avioero haku

Heips.
Mites pitää toimia kun ollaan eroamassa, niin voiko eroa hakea vaikka asutaan viellä saman katon alla? Lähtisin heti jos pystyisin, mutta meillä tuparemontti kesken ja ollaan laittamassa se myyntiin vasta sen jälk. Kumpikaa meistä ei ole jäämässä taloon.
6316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mie tei siten, että muutin samantien uuden mieheni luo. Laitoin itse eropaperit vetämään noin viikon kuluessa muutosta. Miun exmies jäi asuntoa stailaamaan. Hajin tavarani kuukauden sisään uuteen kämppään. Nyt taas miulla uus mies ja yhessä meinataan olla pitemmän aikaa, mut samalla tavalla taas tein. Kyl se uus asunto ja mies oltava valmiina. Ei siittä muuten mittään tuu. Haet eroo kun siltä tuntuu. Asialla ei ole kiire.

Äänestä
  • kannattaisko keksiä joku uus juttu...taidat vastata kaikkiin aloituksiin samalla tavalla!!!
    Tyhmä mikä tyhmä...hoida ensin vanha suhde selväksi ja hanki sitten uusi niin kestäis ehkä pidempään!
    Eihän se mulle kuulu miten elät mutta ärsyttää tuollaiset kommentit...

    Äänestä

Kyllä voit hakea eroa vaikka asutte samassa osoitteessa itse asuin vielä viis kuukautta eropäätöksen jälkeen ex miehen talossa ennen kuin oma asuntoni vapautui vuokralaiselta ja sain remontin tehtyä. Toki henkisesti se oli raskasta mutta mitään estettä erohakemukselle ei ole.

Äänestä
  • Mä asuin ex-mieheni kanssa pari viikkoa samas asunnos,kun oltiin eka kertaa puhuttu mahdollisesta erosta. Tosin uusi mieheni asui myös saman katon alla, mikä varmaan vauhditti osaltaa ex-miehen lähtöö. Ei kestäny kuunnella meijän muhinoita päivät pitkät. Eropaprut laitettiin vasta monen kuukauden päästä. Meillä oli ns harkinta-aikaa/ omaa aikaa. Meillä toimi tämä järjestely yllättävän hyvin.

    Äänestä

Jätä remppa miehelle. Hommaa uus mies asunnon kanssa ja lähde samantien. Jouduttaa rempaa ja eroa, että saadaan asunto myyntiin ja ositus tehtyä.

Äänestä

Kyllä voit hakea eroa vaikka asutte samassa asunnossa, se ei merkitse eron kannalta mitään. Meillä erilleenmuutto 'venyi' ihan sen virallisen eron jälkeiseen aikaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eroava nainen kirjoitti:

Heips.
Mites pitää toimia kun ollaan eroamassa, niin voiko eroa hakea vaikka asutaan viellä saman katon alla? Lähtisin heti jos pystyisin, mutta meillä tuparemontti kesken ja ollaan laittamassa se myyntiin vasta sen jälk. Kumpikaa meistä ei ole jäämässä taloon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu