää lähtekö mollaamaan muita. Se on oman tuhon tie. Tuokaa omat faktat esiin. Se on järkevää ja asiallista. Kyyditysongelmat ovat ratkaisevia. Joistakin kolkista kyyditys on hyvin vaikeaa ja kallista. Sodankylässä ylläpidetään viiden oppilaan koulua Lokassa. Pelkästään siksi, että kyyditys Sodankylän kirkolle muodostuisi lainvastaiseksi. Asuuko Kursun, Hautajärven ja Kelloselän koulupiireissä oppilaita sellaisissa kolkissa, joista kyyditys on hyvin vaikea järjestää ja tulee koulun lakkautumisen vuoksi hyvin kalliiksi. Siitä löytyy vahva peruste koulun säilyttämiselle. Kokemuksesta tiedän, että muut perustelut ovat turhia näiden säästötalkoiden aikana. Vilpittömästi toivon, että Kelloselän koulu saisi jatkoaikaa,
Minustakin on erittäin ikävää, että Sallan eri kylät alkavat riidellä keskenään siitä, mikä kylä saa säilyttää koulunsa. Nyt on valta meidän valitsemillamme päättäjillä, kuinka hyvin he kuuntelevat valitsijoidensa vaatimuksia. Mielestäni kaikki Sallassa vielä toimivat kyläkoulut ovat elinkelpoisia. Kun otetaan huomioon lasten koulumatkat syrjäkyliltä kesksustaan, tulee monen pienen koululaisen koulupäivä tosiaan rankaksi. Se vaikuttaa myös oppimistuloksiin.
Salla on hienosti toiminut, kun se ylläpitää kolmea kyläkoulua tasaisesti eri puolilla pitäjää. Tämä on Sallan koulutuksen imagon kannalta suurta plussaa. Nyt päättäjät: Olkaa kerrankin sivukylien puolta ja säilyttäkää kylät elävinä.
Loppuu ne kumminki ei muuta ku lappu luukulle ja myyän ne etelän rikkaille!
Älä nuolaise ennen kuin tipahtaa. Mitään ei ole vielä päätetty. Kaikki koulut voivat vielä jatkaa. Valtuuston kokoukset ovat julkisia. Ei muuta kuin sinne joukolla mukaan niin nähdään, miten kukin asiassa äänestää. Nyt nähdään valtuutettujen tahto. Asiasta päättävät vain valtuutetut, esittivätpä muut mitä tahansa. Nyt ei muuta kuin valtuutettuja painostamaan järjen puolelle. Nyt myös nähdään ovatko valtuuteut lupauksiensa takana. Jos pettävät, niin tietävät, että seuraavissa vaaleissa ei ääniä heru!!!
selville miten äänestävät. Sitten paskaa niskaan niin että tietävät, jos pettivät äänestäjänsä. Jos lapsilla on kohtuuttomat koulumatkat niin eivät nämä kunnan pöhöttyneet porsaat ansaitte parempaa.
Sallan kunnan valtuusto tekee taas näitä järkipäätöksiä, joissa ei ole järjen häivääkään. Pohjattomaan kaivoon syyvetään rahaa ja odotetaan niistä poikivan kultakaivoksia. Voivoi! Minä en ainakaan äänestä ketään sinne ens vaaleissa, eivätpä ole sanansa mittasia tähänkään asti olleet.
No ne loppu nkyläkoulut. Nyt on sit varaa nostaa lääkärien palkkoja. Nehän on tääl palkkakuopassa.
Ja lääkärit ja johtajat kuulostavat sentään olevan ihmisiä, toisin ku nämä "maalaiset" ja lapset.
Ootta te Sallalaiset tyhmiä kun lakkautatte kyläkoulut. Kuinka monen kyläkoulun verran esim. poropuisto on vienyt kuntalaisten rahoja ?
pakkohan se kun kunnassa päättävät ei siellä kysytä meiltä mitään.jos vaikka ne taas tekisivät sen kauppapaikan ja kunta maksaa,että turistit tulisi vierailulle.
Ketkä kunnanvaltuustossa äänestivät Kelloselän koulun lakkauttamisen puolesta ja ketkä vastaan?
Oihan hyvä jos liitteetkin näkyisivät noissa kokouspöytäkirjoissa jotka ovat netissä. Ilmeisesti kukaan ei vastustanut 2 muun koulun lakkauttamista!
http://www.salla.fi/kokousasiakirjat/kv/2013/14111200.0/frmtxt87.htm
Lakkauttamista vastaan Vuorela, Airola, Salmijärvi, Mattila ja Moilanen. Heikkilä tyhjää. Muut puolesta. Näin antoi lehti ymmärtää äänestystuloksen.
Sallankunta on loppu ei mitään syytä elättää märkäjärveä.sulkekaa kunnantalo tulee säästöä.tunarit kaikki lähtee loputkin .pelkurit .matkailu valtti sallatunturi ....sielä ketään ole.kaivokset ei sovi matkailun kanssa yhteen sanoo väyrynen eläkeukko.keilahalli karting tontinosto rahaa löytyy paitsi kyläkouluille.märkäjärvellä ei saa 1.luokkaa kasaan ilman sivukyliä.myykää ryssälle koko paska.
Ottakaa haltuun ne koulut. Laatikaa koulutusohjelmat itsenne/perheenne mukaan. Hoitakaa ylläpito porukalla yhteisesti. Siitä se alkaa oman seudun puolustaminen.Niin ne ennenkin tekivät.
Aika muuttua.
Sallalaiset maksaa venakoitten koulutuksen ja oleskelun sallassa mutta omia lapsia kohdellaan kuin kapista karjaa. Hyi hitto sallalaisa!
ei mitään virkaa koko kunnalla .ei mitään palveluita enää kun lakkauttivat kyläkoulut .lapsilla koulumatka jopa 100km .missä säästetään /saavutetut säästöt??pankaa se kunnantalon porukka työmarkkinoille sieltä tyhjää istumasta tulee säästöä.kemijärvi se perii kuitenkin .
Surullista on, että koulut loppuu sivukyliltä. Ei olisi pitänyt. Uskon, että kunta vielä miettii tätäkin asiaa (jos on oma kunta vielä tulevaisuudessa).