Heipä hei, itse olen höyläillyt sääriäni jo vuosia, mutta reidet olen jättänyt koskemattomiksi, syytä siihen en oikeastaan tiedä, varmaan pelko tummista paksuista karvoista.
Faktahan on ilmeisesti se että ne vaan näyttää paksummilta koska höylätessä se katkaisee karvan "terävästi"
Tilanne on kuitenkin se etten kehtaa lähteä mihinkään shortseissa ilman sukkahousuja koska reiteni ovat senverran karvaiset verrattuna muihin kehon-osiini. Karvat eivät ole mitenkään erityisen tummia, mutta aika pitkiä ja näkyvät esim auringon valossa erittäin selkeästi. Joten niistä päätin hankkiutua eroon.
Joten onko kellään kokemusta, millä näitten reisikarvojen poistaminen kannattaa aloittaa, olen käyttäny kylmävahausliuskoja sääriini, jolloin kokeilin reisiinikin, mutta eipä oikein toiminut, ei lähtenyt karvat kunnolla.
Epilaattoria olen miettinyt tai sitten ihan lämmin vahausta?
Vinkkejä otetaan vastaan.
kiitos jo etukäteen.
Reisikarvojen poistosta
2
314
Vastaukset
- Vuosien kokemus
Epilaattori on paras ja vuosien mittaan halvempi vaihtoehto. Vahauksesta kertyy kuluja paljon kun sitä joutuu jatkamaan vuosia. Ei kannata ostaa kallista epilaattoria, muutaman kympin laadukas epilaattori (mm. Braunin Silk Epil mallisto) kestää vuosia ja karvojen poistaminen on tehokasta. Säännöllinen epilointi heikentää jonkunverran karvankasvua, mutta se ei yleensä lopu ihan kokonaan.
- Joo-orm
Kiitos vastauksesta, tästä oli todella apua! Kokeilin tänään suihkussa käytetävää ihokarvanpoisto voidetta veet:iltä joka toimi moitteettomasti. Epiloimalla toki saa pidempiaikaisen ja loppujen lopuksi halvemman lopputuloksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1774995Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194387Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522511
- 271919
- 221757
- 341743
- 651719