Onko Maisteri ammateista korkein vai onko vieläkin tasokkaampia ja rahakkaampia ammatteja?
Onko Maisteri ammateista korkein?
Maisterikin
22191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Missä välissä maisterista on tullut ammatti?
Kyllä on korkein. Olen rahamies ja on todellakin varaa kustantaa tyttären huorausreissuja ja läskiperse vaimon elintasoa.
Wtf?
Riippuu näkökulmasta. Jonkun aiheen prosessori on varmasti huipulla alallaan.
Tosin, jopa kaupan kassalta on ministeriksi asti puhumalla päästy, joten politiikassa on saumaa jos lukupäätä ei ole ylenmäärin.
Varmasti kunnalla rahan makuun pääsee hyvin puhuvat upeat ihmiset kuten Sarasvuo on tehnyt.
Akateemikko on korkein. Tälläkin palstalla on aina välillä niitä akateemikkoja, jotka hakee toista akateemikkoa kumppanikseen.
Voi hyvää päivää näitä vastauksia... Siis maisteri ei ole ammatti, vaan tutkintonimike. Ja kyllä, se on akateeminen tutkintonimike. Akateemikkokaan ei ole ammatti, vaan kertoo siitä, että ihminen on opiskellut yliopistossa.
Maisterit, eli akateemikot, voivat sitten ammatikseen olla asiantuntujoita, lääkäreitä, pankinjohtajia, myyntijohtajia tai vaikka sitten roskakuskeja! Pelkkä tutkintohan ei riitä siihen, että saa ns. arvostetun ammatin.
Etpä tunnu sinäkään tietävän mikä on akateemikko.
Ei taida kovin montaa kymmentä akateemikkoa tästä maasta löytyä. Otahan termit haltuun.
Tai sitten ei. Nyt tarkastamaan sanakirjasta mitä se akateemikko tarkoittaa. Niitä kun ei Suomessa kovin montaa ole. Voit sinä käydä tuoltakin lukemassa:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Akateemikko
Vinkkinä voin sanoa, että akateemikko ei tarkoita samaa kuin akateemisesti koulutettu. Jos siis joku nuori henkilö väittää itseään akateemikoksi, niin luultavasti hänkään ei tiedä mitä se tarkoittaa, eikä oikeasti ole sellainen.
Lääkärithän ovat aina koulutukseltaan vähintään lisensiaatteja eli siis yksi oppiarvo korkeammalla kuin maisteri. Ja usein he jatkavat tutkimuksiaan lisensiaatin jälkeen ja saavat tohtorin oppiarvon. Lääkärit ovat siis korkeinta laatua koulutukseen jos katsotaan opintoja.
Tiesitkö, että tohtorin opintoja suoritetaan muussakin kuin lääketieteessä?
Yritä ymmärtää palstan jälkeenjääneitä.
No tottakai. Pointtini olikin se, että lääkärit ovat AINA vähintään lisensiaatteja valmistuessaan. Toki sitten muiden alojen maisteritkin voivat jatkaa opintojaan lisensiaateiksi ja tohtoreiksi, toki toki! Mutta he valmistuvat maistereina aluksi. Lääkärit valmistuvat lisensiaateiksi aluksi. Sitä tarkoitin.
Oikeasti näiden vastausten taso ihmetyttää. Onko suomalaiset todella näin sivistymättömiä?
Maisteri EI ole AMMATTI. Se on tutkintonimike. Voin olla esimerkiksi kauppatieteen, matematiikan, biologian jne maisteri. Se on akateeminen tutkintonimike, eli maisteri on korkeampi yliopistotason tutkinto, lukuisilla eri aloilla.
Ammatti kyseisillä maistereilla voi sitten olla opettaja, arkkitehti, pankinjohtaja, henkilöstöjohtaja.... tai sitten vaikka työtön taikka kaupan kassa! Se pelkkä tutkinto ei takaa, että saa hyvän työpaikan. Toki hyvällä tutkinnolla arvostetun ammatin saa varmasti helpommin kuin ilman tutkintoa (ja moneen työhön esimerkiksi maisterin paperit on vähimmäisvaatimus), mutta maisterin paperit eivät yksinään siis mitään takaa.
Sanottakoot vielä, että maistereissa on paljon eroa sen välillä, mikä on palkka. Esimerkiksi kasvatustieteen maistereilla on usein melko pienet tulot, mutta KTM (kauppatieteen maisteri) tienaa paremmin.
Herraisä näitä vastauksia. Aina ilmestyy joku uusi toista "neuvomaan". Sinä näytät olevan sentään aika hyvän perillä asioista aiempiin kommentoijiin verrattuna.
Sen verran kuitenkin korjaisin, että matematiikassa tai biologiassa ylemmän korkeakoulututkinnon suorittanut ei ole matematiikan tai biologian maisteri vaan filosofian maisteri.
Nii, ja teoreettisen filosofian maisteri on biologian maisteri.
Vähän sama juttu tässä Filosofian Maisteri tutkintonimikkessä on kuin vaikkapa Ylioppilas nimikkeessä. Ei kaikki kirjoita lukiossa samoja aineita, silti kaikki ovat ylioppilaita. Samoin luonnontieteellisellä puolella ainakin omana aikanani (10 vuotta sitten kun valmistuin) oli vielä niin että kemiasta, matematiikasta, fysiikasta, biologiasta, biokemiasta etc..yliopistosta valmistuneet olivat suorittaneet Filosofian Maisterin tutkinnon. FM on se lyhenne. Siis ei ole mitään kemian maisteri, fysiikan maisteri jne nimikkeitä ei ole olemassa. Filosofian Maisteri on siis tällainen yleineen tutkinnon nimi ainakin noilta aloilta. Itse opiskelin kemiaa pääaineena ja yliopiston tutkintotodistuksessa lukee Filosofian Maisteri. Näin se menee.
Mitä maisterin työkuvaan tarkkaan ottaen kuuluu?
Se riippuu hyvin pitkälti siitä missä maisteri sattuu olemaan töissä. Maisteri on tutkintonimike, eikä se sinällään liity siihen tekeekö ihminen töitä vai ei.
Aika usein postin jakaminen, vessojen siivoaminen tai hampurilaisten kääntely.
Uimamaisteri ei ole, mutta naimamaisterin pahvit on kovaa valuuttaa.
Kyllä se on.