Vanhempieni omistama kosteusvaurioinen(?) talo

Olen jo kolmen vuoden ajan epäillyt alkavaa, alkanutta, homeongelmaa vanhempieni puoliksi omistamassa omakotitalossa.. Epäily alkoi hajusta tietyssä huoneessa, joka on sittenmmin levinnyt...Lisäksi kaikki talossa yötä viettävät saavat oireita. Äitini asuu nykyisin talossa yksin. Vanhempani eivät halua kuunnella kun yritän puhua asiasta. He kieltävät kaiken. En enää jaksa sitä. Olen harkinnut, että en enää mene käymäänkään talossakaan. Eniten minua vaivaa se miten vanhempani voivat olla niin väliinpitämättömiä asiasta? Äitini kannalta raha vaikuttaa, hänellä ei ole rahaa. Isälläni on "uusi elämä", häntä ei varmaan kiinnosta.
Mitä voin enää tehdä?
Olenko ainoa tälläisen asian kanssa painiva?
8388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tuo on jos tyhmyyttä kun äitisi ei selvitä mikä hajun aiheittaa ja sisäilman mittauksilla selviää paljon onko siinä jotain outoa ja homekoirakin selvittää aiaa. Kosteus mittauksillä saa paljon selvyyttä asiaa niin helpottaa tai sitten talo on kohta purkukuntoinen jos on pahasti kostunut.

Äänestä

Minkä ikäinen äitisi on? Kunnat myöntävät valtion avustuksia (ara-laina) vanhusväestön asuntojen korjauksiin. Ota selvää! Kaupungin korjausavustukset.

Voisit myös etsiä äidillesi kaupungin vuokra-asunnon, ja auttaa häntä kelan asumistuen hakemisessa. Tai etsi netistä kaupungin sosiaalitoimen vanhustyön neuvoja, tai vastaava nimike. On olemassa myös Vanhusten keskusliitto, josta voi kysyä neuvoa.

Äänestä

Et varmasti ole ainoa tällaisen ongelman kanssa. Omat vanhempani eivät korvaansa lotkauttaneet, kun kerroin saavani oireita heidän luonaan yöpyessäni (on todettu "homeastma"). Nyt sitten on parku päällä, kun eivät jaksa enää taloaan hoitaa, mutta eivät myöskään saa sitä kaupaksi. Muutaman vuoden kuluttua saatan olla itse kyseisen homeläävän iloinen omistaja. Talo asumiskelvoton, tontti arvoton. Ei niin että perintöjen perään huutelen, kyseisen kiinteistön saa lahjoittaa vaikka tutkimuskäyttöön eri homesienten kasvun vaiheiden tutkailua varten. On kuitenkin läjäpäin ongelmia edessä. Nyt muistihäiriöiset vanhukset toikkaroivat sisäilmaltaan kelvottomassa kodissa, jossa voin oleilla noin puolen tunnin ajan astmalääkkeiden varassa. Jos saavat talon myytyä jollain konstilla, pahimmassa tapauksessa vastaan itse käräjillä ostajien vaatimuksiin.

Äänestä
  • Kyllä sen talon saa myytyä mutta se pitää myydä niin sanottuna purkutalona jolla ei ole mitään arvo ja tontista joku maksaa jotian niin ei ole missään vastuussa mistään niin hyvä tulee. Toinen vaihtoehto on että kerrotaan kaikki mikä talossa on vikana ja mittaustulokset näkyville niin ostaja tietää mitä ostaa ja jos 5000 tonnilla saa niin ostajia riittää mutta jos pahasti kostunut ja homehtutnut talo niin sillä ei ole mitään arvoa ja se siitä.

    Äänestä

  • Jos vanhemmat myyvät talon niin perilliset eivät ole missään vastuussa mitä sen jälkeen talossa ilmenee kun et ole ollut omistaja myytävässä kohteessa. Myydyissä kohteissä olevat viat tai virheet eivät periydy jälkeläisille suomen lain mukaan.

    Äänestä

  • mek kirjoitti:

    Kyllä sen talon saa myytyä mutta se pitää myydä niin sanottuna purkutalona jolla ei ole mitään arvo ja tontista joku maksaa jotian niin ei ole missään vastuussa mistään niin hyvä tulee. Toinen vaihtoehto on että kerrotaan kaikki mikä talossa on vikana ja mittaustulokset näkyville niin ostaja tietää mitä ostaa ja jos 5000 tonnilla saa niin ostajia riittää mutta jos pahasti kostunut ja homehtutnut talo niin sillä ei ole mitään arvoa ja se siitä.

    5000 tonnilla? Se on viisi miljoonaa. Pitää olla melkoinen tontti!

    Äänestä

  • Hinta-/Homepommi 16 kirjoitti:

    5000 tonnilla? Se on viisi miljoonaa. Pitää olla melkoinen tontti!

    Tarkoitin 5 tonnilla

    Äänestä

Täällä ihan sama tarina. Äitini kieltää koko ongelman ja käy lääkärissä hengityselinvaivojen takia ja on jatkuvasti väsynyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


homepakolainen kirjoitti:

Olen jo kolmen vuoden ajan epäillyt alkavaa, alkanutta, homeongelmaa vanhempieni puoliksi omistamassa omakotitalossa.. Epäily alkoi hajusta tietyssä huoneessa, joka on sittenmmin levinnyt...Lisäksi kaikki talossa yötä viettävät saavat oireita. Äitini asuu nykyisin talossa yksin. Vanhempani eivät halua kuunnella kun yritän puhua asiasta. He kieltävät kaiken. En enää jaksa sitä. Olen harkinnut, että en enää mene käymäänkään talossakaan. Eniten minua vaivaa se miten vanhempani voivat olla niin väliinpitämättömiä asiasta? Äitini kannalta raha vaikuttaa, hänellä ei ole rahaa. Isälläni on "uusi elämä", häntä ei varmaan kiinnosta.
Mitä voin enää tehdä?
Olenko ainoa tälläisen asian kanssa painiva?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu