Tauti nimeltä rehellisyys

Poden tautia nimeltä rehellisyys. En voi tehdä mitään epärehellistä, koska omatuntoni alkaisi kolkuttamaan välittömästi. En edes yritä tehdä mitään epärehellistä.
Ei tällä ominaisuudella pärjää. Rehellinen ihminen on taudinkantaja, jota käytetään hyväksi. Tässä elämässä rehellisyys on tauti.
13193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

täällä on toinen samanlainen. En osaa valehdella, edes niitä valkoisia valheita joita olisi joskus kai hyvä sanoa! Vaikka joskus jotain tyrisin, koen pakkomielteisenä kertoa siitä asianomaisille totuuden. Ja vaikea on tajuta että muut ihmiset eivät ole yhtä rehellisiä ja jotkut valehtelevat minkä kerkeävät, vaikea ymmärtää. Horoskooppini on jousimies ja tämä taitaa olla tyypillistä tälle horoskooppimerkille. Oletko säkin jousimies?

Äänestä
  • Ajattelin enemmän tekoja kuin sanoja. Ei minulla ole tarvetta julistaa.
    En ole jousimies.

    Äänestä

  • Minä olen jousimies ja vähän sama ongelma, tosin jotain ihan harmitonta valkoista valhetta saatan sanoa ihan vain jotten pahoittaisi jonkun mieltä, esim. nätti kampaus tms. mutta itseäni koskevissa asioissa en osaa lähteä kusettamaan vaikka siitä joskus hyötyä olisikin.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Ajattelin enemmän tekoja kuin sanoja. Ei minulla ole tarvetta julistaa.
    En ole jousimies.

    Mitenkä on rehellisyyden laita täällä netissä? Saako täällä huijata? :)

    Äänestä

Entä valkoiset valheet?

-käytän niitä

Onko paha,..Ei kaikesta totuutta tarvitse toitottaa.

Äänestä

Olen vastakohtana jousiämmä, taikauskoinen femakko

Äänestä

Jos yhtään lohduttaa, rehellisyys on ihana piirre. Minusta tuntuu, että maailmassa on kasvava määrä nimenomaan epärehellistä porukkaa. Huijaamalla pyritään saavuttamaan mainetta ja kunniaa, mammonaa ja maata. Mennään, mistä aita on matalin, keksitään tekosyitä, kun hommat jää kesken ja muutenkin hyödytään toisten onnesta.

Arvostan rehellisiä ihmisiä. Toisaalta, liika on aina liikaa. Eli ei maailmaa mustavalkoisestikaan voi katsoa, vaan joskus on parempi olla hiljaa. Tai sanoa se valkoinen valhe.

Äänestä

Rehellisyys perii maan muttei käteistä :D

Äänestä
  • .

    Paha saa palkkansa

    Rehelliselle ei anneta edes tilinauhaa

    Har!

    .

    Äänestä

Hehheehee, trollaaja puhuu täällä rehellisyydestä.

Äänestä

miten rehellistä käytetään hyväksi?

Äänestä

Onko sellainen ihminen rehellinen, joka valehtelee täällä paljon? Se on se peruskysymys.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


muusta ei ole tietoa kirjoitti:

Poden tautia nimeltä rehellisyys. En voi tehdä mitään epärehellistä, koska omatuntoni alkaisi kolkuttamaan välittömästi. En edes yritä tehdä mitään epärehellistä.
Ei tällä ominaisuudella pärjää. Rehellinen ihminen on taudinkantaja, jota käytetään hyväksi. Tässä elämässä rehellisyys on tauti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu