Elämä Konjak kuurin jälkeen???

Mietin tässä kuinka sitten kannattaa toimia kun on päässyt tavoitteeseen? Itselläni on kyllä vielä matkaa mutta kokemuksia kojakista vierottamiseen ja tavalliseen elämään siirtymiseen niin ettei paino lähde nousuun, kun on päässyt tavoitteeseen, kaipailen.
11605
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Onko sulla hyvin toiminut tuo Konjak? ja jos on niin miten olet sitä syönnyt? Purkissa lukee että 6 pilleriä päivässä ja aina 2 kpl puol tuntia ennen ruokailua?
Olen ajatellut kokeilla...mutta kuullut niin positiivista kuin negatiivisia palautetta :)

Olen kovasti harkinnut sen aloittamista.

Sun varmaan kannattaa syödä samanlaisii ruoka-annoksii kuin tähänkin saakka ja liikkua niin ei ainakaan pääse paino nousee :) Kokemusta ei vielä ole kyseisestä tuotteesta mutta kehuttu on :)

Äänestä

Hei! Minä olen laihduttanut 25 kiloa ja siitä ehkä reilun puolet Konjakia avuksi käyttämällä. Jätin Konjakin vain pikku hiljaa pois, ensin lomamatkan aikana, sitten saatoin syödä sitä satunnaisesti silloin tällöin. Edelleenkin on yksi vajaa purkki odottamassa, jos tulee vaikeita aikoja.

Mutta siis ainakin 10 viimeistä kiloa olen saanut pois ilman Konjakia. En huomannut mitään vieroitusoireita lopetuksen jälkeen. Painonhallinta on sitten oma lajinsa ja sitä tässä vasta opettelen, ilman apuvälineitä :)

Äänestä
  • Mulla konjak kokemusta vasta viikon ajalta. Olin jo korjannut ruokatottumusta aikaisemmmin, mutta nälkä on ollut pahin vihollinen, siksi ajattelin kokeilla tätä kuuria.
    Itse en ole syönyt työpäivinä kuin 2 tab x1 ja vapaapäivinä yhteensä 3 tab. ja nyt mulla on tän viikon aikana tippunu painoa 2,7 kg. Kahtena ekana päivänä tuli sellainen olo, että olen nielassut jalkapallon, mutta nyt sitä oloa ei enään ole.

    Se on aika pieni määrä mitä tuon konjakin kanssa tulee syötyä, että ilman tuota konjakkia tulisi tuolla määrällä nälkä, mutta kai tässä aivot pikkuhiljaa tottuu...

    Viikon aikana olen joutunut miettimään ruokakokoja uudestaan. Esim. Olen miettinyt sitä jaksanko syödä appelsiinin mitä en todellakaan ole ennen edes ajatellut.

    Äänestä

mulle taas se konjak ei auttanut yhtään mitään, ei vaikka otin puoli tuntia ennen ruokailua ja vettäkin join runsaasti :( eli ei toimi kaikilla!!!!

Äänestä
  • Sama kokemus minulla. Ei vaikuttanut nälän tunteeseen millään tavalla eikä tullut täydempää oloa. Syön ehkä nykyään vähän enemmänkin kuin tavallisesti?! Painossakaan ei näy mitään muutosta. Välillä vähän heikotusta, mitä ei ennen ole ollut, ja mielestäni se johtuu tuosta valmisteesta.

    Äänestä

  • Meninpä halpaan kirjoitti:

    Sama kokemus minulla. Ei vaikuttanut nälän tunteeseen millään tavalla eikä tullut täydempää oloa. Syön ehkä nykyään vähän enemmänkin kuin tavallisesti?! Painossakaan ei näy mitään muutosta. Välillä vähän heikotusta, mitä ei ennen ole ollut, ja mielestäni se johtuu tuosta valmisteesta.

    Joten tulipa mieleeni, että nämä nettikirjoitukset ovat vain mainoksia...

    Äänestä

  • Meninpä halpaan kirjoitti:

    Joten tulipa mieleeni, että nämä nettikirjoitukset ovat vain mainoksia...

    Konjak ei auta yksinään vaan se pitää yhdistää vähäkaloriseen dieettiin. Itse söin 1000 kcal vähemmän kuin päivittäinen kulutukseni oli. Nälkää en tuntenut ja epäilen sen johtuneen juuri Konjakista.

    Voi olla toki placebovaikutustakin, koska olen laihtunut lisää myös ilman Konjakia. Tämän vaikuttavuutta itselle on vaikea tietää kokeilematta.

    Onnea laihdutusprojekteillenne, totetutattepa sen millä keinolla hyvänsä!

    Äänestä

Toisen viikon kokemus on se että olen ehkä hieman tottunut jo tuohon konjakkiin ja paino ei ole enään todellakaan tippunut sellaista vauhtia kuin ekalla viikolla. Epälen että painon tippuminen on tästä eteenpäin maltillisempaa ja täyden olon halua saa ehkä tehostaa hiilihappopitoisella juomalla...

Äänestä

Kuuluuko ruokavalioonne vehnä? Vehnän proteiini, gliadiini, lisää ja pitää yllä nälän tunnetta pidempään. Itse en voi (vehnä)leipää syödä, koska se räjäyttää potin joka kerta. Puhtaan sokerin kanssa moponi ei karkaa.

Äänestä

Mulla eka viikko Konjakin kanssa takana, ja suurin ongelma on kakan määrä! Ihan järkkyä, normaalisti on ehkä ollut yksi-kaksi pökälettä kerran päivässä. Nyt saan käydä 2-3 kertaa päivässä, ja tavaraa tulee tuplasti normaalin verran kerralla. Olen ottanut sitäpaitsi vaan 1kpl ennen lounasta, päivällistä ja iltapalaa. En ole ylensyöjä, ja tiputettavaakin vain 10kg, ja tuo on riittänyt pienetämään annoksia ja vähentämään nälkää. En uskalla edes kokeilla 2tbl, jos tuo kakan määrä lisääntyy vielä..

Äänestä

Voi huoh!

Miksi mulla on paino vain noussut?! Olen pari kk syönyt tuota Konjakia. Olen myöskin ollut tarkkana syömisten kanssa, että jäisi ainakin se 500 kcal päivässä miinukselle. Liikun paljon ja olen aina liikkunut! Piti saada pari kiloa pois helpostikin tuon turpoajan kanssa, mutta ei se ainakaan minulta ole vienyt ruokahalua eikä ole täyttänyt! Ennemminkin on nälättänyt enemmän kuin aikaisemmin.

Pidän ruokapäiväkirjaa. Tiedän mitä syön. Ja reipasta urheilua en edes vähennä päivän kaloreista.

Ja pari kiloa on paino noussut, ja noususuunnassa vaan on!

Kilppariarvot on otettu alkuvuodesta eikä niissä ollut mitään vikaa. Voisiko vanheminen iskeä päälle ihan yhtäkkiä? Mielestäni olen yhtä aktiivinen kuin aikaisemminkin, kuntokin on noussut puolen vuoden aikana kun treenaan tuloksellisesti.

Epistä jos muilla tosiaan toimii ja mulla ei :-((

Äänestä

Kommentoi aloitusta


frodostiina kirjoitti:

Mietin tässä kuinka sitten kannattaa toimia kun on päässyt tavoitteeseen? Itselläni on kyllä vielä matkaa mutta kokemuksia kojakista vierottamiseen ja tavalliseen elämään siirtymiseen niin ettei paino lähde nousuun, kun on päässyt tavoitteeseen, kaipailen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu