jaahas....

Onko turvenuijilta loppuneet tinkausaiheet....?
Kovin on vaisua. .....
No kohta mamuja on katukuvassa! Ja porinaa riittää.....
16352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

joo eihän niitä tullut viime vuonna kuin 30000 uutta elätettävää,rahaa kyllä riittää afkanistaniin,mutta ei teiden kunnostamiseen.

Äänestä

Paljonko mamuja on tulossa Kemijärvelle? Lääninihallituksen tiedotteesta ei käy määrä ilmi, ainoastaan tieto kesäkuun alusta alkavasta sijoittamisesta paikkakunnalle, särkikankaan kerrostaloihin.

Äänestä
  • Olisiko mitään linkkiä tiedotteeseen?

    Äänestä

Ei täällä mitään mamuja ole, nuo pölhö-persut vaan möyskää tyhjää niistä.
Tuskin elävää mamua edes koskaan nähneet, ovat oppineet niiltä homma-sivuiltaan, että niitä kuuluu haukkua.

Äänestä

kempan tollodemut saa hyviävahvistuksia mamuista, hyysätkää oi hyysätkää

Äänestä

Lääninhallituksen eräällä tiedotteella oli luku 300 hlöä kemijärvelle sijoitettavista, pitäneekö paikkansa?
Alkaa ainakin lasten päivähoidossa monivärisyys loistamaan!!!

Äänestä

No sitä varten se junayhteys säilytettiin, sieltä tulee koko junallinen!!

Äänestä

Kaupunki voi toki ahneuttaan ottaa pakolaisia paikkaamaan heikkoa talouttaan.

Äänestä

Eilen oli kuulemma saapunut ensimmäiset mamut särkikankaan kerrostalokolhoosiin, tiesivät naapuriasukkaat jo kertoa!

Äänestä

No voi mahoton sentään, onko sieltä Somalimaasta ?
Onkin hauska seurata, mitä meijän persut tekee asialle.

Äänestä

Kyllä ne pahat on Kemijärvellä ihan omasta takaa tai suomalaissyntyisiä. Mamuista ei ole mitään haittaa, päinvastoin.

Olenpa taas kerran miettinyt Kemijärven kulttuuria, joka on tietyillä alueilla ns. Vaikenemisen kulttuuria. Tietävät nämä väärintekijät itsekkin, että ovat väärällä asialla.

Vaikemisen kulttuuri koskee rikollista toimintaa. Kyllähän me tiedetään, että rikollisissa piireissä "vasikka" on pahinta, mitä voi olla. Näin myös Kemijärvellä.

Monesti pahuus on verhoutunut hyveellisyyden ulkokuoreen. Nämä tyypit, jotka pitävät itseään täydellisinä, piilottavat pahuutensa niin, että sitä on vaikeaa huomata. Näin eräistä ihmisistä voi tulla hyvin kaksijakoinen kuva. Sen, joka on nähnyt jonkun henkilön kaikin puolin hyvänä ei voi kiistää sellaisen henkilön kokemusta , joka on nähnyt tämän pimeän puolen.

On tärkeää, että murretaan salailun kulttuuri! Ihmisen pahuus on sellainen asia, että se ei itsestään vähene, vaan sille pitää panna ulkpuolelta rajat. Jos rajoja ei laiteta, tilanne pahenee.

Äänestä

Mogadishuako tänne sorvataan? Mitä pakolaisia? Somaliahan on jo takaisin muuttovalmis. Sielä tarvitaan jälleen rakentamista vai oottaako he et länsimaalaiset tekee työn ja maksaa sen? Vai et saahan kylään rahaa ARGH! Ei voi olla totta et on noin hölmöläistä ajatusta, maksajija ollaan me. Kemppalaisuutta ei panna pilaan lorvijoilla tyhyjän töpöttäjillä jos niin tehään muuttovirta alkaa ja tänne jää vain he jotka vain kuluttaa eivät tuo kassaan centtiäkään se on kylymä totuus.

Äänestä

Kyllä ne persut syntyy tyhmyyttään, ei siitä mihinkään pääse. Tai pitääkö sitä aina tuo persuilu yleistää koskemaan kaikkia persuja, kun tarkoitetaan vain sitä tyhmintä osaa ? Suurinosa persuista on melko tavallisia, ainoastaan ne sisulaiset ja hommalaiset on näitä lahopäitä.

Äänestä
  • Varmana saamme uusia persuja. Kannattaa ottaa selevää paikkakunnissa joissa näitä "pakolaisia" on kuinka paljon sielä on persuja.

    Äänestä

Kyllä näitä muslimiaivoisia miehiä on Kempassa ilman somaleitakin. Yksi ihmisoikeuksien vastainen tyyppi vihaa homoja ja naisia. En tiedä vihaako myös maahanmuuttajia. En kyllä hyväksy ihmisoikeusloukkauksia tekivät niitä sitten somalit, muut muslimit tai Kempan sovinistikristityt. Kyllä nämä kaikki pitäisi lähettää Mogadishuun jälleenrakennustöihin.. Sääliksi käy tietenkin paikalliset naiset, kun heillä ei ole minkäänlaista ihmisarvoa.

Äänestä

Kempan "herrat" uskovat, että ihmisiä nujertamalla, polkemalla ja halventamalla ja sananvapauden kieltämällä saavat jatkaa touhuaan. Kaikki rötökset paljastuvat aikanaan.

Luuletteko, että vuosia kestänyt ajojahtinne jatkuu vielä pitkään?

Pian on

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kantopölhö kirjoitti:

Onko turvenuijilta loppuneet tinkausaiheet....?
Kovin on vaisua. .....
No kohta mamuja on katukuvassa! Ja porinaa riittää.....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu