Kokemuksia estyle karvanpoistosta?

Karvaotus

Olen reilu parikymppinen nainen ja ongelmanani on runsas karvaitus kaikissa mahdollisissa ja mahdottomissa paikoissa. Lääkärissä ja kosmetologilla olen ravannut. Sokeroinneilla olen tähän saakka kitkutellut, mutta etenkin näin kesän tullen karvat taas ahdistavat suunnattomasti sekä rajoittavat normaalia elämää ja kesästä nauttimista (ei hameita, ei uimista jne.).

Kysyisinkin, millaisia kokemuksia teillä on estyle karvanpoistosta? Sain vinkin, että menetelmä olisi tehokas (joskin kallis ja monia käsittelykertoja vaativa) myös vaaleille karvoille. Onko näin? Haluaisin eroon tästä ikuisuus ongelmastani ja vihdoin saada mahdollisuuden nauttia kesästä ja elmästä, kuten muutkin normaalit ihmiset.

P.S. Laserointikin on lääkäriasemalla kokeiltu. Tekijä oli epäammattimainen ja kokemus oli muutenkin huono. Myönnän, että kävin vain kerran, mutta tuon kerran jälkeen silloisetkaan karvat eivät "tippuneet", kuten olisi kuulunut. Ei minkäänlaista vaikutusta, ainoastaan kukkaro keveni.

5

1981

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karvaotus

      Kellään ei minkäänlaisia kokemuksia kyseisestä "pysyvästä" karvanpoistomenetelmästä?

    • Laserissa käynyt

      Onko karvoituksesi tummaa? Laser tehoaa vain tummaan karvoitukseen ja tarvitsee tarkan tehoasettelun ettei iho pala mutta karvatupet kuolee. Ennen laserkäsittelyä karvat on sheivattava tarkasti pois jotta teho on paras. Karvanjuuret työntyvät kuolleina ihosta ulos n. viikon kuluessa.

      E style (eli elos menetelmä) on perustaltaan valoimpulssihoitoa joka on todettu teholtaan huonommaksi kuin laser (alexandriitti tai diodi). Tuossa elos menetelmässä valon lisäksi on myös radiotaajuus jonka väitetään tehoavan vaaleisiin karvoihin (valo vaikuttaa vain tummiin karvoihin). Tehosta on saatavissa aika vähän tutkittua tietoa, mutta ainahan voi kokeilla tehoaako itselle. Rahaa tuohon kokeiluun palaa ja yleensä valoimpulssihoitoa tarvitaan enemmän kuin laserkäsittelyä saman tuloksen saamiseksi.

    • Karvaotus

      Kiitos vastauksesta. Karva ei ole tummaa, mutta kosmetologin mukaan siinä on kuitenkin pigmenttiä sen verran, että e-style karvanpoisto onnistuu (näin ainakin alakropan osalta, kasvoissa ja käsissä ihan vaaleaa, joten niihin ei tehonne).

      Olisi niin elämää kaikinpuolin helpottavaa ja mieltä keventävää, jos tästä karvaturkista pääsisi eroon. Harmittaa vaan opiskelijana heittää rahaa taas tämän saman ongelman takia hukkaan, jos menetelmä ei tehoakaan. :/

      • Laserissa käynyt

        Kosmetologihan pyrkii saamaan uusia asiakkaita, kannattaa varautua siihen että raha menee hukkaan.

        Vaaleille karvoille varmin pysyvä poistokeino on neulaepilaatio, mutta senkin tekijäksi tarvitaan pätevä ja tottunut kosmetologi. Neulaepilaatio on hidasta joten sitä ei kannata käyttää suurille alueille (tulee liian kalliiksi).

        Sekin on huomioitava että kaikki pysyvään karvanpoistoon tähtäävät tekniikat tulevat kalliiksi koska hoitoja joudutaan toistamaan useita kertoja ennen kuin kaikki karvat on saatu poistettua. Kerralla voidaan poistaa vain sillä hetkellä kasvavat karvat. Hoito toistetaan 4-6 viikon kuluttua (kaikkiaan ehkäpä 6-8 kertaa) kun lepovuorossa olleet karvat kasvavat näkyviin. Valoimpulssihoidon heikomman tehon vuoksi hoitokertoja tulee todennäköisesti selvästi enemmän.

        Minulta on tummia karvoja poistettu alexandriittilaserilla ja vaaleita neulaepilaatiolla, karvat on käytännössä kadonnut näiltä alueilta. Kustannusten säästämiseksi suuret alueet (jalat, käsivarret ja kainalot) ajelen epilaattorilla.


    • Karvaotus

      Kiitos jälleen asiallisen informatiivisesta vastauksesta.

      Näinhän se on, että kosmetologihinnastotkin jo päätä huimaavat. Kyseisen kosmetologin, joka hoitoa suositteli, tunnen kuitenkin jo pidemmältä ajalta, eikä tässä kapungissa edes tehdä estylekarvanpoistoja, joten uskon hänen vilpittömästi kokevan, että käsittelystä on apua.

      En tiedä, miksei laserista kohdallani ollut mitään tehoa. Pahimmat ongelma-alueet ovat suuria, joten neulaepilaatio ei niihin sitten sovellu. :( Epilaattoria ei taas kohdallani iho kestä. :(

      Toivon siis todella, että estylestä olisi "pelastus" tähän karvaongelmaan, sillä muitakaan keinoja ei taida enää olla. Sen vuoksi kuulisinkin mielelläni vielä muiltakin kokemuksia e-style karvanpoistosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      162
      4143
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2463
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      155
      2141
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      80
      1292
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1250
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1139
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1102
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      100
      918
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      840
    Aihe