Eli siis miten riimu puetaan? Ja miten suitsitaan silleen että hevonen ois kiinni riimussa, ettei lähtis hyörii ympäri karsinaa, tai sillee ( en osaa selittäää:Dd) Kiitti jos sais apuu, oon niiiin kokematon hevosten kans, enkä viiti pyytää tallilla koko ajan apua, sillä hoitajat naureskelee siin vieres...nolooo :Dd :/
Miten riimu puetaan hevoselle?
4
1670
Vastaukset
Riimu puetaan silla lailla, että otetaan kiinni niskahihnasta, pujotetaan hevosen turpa riimun turpalenkistä läpi ja vedetään niskahihna korvien yli. Sitten laitetaan leukahihna kiinni. Joissakin riimuissa on kiinnitys niskahihnassa eikä leukahihnassa, mutta nissäkin pujotetaan turpa läpi sille kuuluvasta lenkistä ja sitten niskahihna pujotetaan niskan yli ja kiinnitetään. Riimu ei saa kiristää mistään.
Suitsien ja riimun kanssa pelatessa olen käyttänyt kahta tapaa. Toinen on se, että jos riimussa on avattava turpahihna, sen voi avata niin että riimu jää hevosen kaulaan kuin kaulapanta. Silloin suitset voi laittaa tavalliseen tapaan, mutta kaulalla oleva riimu pitää silti hevosen paikallaan. Tosin tiedän yhden hevosen jolle ei voinut niin tehdä, se jostain syystä pelästyi jos sitä koetti pidätellä "kaulapannasta". Useimmilla sitä on kuitenkin voinut käyttää ilman ongelmia.
Toisella tapaa tehtynä suitset vain vedetään riimun turpahihnan läpi (turvan päälypuolelta) sen verran että kuolaimet saa suuhun normaalisti ja niskahihna vedetään korvien yli. Sitten riimun niskahihna vedetään pois suitsien alta ja turpa- ja leukahihnat pujotellaan riimun alle niin että ne saa kiinni ihan niin kuin normaalistikin. Lopputuloksena suitset ovat paikallaan kuten kuuluukin ja riimu on niiden päällä ja sen voi ottaa pois tavalliseen tapaan.
Kolmas tapa, mikä on minusta tuntunut jollain tapaa hankalalta, on laittaa suitset riimun päälle kuin riimua ei olisikaan. Kun kuolaimet on suussa ja niskahihna vedetty korvien yli, riimu pujotellaan pois suitsien alta. Sitten suitsien leuka- ja turpahihnat laitetaan kiinni. Tämä edellyttää riimua jossa sekä turpa- että niskahihna ovat avattavissa. Varsojen kanssa olen nähnyt tätä tapaa käytettävän varsin yleisesti.
Ai niin, ja jos hevosella sattuu olemaan martingalit, voi olla, että nekin joutuu pujottelemaan riimun läpi. Riippuu siitä minkälainen riimu hevosella on.- Aloittelija!!!
Kiitos paljon! :)
- Kasiro
Vielä yksi tapa on että laitetaan ohjat kaulalle ja vedetään hevonen lähelle seinää että riimunnaru jää löysälle.Sitten avataan riimu ja otetaan sen verran pois päästä että kuonohihnan voi pujottaa kokonaan leuan alle. Sitten äkkiä niskahihna takaisin paikalleen. Silloin riimu roikkuu hevosen kaulalla. Sitten vain suitset normaalisti paikalleen. Jos hevonen yrittää pakittaa pois niin kaulalla olevista ohjista vetämällä voi sen palauttaa takaisin paikalleen, sen vuoksi ne laitetaan ensimmäisenä.
Totta, tuo on vielä yksi keino. Siinä vain on se huono puoli, että nokkelampi hevonen nykäisee päänsä ylös sillä hetkellä kun riimun ottaa pois korvien takaa ja lähtee sitten peruuttamaan (joskus hoitelin sellaista hevosta). Jos ohjat ovat ihan niskassa lähellä korvia, se voi vetää päänsä ohjien läpi ellei niistä pidä koko ajan tiukasti kiinni heti kaulan alta (kokematon usein unohtaa kuten minäkin tein), ja jos ne laittaa pidemmälle kaulalle, se voi pakitella aika vapaasti koska se saa enemmän voimaa vetämiseen.
Useimmilla hevosilla tuo kyllä toimii, mutta ne muutamat jotka tuntevat temput...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662278Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381873Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711530Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣241528Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.851254Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1841184Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241120Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1061095- 77939
En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9932