Loma ongelma

aaaaaaaaaaa1

Olen ollut töissä viime vuoden elokuusta lähtien isyysloman sijaisena. Tässä työvuorossa on 5 henkilöä töissä joissa 3 henkilöä on hakenut samalle ajalle lomia. näistä 2 henkilöä on vakipaikan omaavia ja minä vain osa-aikaisena. Minulta loppuu elokuun alkuun työt. Saako nämä 2 vakipaikan omaavia nämä lomat vai voinko perustella nämä lomat itselleni sen takia koska loppuu työt elokuun alkuun?

3

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+6=?

      Kannattaa ottaa omat rahana, varsinkin jos edessä on työttömyys. Nykyään maksetuista lomista ei enää jaksoteta, vaan päivärahat lähtevät "juoksemaan" mahdollisen omavastuuajan jälkeen.

      Jos haluat pitää lomat työsuhteen aikana, on työnantajalla kuitenkin lopullinen päätäntä valta, joten jos lomia ei saa kyseiseen aikaan ei asialle oikeastaan voi mitään, varsinkaan jos hommat on hoidettu asiallisesti ja pykälien mukaan.

    • aaaaaaaaaaa1

      Ei auta asiaa sekään että tämä haetun loma-ajan seuraavana kuukautena loppuu työt?

    • kjhds22

      Työntekijä voi esittää aina toiveita loman ajankohdasta, mutta päätäntävalta on työnantajalla aina lopullisesti (lue aiheesta enemmän työehtosopimuksesta).

      Mikäli on sovittu, että pidät lomasi lomapäivinä (et siis saa määräaikaisen työsuhteen loputtua lomakorvausta pitämättömistä lomista), päättää työnantajasi loppupeleissä, milloin lomakauden aikana sinä tai kuka tahansa muu työntekijä pitää lomansa. Määräaikainen työsuhteesi ei vaikuta muutoin loman ajankohtaan (loman tietysti oltava työsuhteen voimassaollessa) eikä pistä sinua etuoikeutettuun asemaan lomia mietittäessä (itseasiassa monella työpaikalla kaikki sijaiset ym saa ne huonoimmat loma-ajat ja vakiporukka lomailee heinäkuussa..)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      79
      9021
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5739
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      137
      5118
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      25
      3949
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3500
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      56
      3418
    7. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      103
      2791
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      41
      2773
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2761
    10. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      4
      2100
    Aihe