Mies, valitse yläpäällä, älä alapäällä

Vastuullinen miehuus

Mies. Kaikkein tärkein valintasi mitä elämässäsi teet, on se kun valitset naisen rinnallesi elämänkumppanisi. Se on elämäsi kannalta tärkeämpi valinta kuin koulutuksen tai työpaikan valinta. Kuitenkin moni mies ei keskity tähän valintaa täydellä sydämellään, ja anna tunteille aikaa tunnustella, onko nainen se todellinen sielunkumppani, se yksi ja oikea suuri rakkaus. Harkinnan ja tunnustelun sijaan liian moni mies antaa alapäänsä päättää. Mennään sänkyyn ensimmäisen halukkaan naisen kanssa, ja sitten ollaankin yhdessä. Ja kun seksi ei riitäkään yhteiselämän ainoaksi perustaksi, niin avioero seuraa väistämättä.

Äidit opettavat tyttärilleen, ettei kannata antaa seksin viedä, mutta he eivät voi siirtää samaa viisauttaan pojilleen, koska äideistä ei ole miesten seksuaalisuuden ohjaajiksi.

Onnistunut elämänkumppanin valinta on tärkeä asia miehille elämässä menestymisen, terveyden ja jopa eliniän kannalta. Amerikkalaisen tutkimuksen mukaan naimattomat miehet kuolevat jopa 8 – 17 vuotta nuorempina, kuin naimisissa olevat.
Mies, mieti tätä, kun olet säntäämässä minkä tahansa hameen perään – kannattaisi hillitä itsensä ja valita huolella. Jos taas ajatellaan suomalaisia menestyviä miehiä, Jorma Ollilaa, Mauno Koivistoa, Linus Thorwaldsia, Teemu Selännettä, niin kaikilla on vielä sama vaimo, kuin uran alussa. He hillitsivät halunsa ja odottivat sopivaa puolisoa ja menestyivät. Ne, jotka eivät hillitse itseään, kuten Matti Nykänen, Arto Länsman, eivät myöskään rahallisesti menesty elämässään. Kyvyttömyys hillitä omia seksuaalisia impulssejaan on yhteydessä myös muihin impulssikontrollin heikkouteen liittyviin addiktioihin, kuten alkoholismiin, huumeriippuvuuteen ja peliriippuvuuteen. Paljon juovilla nuorilla on viisi kertaa enemmän seksikumppaneita kuin vähän juovilla, ja huumeita käyttävillä nuorilla kymmenen kertaa enemmän. Seksuaalinen hillittömyys onkin miehelle lavea tie päihteisiin, huumeisiin rikollisuuteen ja syrjäytymiseen.

Mies voi joko sännätä seksiin suinpäin, tai hän voi hillitä himonsa ja rauhassa odottaa sitä oikeaa. Ne, jotka osaavat hillitä itsensä menestyvät, kun taas suinpäin syöksyjät ovat luusereita. Suomessa korkeimman tuloluokan miehistä naisen kanssa elää 98%. Alimman tuloluokan miehistä naisen kanssa elää vain 57% . Luuserit valitsevat alapäällään, menestyjät yläpäällään.

Tässä ei auta se, että yrität hillitä itsesi vain siinä tilanteessa, kun baarissa istuessasi näet korkokenkiin ja punaiseen minihameeseen pukeutuneen naisen vilkuilevan sinua kutsuvasti kädellä välillä hiuksia kosketellen. Tässä auttaa vain laaja elämänmuutos. Kokonaisvaltainen irtautuminen seksin ajattelusta, internetpornosta, seksifantasoinnista, elämänmuutos henkistyneempään ja puhtaampaan suuntaan.

”Yhä useampi mies näkee perinteisen miehisen seksuaalisuuden addiktiona, kypsymättömänä poikamaisuutena, osoituksena mielenterveyden ongelmista”, toteaa Vastuullinen miehuus –yhdistyksen edustaja Janus Kronnqvist. ”Satunnaiset seksikumppanit, pornon katselu, naisten tuijottelu, naisten iskemisestä puhuminen. Nämä nähdään nykyisin enemminkin osoituksina miehen epäkypsyydestä, henkisen tasapainon puutteesta ja mielenterveyden oireiluista, kuin arvostettavina miehisinä piirteinä”, toteaa Kronnqvist. ”Yhteiskunnan arvot ovat muuttuneet. Myös naiset ovat muuttaneet arvostuksiaan, ja eivät enää juuri hyväksy miehiä, joilla on tällainen perinteinen jätkämäinen asennoituminen seksuaalisuuteen. Nykyisin on vaikeaa löytää hyvää naista puolisokseen, jos miehestä paljastuu hänen olleen pornon kuluttaja tai monia naisia kellistänyt häntäheikki. Naiset arvostavat miehissä henkistä kykyä pidättäytymiseen ja miehistä siveyttä”, varoittelee Kronnqvist. ”Naiset eivät nykyään yksikertaisesti kelpuuta aviomieheksi juoppoja tai seksiaddikteja. Siksi hillitty siveellisyys on melkein välttämättömyys nykypäivän paritumismarkkinoilla”.

11

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zisel

      "Naiset arvostavat miehissä henkistä kykyä pidättäytymiseen ja miehistä siveyttä”

    • Asiaa asiasta

      Erittäin viisasta tekstiä.
      Voitko käydä linkkaamassa tämän myös sinkut palstalle.

    • .....

      Sama rölli riehuu joka ainoalla palstalla. Ei auta sille serihfit...........Kärsii mielenterveysongelmista.
      Skitsofrenialle on olemassa myös optisia testejä, ja koska sellaisia on olemassa, se tarkoittaa että aivoissa on pysyvää tuhoutumista tässä sairaudessa. Voi toipua kuten aivoinfarktista mutta ei koskaan normaalitasolle.

      • vopska

        Se on köpi. ei toivu.


    • Et sä varmaan väärässä ole, mut miten ne himot hillitään? Ei Selänne ja Ollilakaan työnarkomanialleen mitään saa ja himo se on sekin.

      Tai jos joku edes kertoisi sen, että miten seksin himo muutetaan työhimoksi?

    • Se on oikeastaan ihan sama kummalla päällä valitsee kun vituiks menee joka tapauksessa. Minun neuvoni miehille on se, että valitkaa alapäällä. Alapää tietää paremmin kuin yläpää ja osaa arvostaa elämän pieniä nautinnon hetkiä.

    • ...

      elämänkumppani ja elämänkumppani.....

      Kuinkahan monella se parinvalinta on nykypäivänä koko elämän mittainen valinta ???

      Kyllähän ne tahtoo olla näitä osa-aikahommia ja projektiluonteisia tehtäviä enemmänkin kuin elämän mittaisia kumppanuuksia.

      Oli juuri puhetta yhden ala-asteaikaisen luokkakaverin kanssa siitä, kuinka monen vanhemmat on vielä keskenään naimisissa. Minä olin meidän ala-asteluokalta (n. 15 oppilasta) ainoa kenen vanhemmat on vielä naimisissa. Minun vanhemmat ovatkin n. 15 vuotta iäkkäämpiä kuin muiden, eli olivat 80-luvulla todella vanhoja vanhempia ala-astelaiselle. Tuolloin kun lapset vielä saatiin yleensä nuorempina kuin nykyään.

      Tultiin siihen johtopäätökseen, että omat vanhempani ovat eri ikäpolvea (nyt kohta kahdeksankymmppisiä) kuin muiden vanhemmat. Se selittänee ainakin osan heidän liittonsa kestosta.

    • mies miehelle

      Kakun voi saada (valitse järjellä) sekä toista ja kolmatta kakkua syödä samaan aikaan (valitse tunteella, se on siellä toisessa päässä).

    • Mies tarvii Bermudan kolmiotaan naisen valintaan pidemmällä tähtäimellä. Aivot-sydän-muna. Pidemmän päälle ei tuu mittään, jos joku noista puuttuu kuviosta. Sydän-muna-yhdistelmä tuntuu kyllä upealta, mutta jossain vaiheessa tuppaa tulemaan joku haveri. Tällä kokemuksella luovun silti ehdottomasti aivoista, jos olis jostain syystä pakko jostain luopua.

    • ssssi

      Tuossa on siltä osin perää, että miehen täytyy olla sellainen, että nainen voi häntä kunnioittaa. Koska ilman naisen kunnioitusta mies ei ole mitään. Suhde ilman kunnioitusta ei ole mitään. Naisella on tarve ihailla ja kunnioittaa, ja miehelle ihailu ja kunnoitus on polttoainetta opinnoissa, uralla, miehenä, isänä, ihmisenä.

      Ja vaikea se on sekakäyttäjää, muuta addiktia tai elämänhallintaongelmaista kunnioittaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      324
      6309
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      67
      4154
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3505
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      81
      3416
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      97
      3359
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      192
      3278
    7. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2698
    8. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      66
      2688
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      215
      2395
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2113
    Aihe