Suhteen tulevaisuuden odotukset?

Toinen haluaa elää järjestelmällistä elämää, jossa on suunnitelmia pitkälle tulevaisuuteen, ja muutenkin kaikki asiat ja tavarat järjestyksessä.

Toinen haluaa elää hetkessä, tehdä miltä milloinkin tuntuu, tulevaisuuden liian tarkka suunnittelu ei kiinnosta, asiat ja tavarat sekaisin.

Onko parisuhteella tulevaisuutta? Olemme suunnitelleet yhteenmuuttoa muutoin pitkän tuttavuuden ja seurustelun jälkeen. Olemme keskustelleet näistä asioista, ja ilmeisesti päädymme ainakin siihen, että molemmilla omat huoneet, jolloin vältämme ehkä jonkin verran yhteenottoja.
4234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Enempää tietämättä tuntuu, että vaikeuksia tulee. Mutta te olette asiaa miettineet ja yhteistä elämää suunnitelleet, joten teillä on varmasti sille hyvät perustelut.

Äänestä

vähän riippuu siitä pystyykö tämä suunnittelija hyväksymään sen, ettei hänen suunnitelmansa aina toteudu

Äänestä

saman suuntaisia aiheita pohdiskelen. Mä suunnittelen asioita etukäteen ja haluaisin tietää kaikki menot, myös ne miehen työmenot. Oikeestaan mulle riittäis tieto onko illalla menoa ja onko reissussa. Miehellä on töiden puolesta paljon menoja eripuolella Suomea ja usein kokoukset venyy myöhään. Hän sunnuntaina tutkii seuraavan viikon menonsa ja ilmottaa mulle mitkä illat on vapaana ja mistä ei oo viel varma. Tää ei ihan meinaa riittää mulle. Olenkin ehdottanut että vois jakaa sähköisen kalenterinsa vapaa-varattu tasolla. Ei mun todellakaan tarvi tietää kenen kanssa kokoustaa. Toisaalta olen pohtinut että miksi mulla on tarve tietää menot aikaisemmin? Tieto ikäänkuin tekis ajasta paremmin hallittavan? ja nyt kun en tiedä tuntuu että ajelehdin?

Mitähän aloittaja tarkoittaa että asiat ovat järjestyksessä? raha-asiat, pakolliset hoidettavat asiat? Jos kyse on rahasta, sanoisin että aloittajan kannattaa hoitaa ne yhteiset laskut. Huithapeli antaa kerran kuussa sulle rahaa niiden hoitoon. Sun ei tarvi stressata onko asiat hoidettu vai ei ja huithapelin ei tartte vaivata niillä päätään.

Omat huoneet kuulostaa mielenkiintoiselta. maltatko antaa toisen huoneen olla juuri niin sotkuinen kuin se on? ja mites yhteistentilojen siivous?

Äänestä

Omat huoneet? Suhteella ei ole mitään toivokaan.

Neuvo: erilaisten ihmisten kannattaisi nimenomaan kömpiä yhteiseen huoneeseen ja sovittaa siinä yhteen täysin erilaiset tarpeensa. Se olisi unelmien suhde ja molemmat kasvaisivat paremmiksi ihmisiksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


100% yhteensopivuus kirjoitti:

Toinen haluaa elää järjestelmällistä elämää, jossa on suunnitelmia pitkälle tulevaisuuteen, ja muutenkin kaikki asiat ja tavarat järjestyksessä.

Toinen haluaa elää hetkessä, tehdä miltä milloinkin tuntuu, tulevaisuuden liian tarkka suunnittelu ei kiinnosta, asiat ja tavarat sekaisin.

Onko parisuhteella tulevaisuutta? Olemme suunnitelleet yhteenmuuttoa muutoin pitkän tuttavuuden ja seurustelun jälkeen. Olemme keskustelleet näistä asioista, ja ilmeisesti päädymme ainakin siihen, että molemmilla omat huoneet, jolloin vältämme ehkä jonkin verran yhteenottoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu