Jäin eilen sairaslomalle korkean kuumeen ja keuhkoputkentulehduksen vuoksi. Alempi esimieheni sanoi minulle päin naamaa, ettei usko minun olevan kipeä: "et näytä yhtään kipeältä." . Vaadin silti sairaslomaa ja lähdin lääkäriin. Heti minun lähdettyä esimieheni aloitti spekuloimisen ja huuteli kaikille työntekijöille (yrittäen näköjään kääntää heidät minua vastaan), että uskoisi minun olevan krapulassa ja että esitän kipeää ja haluaisin vain juomaan. kävin lääkärissä ja sain sairaslomatodistuksen. Toin sen työpaikalle ja heti esimieheni aloitti spekuloinnin päin naamaa."sullahan oli eilen kurkku kipeä, miten sun keuhkot voi nyt olla kipeinä? tosi epäilyttävää... ja vielä lauantai-iltana"
Onko tämä oikeaa kohtelua? Mitä voin tehdä?
Alempi esimies puhuu sairaslomistani muille työntekijöille
7
498
Vastaukset
- kyrvänder
Otat asian puheeksi ylemmän esimiehen kanssa.
- KSIIISIII
Oletko antanut aihetta tällaisille epäilyille...?
- toi on törkeetä
Älä välitä, meidän oletettu siivoustyönohjaaja puhuo aina kaikkien sairasloman syyt muille työntekijöille ja soittipa hän kerra yhteen virastoonkin ja puheli erään työntekijän asioita kaikkien kuullen, sinuna ilmoittaisin työsuojeluun asiasta.
- ketään ei kiinnosta
Siivous puolella tällaiset tapaukset ovat yleisiä koska siellä kun ei ole kunnon työnjohtoa ja kukaan ei valvo sitä siivousalaa.
- perusasioita
Ammattitaidoton esimieheksi sopimaton henkilö käyttäytyy mainitsemallasi tavalla.
Oikea esimies tietää työhönsä liittyvän vaitiolovelvollisuuden. Ongelmien ja henkilökohtaisten asioiden käsittely pitäisi hoitaa kahden työntekkijän ja esimiehen välillä.
Organisaatioon ja työyhteisöön liittyvät yleiset asiat ja työtehtäviin liittyvät muutokset esim sairasloman takia voi käsitellä työyhteisön kanssa,mutta ei yksittäinen sairasloman syy tai työhön liittyvä ongelma kuulu muille työntekijöille,jollei työntekijä itse halua avautua.
Mielestäni kyseisen esimiehen toimintatavasta pitäis aina valittaa korkeammalle tai poistaa työyhteisöstä kokonaan. - ongelmia piisaa
Pahimpia tapauksia ovat nämä pikkupomot jotka usein ovat esimiehen ja työntekijän välimaastossa joiden työtehtäväksi on annettu joku "kymppi" homma.
Ongelma tulee siinä ettei heidän kyky ja taito riitä käsittämään että ongelma-asioista ei puhuta kaikille ,koska eivät oikeen ole virallisia esimiehiäkään.
Kuulevat kaikkea ja laulavat ne kaikille,haukkuvat kaikki työntekijät ääneen ja asiakkaat siinä samalla. Iso ongelma monissa organisaatioissa.
Ainoa pelastava tekijä työyhteisössäsaattaa olla se, että sellaselle pallille on sattunut pääsemään luonteeltaan valmis synnynnäiset lahjat täyttävä esimiesluonne jolla luonnostaan kaikki korrektin esimieskäyttäytymisen perusteet hallussa. - Jjjjjjuuuj
Jep, tämmöinen löytyy 1 kpl.. Ei muuten uskois, et tämmöistä on, mut on sitä vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1896726- 1551933
- 1131638
- 511360
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️511143Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢421041Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu981002Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6937Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan249908- 41879