Aloin hiljattain hoitaa appaloosatammaa, joka osaa toisinaan olla bitch isolla B:llä. :D En ole vielä voittanut sen kunnioitusta, joten tänäänhän neiti melkein päätti jyrätä mut ja syöksähti varoittamatta tien viereen syömään ruohoa. Pää ei meinannut nousta millään kunnes lopulta lahjoin sen, että sain sen tarhaan. Miten saan tällaisen hevosen kunnioituksen taluttaessa ja millä konsteilla turvallisinta taluttaa?
Talutusvinkkejä?
7
176
Vastaukset
- nimeton5
Yksi vaihtoehto on koittaa taluttaa suitset päässä., parempi hallittavuus
Riimunnarun sijasta voi käyttää liinaa, jos hevonen sätkyilee ei saa heti ainakaan kiskottua narua sinulta pois vaan pystyt hieman antamaan periksi.
Hanskat ehdottomasti kädessä aina kun talutat! - Kasiro
Ota raippa käteesi ja ole valmiina nostamaan se pystyyn hevosen nenän edessä heti kuin huomaat että se aikoo sinkaista. Voit myös tarvittaessa napauttaa sitä ryntäälle että se huomaa että olet tosissasi.
Suitset on myös hyvä keino tai voit laittaa narun suuhun kuolainten tapaan. Silloin on kuitenkin pidettävä lyhyessä narussa että sinkaisun voi lopettaa heti kättelyssä.
Jos se kuitenkin painaa päänsä ruohikkoon niin voit myös napauttaa kevyesti nenälle. kuin antaisit luunapin.- channel-x
Suitsien laitto olisi aika työlästä, kun tamma on myös äärimmäisen arka korviensa suhteen. Ollut vasta pari vuotta nykyisellä omistajalla ja kokenut kovia edellisessä kodissa niin suitsia täytyy purkaa, että ne saa päähän ja pois ilman turhaa stressiä toistaiseksi. Täytyy kokeilla tuota narua kuolailena ensi kerralla. :)
channel-x kirjoitti:
Suitsien laitto olisi aika työlästä, kun tamma on myös äärimmäisen arka korviensa suhteen. Ollut vasta pari vuotta nykyisellä omistajalla ja kokenut kovia edellisessä kodissa niin suitsia täytyy purkaa, että ne saa päähän ja pois ilman turhaa stressiä toistaiseksi. Täytyy kokeilla tuota narua kuolailena ensi kerralla. :)
Auts! Siinä sinulla riittääkin tekemistä, Channel-x! Tuli mieleeni sellainenkin mahdollisuus, että jos hevonen on yleiselläkin tasolla herkkä, sille saattaisi riittää sekin, että laittaisi riimunnarun kiinni sivulle. Ei siis leuan alle, vaan "suupieleen" kiinni. Veto olisi sivulle eikä eteenpäin eikä sen olisi niin helppo painua puskaan oman mielensä mukaan.
Tai riimu jossa on kiristyvä turpahihna. Meilläpäin niitä käytettiin yhteen aikaan oririimuina melko yleisesti, mutten ole varma löytääkö sellaisia enää mistään.- channel-x
lampinajadi kirjoitti:
Auts! Siinä sinulla riittääkin tekemistä, Channel-x! Tuli mieleeni sellainenkin mahdollisuus, että jos hevonen on yleiselläkin tasolla herkkä, sille saattaisi riittää sekin, että laittaisi riimunnarun kiinni sivulle. Ei siis leuan alle, vaan "suupieleen" kiinni. Veto olisi sivulle eikä eteenpäin eikä sen olisi niin helppo painua puskaan oman mielensä mukaan.
Tai riimu jossa on kiristyvä turpahihna. Meilläpäin niitä käytettiin yhteen aikaan oririimuina melko yleisesti, mutten ole varma löytääkö sellaisia enää mistään.Sanos muuta! Itselläkin hevoskokemusta jo kymmenen vuotta ja hankaliakin tapauksia ollut, muttei koskaan näin herkkää ja dominoivaa samaan aikaan. Tiedän millaista riimua tarkoitat, mutten ole itsekkään tainnut missään myynnissä nähdä moista.
Sanoisin samaa kuin Nimetön5 ja Kasirokin. Huomautan kuitenkin, että liina ei välttämättä ole turvallinen apukeino. Jos hevonen saa vedettyä sen pitkäksi ja päättääkin yhtäkkiä kääntyä takaisin, liina voi löystyä ja sotkeutua hevosen jalkoihin. Olen kerran nähnyt kun niin tapahtui. Tuloksena oli katkennut liina, verille hiertynyt turpa ja liinakammoinen hevonen.
- channel-x
Juu tästä ajattelinkin, että se on joko minä tai hevonen tai molemmat solmussa jos liina pääsee liian pitkäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1217266Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden5015424Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513335Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162641Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t492350Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681298Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431282En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771262Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111169- 1111153