Kun tällä palstalla on useampikin noita dhönnin~~ kysymyksiä puuppareille ketjuja, ketjuja joita hän aina avaa niinä päivinä kun remmi oikein alkaa luistaa, niin kysytäänpä klasarihönöiltä vastavuoroisesti:
Me kaikki tunnemme, no ainakin nimeltä, Bachin, Haydnin ja Mozartin. He olivat 1700-luvulla eläneitä säveltäjiä.
Haydneistäkin tunnemme nimeltä Josepin vaan entäs Mikko Haydn? Oli edellisen veli ja säveltäjä myös, kuka tuntee edes yhden teoksensa? Vastaus: jokainen joka omistaa vanhan levytyksen Mozartin 37 sinfoniasta - se nimittäin olikin Mikko H:n 26. sinfonia, kuulemma.
Vaan tunnemeko Matteo Zocarinin? Edes nimeltä? Ei - hän ei keksinyt sokeria korvaavaa makeutusainetta vaan oli säveltäjä.
Tai mites olisi Andrea Basili? Ei ollut kuuluisa mikrobiologi vaan hän oli muuan oman aikansa ehkä jopa juhlittu sankarisäveltäjä? Mutta kuka muistaa hänet vielä?
Tai Michielina della Pietà, nainen ja säveltäjä - outo yhdistelmä 1700-luvulla, mutta nykyään täysin unohdettu.
Tai Maria Theresia von Paradis nainen ja säveltäjä, henkilö jolle esim Mozart omisti yhden konsertoistaan, myös nykyään täysin unohdettu?
Niin, mitä tekivät J.S.Bach, J.Haydn ja W.A.Mozart oikein kun heidät yhä muistetaan. ja mitä eivät tehneet oikein tai peräti tekivät väärin M.Haydn, Zocharini, Basili, Della Pieta ja von Paradis kun heidät on käytännössä täysin unohdettu? Kas siinäkö kysymys?
Mutta mikä onkaan tämän höpötyksen tarkoitus? Vaikuttaa nimittäin että klasaripuolella tarjonta kapenee vuosivuodelta.
Joskus aikoinaan esim. nuo mainitut ja monet muutkin aikalaissäveltäjät olivat ihan yhtä suosittuja tai joskus ehkä jopa suositumpiakin kuin vaikkapa esim Mozart, mutta unohdus on käynyt sittemmin ylitseen.
Voisiko olla laskettavissa se päivä kun yhtään klasarisäveltäjää paitsi Mozart ei enää muisteta? Uusia sankareita kun ei enää näköjään tule ja vanhoistakin yhä useampi vuosien saatossa jää unhoon?
Ja mitä Mozarttiin tulee niin vaikka teoksiaan on hemmetinmoinen määrä niin miksi niistä veivataan konserteissa vain niitä yksiä ja samoja noin kymmentä biisiä?
Kysymys klasaristeille
2
115
Vastaukset
- EineKleinerealiszti
Miksi dhönni ei meille kerro eikä vastaa, vaikka kysymykset yllä on asiallisia ja perustuvat tosiasioihin?
dhönnihän on useaan otteeseen suorastaan iloinnut että 1700-luvun kansanmusiikista on lähes kaikki jo unohtunut, mutta kun näyttäisi että 1700-luvun klasaristakin on 99% jo unohtunut, ja loputkin ovat säilyneet vain veronmaksajien ylläpitämän orkesteriverkon ja rocklevyjen tuotoilla tapahtuneiden klasariteosten levytysten turvin.
Onhan niin että esim EMI:n hulpeasta klasarimusikin kataloogista rockkarit kuten Beatles, Queen, Pink Floyd ja Kate Bush ovat valtavalla levynmyynnillään rahoittaneet suurimman osan.- en ole dhönni....:P
Taitaa olla niin että EineKleinerealisztilta on itseltään painunut unholaan kaikki muut säveltäjät paitsi mozart, bach ja haydn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk853270Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921869Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll871703- 1411552
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651458- 1621423
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur941345Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671341Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j1001284- 861247