jos autossa verovelkaa esim.jäänyt kiinni poliisille liikenne käytöstä poistossa olevalla autolla verot noin.1000 eur.niin poistuuko verovelat jos toimittaa autosta romutustodistuksen..?
auton verovelat
6
5604
Vastaukset
- Vastaava tilanne
Poistuuko asuntolaina jos kämppä palaa?
Mietipä itse. - verovelkaa
eihän sulla asunnossa ole verovelkaa vaan laina rahaa..verot on eri juttu..ainakin 5v kuluttua esim.diesel verot nollautuu.
Veron vanheneminen
Ajoneuvovero vanhenee viisi (5) vuotta veron maksuunpanemisvuoden päättymisestä.
Vanhentumisajan kuluttua verot vanhennetaan ja niissä olevat käyttökiellot poistetaan.
trafi.fi sivuilta lainattuteksti alla linkki.
http://www.trafi.fi/tieliikenne/verotus/ajoneuvovero/veron_vanheneminen- Anonyymi
Ei löydy enää tuota vanhentumisen puoltavaa veron poistumista viides vuodes...
- turhaa venkoilua
Niin, siis että maahiljaiset ja muut yksinkertaisetkin ymmärtäisivät: auton romuttaminen tai mikään muukaan EI VAIKUTA yhtään mitään tuon 1000 €:n veron poistumiseen. Ainoastaan maksamalla siitä selviää. Viisi vuottahan se on ulosotossa perittävissä. Vanhenee sen jälkeen, jos ei ole saatu perittyä.
Jos auton onnistuisi myymään jollekin tietämättömälle, auto on hänelläkin käyttökiellossa eikä ole katsastettavissakaan ennen kuin vero on maksettu taikka vanhentunut. Ja kilvet lähtee heti ratsiassa. Sossu muuten ei myönnä rahaa tähän tarkoitukseen.
Ei ny ainakaan köyhän kannata tällaisiin vaikeuksiin hankkiutua. - VEROT
Ajoneuvoverovelvollisilta ajoneuvoilta maksuunpannaan liikenteeseen käyttöajalta ajoneuvovero jälkiverotuksena sekä rangaistusluonteinen ajoneuvoveron lisävero. Lisäveron määrä on 12 kuukauden vero viisinkertaisena, kuitenkin aina vähintään 1 000 euroa. Lisävero on ajoneuvokohtainen ja maksamaton lisävero estää ajoneuvon käytön liikenteessä.
lainattu trafi.fi sivuilta,
vero AJONEUVOKOHTAINEN...? - selvä asia
Tarkoittaa vain, että vero maksuunpannan jokaisesta autosta jota käytetään liikennekäytöstä poistettuna. Menee juuri niin kuin yllä on sanottu. Periaatteessa omistaja on vastuussa verosta, mutta auto on käyttökiellossa kaikille, jos ei makseta eräpäivään mennessä. Jos asiassa on epäselvää, kannattaá katsoa lakia. Kyllä se sieltä selviää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053141Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803