Mikä juttu tämä siriuksen tuulitunneli homma on, joka valmistuu kesällä suomeen? onko kukaan kokeillut? millaista on? kenelle sopii? näin videon ja hauskalta näytti mutta haluaisin kuulla kokemuksia ennen kuin laitan visan vinkumaan ja tilaan ajan.
Tuulitunneli?
1
912
Vastaukset
- Hyppääjä
Hauskaa. Riippuu siitä mitä haet.
"Perusasennossa" mahallaan lentämisen oppii tunnelirotan opastuksessa nopeasti, sen jälkeen kohtalaisella harjoittelulla kääntymisen ja liikkumisen tasossa ja korkeudessa. Siitäkin saa jo iloa irti hetkeksi.
Ehkä tunti tällaista harjoittelua riittää jo aika kivaan liikkumiseen ympäri tunnelia
Tämä on yleensä sitä mitä ns. turistit tunnelista hakevat.
Aluksi se on siis jotain tällaista
https://www.youtube.com/watch?v=nLXv6wtmvgQ
Sitten jos katsot videoita, joissa lennetään erilaisissa asennoissa muuten kuin mahallaan niin ne ovatkin sitten pidemmän reenin takana. Muutama tunti uppoaa helposti pelkästään siihen, että saat jonkun asennon kuntoon, lisää siihen, että opit liikkumaan siinä ja vaativat transitiot asennosta toiseen vielä lisää tunteja.
Tämä on yleensä laskuvarjohyppääjien touhua (treeniä oikeaan vapaapudotukseen) tai sitten vakavien tunneliharrastajien hommaa.
Tässä jonkunlainen esimerkki:
https://www.youtube.com/watch?v=xFYc5CmBQJM
Noilla tunnelihuipuilla, esim.
https://www.youtube.com/watch?v=_XxyZ0oGJ8M
onkin sitten takanaan jopa tuhansia tunteja tunnelissa.
Puuha käy ihan urheilusta. Kropan asennon ja liikkeen hallitseminen luokkaa 180-250 km/h ilmavirrassa ja sitä ilmavirtaa käyttäen käy työstä ja rankemmissa (lue: nopeammissa) asennoissa hien saa virtaamaan.
Yeensä tunnelissa ollaankin 2 - 2,5 min jaksoissa, ja alkuun 15-30min päivässä on ihan riittävästi. Eri asennot ovat rasittavuudeltaan erilaisia tuon mahallaan lentämisen ollessa kevyemmästä päästä.
Tunnelissa on varsinainen tunneli (se missä ilma liikkuu) ja "odotustila", jossa lentovuorossa olevan ryhmän muut kuin juuri sillä hetkellä lentävä jäsen odottavat puvut, kypärät ja lasit puettuna. Vaihto tapahtuu "lennosta", eli yksi sisään ja toinen ulos.
Tästä syystä ajankäytöllisesti onkin järkevää ottaa ryhmäaika siten, että karkeana esimerkkinä vaikkapa neljän hengen ryhmä ottaa puoli tuntia per jäsen.
Tuolloin ryhmä on tunnelissa/sen odotustilassa kerrallaan esimerkiksi tunnin, josta jokainen lentää itse tuubissa 15min 2,5 min jaksoissa (kuusi jaksoa sen tunnin aikana) ja odotustilalevon ollessa välissä 7,5min (riittää palautumiseen ja hengityksen tasaantumiseen välissä).
Välissä sitten reilumpi tauko (joku toinen ryhmä lentää) ja se toinen tunnin setti eli 15min per hlö.
Sopii kenelle tahansa normaalille ihmiselle. Tietysti tässäkin lajissa motorisesti lahjakkaat/harjaantuneet kuten vaikka eri voimistelulajien harrastajat monesti etenevät nopeammin, mutta perusasiat oppii kuka tanansa normi-ihminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1652581Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668