Olen nyt ollut pari viikkoa "virallisesti" yhden miehen kanssa yhdessä. Olemme nukkuneet monta yötä yhdessä, mutta emme kuitenkaan ole harrastaneet seksiä vaan suhteemme on vielä pussailu asteella. Mietinkin, että milloin on oikea aika harrasttaa seksiä uuden miehen kanssa. En ole koskaan ollut näin kauan jonkun miehen kanssa yhdessä harrastamatta seksiä. Nyt en kuitenkaan halua pilata lupaavaa suhdetta seksillä, mutta toisaalta ihmetyttää, kun mies ei ole kovin hanakasti edes yrittänyt vaan on tyytynyt pelkkään pussailuun. Jotenkin semmonen tunne, että mies odottaa milloin minä teen aloitteen, kun aluksi torjuin hänen yrityksensä.
Milloin ensimmäistä kertaa seksiä uuden kumppanin kanssa?
13
10588
Vastaukset
- -Antti-
Oikea aikahan on silloin, kun hyvältä tuntuu. Voi hyvinkin olla, että mies ei uskalla tehdä uutta aloitetta tulluttuaan kerran torjutuksi. Voisin itsekin käyttäytyä samalla tavalla. Onneksi naisetkin saa tehdä aloitteen ;)
- Nennia
Ihan ihmisestä ja suhteesta kiinni tuo, iästäkin. Itse en alkaisi edes seurustella kenenkään kanssa ennen kuin tietäisin, toimiiko seksi, mutta makuja on monia.
Siinä vaiheessa kun ollaan virallisesti yhdessä on ainakin oman näkemykseni jo kaikin puolin ok harrastaa seksiä. Teini-iässä sen kanssa ei nyt sen kummemmin välttämättä kannata kiirehtiä, mutta itse näkisin, että yli parikymppisillä sänkyhommat tulevat kyllä kuvioon jo aika nopeasti ja luonnollisesti, jos vakavammasta jutusta on kyse - usein jo sitä ennenkin.
Jos itse olet aikaisemmin torjunut miehen, saattaa tosiaan olla, että hän odottaa, että sinä teet aloitteen. Tee siis, kunhan vain hyvältä tuntuu. Ei se kovin monimutkaista ole, ja toisesta huomaa kyllä aika äkkiä että onko hän samoilla mielin vain ei.
Miksi muuten ajattelet, että seksi "pilaa" lupaavan suhteen? Ainakin toiveissa varmaan yleensä on, että seksi nimenomaan parantaa suhdetta. Tietenkään ei kannata ryhtyä mihinkään ennen kuin molemmista tuntuu siltä, mutta ei sänkyyn menemistä nyt parikymppisenä enää pelkän periaatteen takia kannata lykkäilläkään.- toinen näkemys
Miksi sä kuvittelet että seksin pitäisi heti toimia? Miksi sulla on harhakuvitelma siitä, että toisen ihmisen pitäisi heti tuntea toinen intiimistikin, vaikkei olla edes tutustuttu eikä seurusteltu? Kemianhan tuntee kyllä suudelmistakin.
Miksi parikymppisten ja sitä vanhempien pitää tappaa heti kaikki romantiikka suhteesta nussimalla ilman tunnetta ja tuntematta ihmistä arpoa, kenen paikat kostuu siitä mitä on jo aiemmin oppinut?
Kysyn ihan oikeasti mielenkiinnosta. (en siis tarkoita pottuilla tms. ihmettelen vaan mikä tossa on takana, miten kukaan voisi tietää etukäteen mikä juuri "minua" kiihottaa jos ei ole seksiä kanssani harrastanut? Eikä edes tunne kovin hyvin kosketustasolla..?)
Itse olen elämäni aikana poikkeuksetta jättänyt jokaisen kenen kanssa olen hypännyt sänkyyn ennen oikeaa ihastumista, mitä ei tosiaan tapahdu kahdessa viikossa, koska ihmistä ei tunne. Poikkeuksetta kun seksiä on ollut, se on viehättänyt uutuuden ihastuksen ajan ja sen jälkeen olen jättänyt ihmisen. Joo, orgasmi on kiva, sen saa yksinkin, mutta ihastukseen ihastuminen sen kahden viikon aikana usein takaa sen toisenkin kanssa. Että ihan hyvääkin seksiä on sillä arvonnalla joskus tullut. Rakkautta vaan ei koskaan.
Kahdessa viikossa tosin ihastuu vaan mielikuvaan ja kun mitään oikeaa ei synny... Olen lähtenyt. Kyllästynyt. Ei synny mitään oikeaa tunnetta nussimisen kautta. Sen sijaan seksi taas on ollut ihanaa poikkeuksetta niiden kanssa, jotka olen tuntenut ja joihin olen jo ihastunut, joista olen halunnutkin pitää kiinni.
Joten seksi voi toki tulla nopeastikin kuvioihin, - jonka jälkeen minä etsin jonkun kenestä olen oikeasti kiinnostunut. Romantiikan kautta ihastun ja tuntemisen kautta rakastun. Silloin seksi toimii muutenkin kun runkkaamisena.
Seksin kautta sen sijaan, voin saada orgasmin ja pientä kivaa, ihastua ajatukseen ihastumisesta, mutta en rakastu, vaan kyllästyn, liian helppo, se oli siinä, liian arkiseksi meni heti, jaa toi on nähty.
En ole mies, olen nainen. Jos mies antaa liian nopeasti, se on heippa. Jos siis vakavammasta jutusta on kyse, haluan tutustua ihmiseen ja rakentaa sen jutun jollekin. Myös sen seksin. Nussia ja panna nyt voi kenen kanssa vaan, ja keneksi vaan ne jääkin.
Siksi ihmettelen tätä käsitystä että muka jotenkin periaatteen takia kaikki lykkäilisi tai että paneminen tekisi naisillekaan mitenkään vakavaa suhdetta, kun se voi tehdä juuri päin vastoin. Kyllä ihminen luonnollisesti nussia osaa, joo, ei siinä. Mutta vakavaa suhdetta ei synny tuntematta ja itse en alkaisi seurustella kenenkään kanssa, joka luulee tietävänsä kerrasta toimiiko seksi ja millainen minä olen sen perusteella.
- ap.
No lähinnä pelkään sitä, että annan liian helpon kuvan miehelle, koska aiemmin olen saanut huonon maineen nuoruuden toilailujen takia. Olen tosi huono tekemään aloitteita, kun olen tottunut siihen, että mies tekee aloitteen, mutta toisaalta luulen, että mies odottaa milloin minä olen valmis joten kai se minun aloitteesta on kiinni.
- Viksulainen
Kun se tuntuu hyvältä. Ei siinä sen suurempaa mysteeriä ole. Joillakin se on heti, jotkut lämpenevät hitaasti. Itse olen tällainen "hidalgo", haluan rauhassa tutustua, koska jäädyn aika helposti kosketuksesta. Mutta kun luottaa, niin sitä ei enää sitten jäädykään, vaan... ;)
- rakkaus ihanaa
Ekoilla treffeillä on myös ok, jos oikein natsaa ja homma menee siihen luonnostaan. Kahta viikkoa kauemmin en odottele, koska silloin suhde alkaa jo kylmenemään ja hiipumaan tunnesiteen puuttumisen takia.
Miehen pitää olla aktiivinen aloitteentekijä, kunhan olen flirttaillut ja lämmitellyt miestä ensin sopivaan tilaan, eli näyttänyt vihreää valoa.. ;D
Suhde pääsee kivasti syvenemään ja vahvistumaan intiimissä läheisyydessä. Ei siinä ainakaan voi pilata mitään, vaan päinvastoin! Kuule, et sinä voi olla yhtään sen helpompi kuin mieskään, kun yhdessä se tietenkin tehdään!
Siitä vaan, jos mieli tekee. Ei ole mitään valmiita sääntöjä, vain teidän kahden omat tuntemukset määräävät tahdin.- i87tyf
Minkä tunnesiteen? Ei kahdessa viikossa synny mitään tunnesidettä mikä voisi hiipua eikä seksin kautta sen kummemin, kiimaa jos pidät tunnesiteenä, ni se on eri asia. Sun pöksyt kostuu kiihottumisesta, kiimasta ja seksin himosta, mutta se on eri asia kun tunneside. Tunneside tulee ihmiseen jonka tuntee, kahdessa viikossa sä et tunne ketään. Se mihin sä ihastut on sun oma fantasiasi, siis sä kyllästyt ihmiseen joka ei ala vastaamaan sun seksifantasiaan: sulla ei siis ole aikomustakaan tutustua ihmiseen. Intiimi läheisyys syntyy vasta kun toisen tuntee, se että ottaa housut pois ja hieroo sukuelmiä vastakkain on jotain mitä apinatkin tekee. Sinänsä siis hauskaa puuhaa, mutta ei oikeaa intiimiyttä, joka voi syntyä luottamuksen ja tuntemisen kautta: mitä kautta syntyy tunneside, mihin pitää tuntea ihminen.
Sä et koskaan ihastu ihmiseen, vaan omiin fantasioihisi. Toisinsanoen sä seurustelet itsesi kanssa ja aloitat suhteen kun se vastaa sun fantasiaasi, lopetat sen kun se ei vastaa ja se sun suhteesi kestää todennäköisesti niin kauan kunnes kupla puhkeaa.
Sinänsä ap:n kyssään en ota kantaa ja jokainen sekstailkoon miten itse haluaa, mutta älkää sekoittako asioita toisiinsa. - rakkaus ihanaa
i87tyf kirjoitti:
Minkä tunnesiteen? Ei kahdessa viikossa synny mitään tunnesidettä mikä voisi hiipua eikä seksin kautta sen kummemin, kiimaa jos pidät tunnesiteenä, ni se on eri asia. Sun pöksyt kostuu kiihottumisesta, kiimasta ja seksin himosta, mutta se on eri asia kun tunneside. Tunneside tulee ihmiseen jonka tuntee, kahdessa viikossa sä et tunne ketään. Se mihin sä ihastut on sun oma fantasiasi, siis sä kyllästyt ihmiseen joka ei ala vastaamaan sun seksifantasiaan: sulla ei siis ole aikomustakaan tutustua ihmiseen. Intiimi läheisyys syntyy vasta kun toisen tuntee, se että ottaa housut pois ja hieroo sukuelmiä vastakkain on jotain mitä apinatkin tekee. Sinänsä siis hauskaa puuhaa, mutta ei oikeaa intiimiyttä, joka voi syntyä luottamuksen ja tuntemisen kautta: mitä kautta syntyy tunneside, mihin pitää tuntea ihminen.
Sä et koskaan ihastu ihmiseen, vaan omiin fantasioihisi. Toisinsanoen sä seurustelet itsesi kanssa ja aloitat suhteen kun se vastaa sun fantasiaasi, lopetat sen kun se ei vastaa ja se sun suhteesi kestää todennäköisesti niin kauan kunnes kupla puhkeaa.
Sinänsä ap:n kyssään en ota kantaa ja jokainen sekstailkoon miten itse haluaa, mutta älkää sekoittako asioita toisiinsa.Tunneside voi syntyä sekunnissa ensinäkemällä.
Meidän maailmankuvamme ovat erilaiset. Sinä kerroit vain omastasi, minulla se on täysin erilainen.
Ihmisen tavat ja syvin sielu ovat eri asioita. Ensimmäinen on pinnallista, toinen on sisintä. Sielun tasolla kohtaavat ihmiset näkevät toisensa silmistä ja olemuksesta kuuluvansa yhteen.
Sori, mutta teoriasi meni kohdallani kaikin puolin metsään. Parempi onni ensi kerralla ;D - akkagg
rakkaus ihanaa kirjoitti:
Tunneside voi syntyä sekunnissa ensinäkemällä.
Meidän maailmankuvamme ovat erilaiset. Sinä kerroit vain omastasi, minulla se on täysin erilainen.
Ihmisen tavat ja syvin sielu ovat eri asioita. Ensimmäinen on pinnallista, toinen on sisintä. Sielun tasolla kohtaavat ihmiset näkevät toisensa silmistä ja olemuksesta kuuluvansa yhteen.
Sori, mutta teoriasi meni kohdallani kaikin puolin metsään. Parempi onni ensi kerralla ;DAnteeksi mutta ei voi kun nauraa sun naiviudelle :D
i87tyf:n "teoria" on lähempänä ihan oikeaa teoriaa kun luuletkaan. - rakkaus ihanaa
akkagg kirjoitti:
Anteeksi mutta ei voi kun nauraa sun naiviudelle :D
i87tyf:n "teoria" on lähempänä ihan oikeaa teoriaa kun luuletkaan.Saat anteeksi, ja nauru on varmasti miellyttävämpää, kuin itkeminen, joten hyvä näin :D
Mikä on oikein, mikä on väärin? Minusta jokainen vain yrittää tällä planeetalla elää parhaaksi katsomallaan tavalla.
Sinulla ja minulla on erilainen maailmankatsomus. Minä en naura sinulle, vaan hyväksyn sinut sellaisena kuin olet. Ehkäpä tämä sielujen yhteys avautuu joskus sinullekin, niin silloin paremmin ymmärtänet mistä tässä on kyse.
Kaikkea hyvää ja paljon rakkautta elämääsi!
- lifemocker
ensin tulisi voida puhua seksistä.....
Silloin kun molemmat haluavat.
- mek
Teini-iässä voi odotella muutaman viikon mutta kun asutaan jo omillaan niin miehenä meneätä naiseen mielenkiinnon jos ei toisella tai kommannella tapaamisskerralla saa seksiä kun ei aikuisena ole tarvetta viikkoja odotella ja näkee heti onko naisnen sinusta seksuaalisesti kiinnostunut. Nyt jos yli 20v ollut saman neisen kanssa ja aikoinan taisi olla toisella tapamiskerralla seksiä ja siitä sitten lähti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2735122- 534221
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii933609- 502719
- 201909
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua461863- 1111725
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘981501- 711095
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1461073