Kokemuksia estyle karvanpoistosta?

Karvaotus

Olen reilu parikymppinen nainen ja ongelmanani on runsas karvaitus kaikissa mahdollisissa ja mahdottomissa paikoissa. Lääkärissä ja kosmetologilla olen ravannut. Sokeroinneilla olen tähän saakka kitkutellut, mutta etenkin näin kesän tullen karvat taas ahdistavat suunnattomasti sekä rajoittavat normaalia elämää ja kesästä nauttimista (ei hameita, ei uimista jne.).

Kysyisinkin, millaisia kokemuksia teillä on estyle karvanpoistosta? Sain vinkin, että menetelmä olisi tehokas (joskin kallis ja monia käsittelykertoja vaativa) myös vaaleille karvoille. Onko näin? Haluaisin eroon tästä ikuisuus ongelmastani ja vihdoin saada mahdollisuuden nauttia kesästä ja elmästä, kuten muutkin normaalit ihmiset.

P.S. Laserointikin on lääkäriasemalla kokeiltu. Tekijä oli epäammattimainen ja kokemus oli muutenkin huono. Myönnän, että kävin vain kerran, mutta tuon kerran jälkeen silloisetkaan karvat eivät "tippuneet", kuten olisi kuulunut. Ei minkäänlaista vaikutusta, ainoastaan kukkaro keveni.

5

2279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karvaotus

      Kellään ei minkäänlaisia kokemuksia kyseisestä "pysyvästä" karvanpoistomenetelmästä?

    • Laserissa käynyt

      Onko karvoituksesi tummaa? Laser tehoaa vain tummaan karvoitukseen ja tarvitsee tarkan tehoasettelun ettei iho pala mutta karvatupet kuolee. Ennen laserkäsittelyä karvat on sheivattava tarkasti pois jotta teho on paras. Karvanjuuret työntyvät kuolleina ihosta ulos n. viikon kuluessa.

      E style (eli elos menetelmä) on perustaltaan valoimpulssihoitoa joka on todettu teholtaan huonommaksi kuin laser (alexandriitti tai diodi). Tuossa elos menetelmässä valon lisäksi on myös radiotaajuus jonka väitetään tehoavan vaaleisiin karvoihin (valo vaikuttaa vain tummiin karvoihin). Tehosta on saatavissa aika vähän tutkittua tietoa, mutta ainahan voi kokeilla tehoaako itselle. Rahaa tuohon kokeiluun palaa ja yleensä valoimpulssihoitoa tarvitaan enemmän kuin laserkäsittelyä saman tuloksen saamiseksi.

    • Karvaotus

      Kiitos vastauksesta. Karva ei ole tummaa, mutta kosmetologin mukaan siinä on kuitenkin pigmenttiä sen verran, että e-style karvanpoisto onnistuu (näin ainakin alakropan osalta, kasvoissa ja käsissä ihan vaaleaa, joten niihin ei tehonne).

      Olisi niin elämää kaikinpuolin helpottavaa ja mieltä keventävää, jos tästä karvaturkista pääsisi eroon. Harmittaa vaan opiskelijana heittää rahaa taas tämän saman ongelman takia hukkaan, jos menetelmä ei tehoakaan. :/

      • Laserissa käynyt

        Kosmetologihan pyrkii saamaan uusia asiakkaita, kannattaa varautua siihen että raha menee hukkaan.

        Vaaleille karvoille varmin pysyvä poistokeino on neulaepilaatio, mutta senkin tekijäksi tarvitaan pätevä ja tottunut kosmetologi. Neulaepilaatio on hidasta joten sitä ei kannata käyttää suurille alueille (tulee liian kalliiksi).

        Sekin on huomioitava että kaikki pysyvään karvanpoistoon tähtäävät tekniikat tulevat kalliiksi koska hoitoja joudutaan toistamaan useita kertoja ennen kuin kaikki karvat on saatu poistettua. Kerralla voidaan poistaa vain sillä hetkellä kasvavat karvat. Hoito toistetaan 4-6 viikon kuluttua (kaikkiaan ehkäpä 6-8 kertaa) kun lepovuorossa olleet karvat kasvavat näkyviin. Valoimpulssihoidon heikomman tehon vuoksi hoitokertoja tulee todennäköisesti selvästi enemmän.

        Minulta on tummia karvoja poistettu alexandriittilaserilla ja vaaleita neulaepilaatiolla, karvat on käytännössä kadonnut näiltä alueilta. Kustannusten säästämiseksi suuret alueet (jalat, käsivarret ja kainalot) ajelen epilaattorilla.


    • Karvaotus

      Kiitos jälleen asiallisen informatiivisesta vastauksesta.

      Näinhän se on, että kosmetologihinnastotkin jo päätä huimaavat. Kyseisen kosmetologin, joka hoitoa suositteli, tunnen kuitenkin jo pidemmältä ajalta, eikä tässä kapungissa edes tehdä estylekarvanpoistoja, joten uskon hänen vilpittömästi kokevan, että käsittelystä on apua.

      En tiedä, miksei laserista kohdallani ollut mitään tehoa. Pahimmat ongelma-alueet ovat suuria, joten neulaepilaatio ei niihin sitten sovellu. :( Epilaattoria ei taas kohdallani iho kestä. :(

      Toivon siis todella, että estylestä olisi "pelastus" tähän karvaongelmaan, sillä muitakaan keinoja ei taida enää olla. Sen vuoksi kuulisinkin mielelläni vielä muiltakin kokemuksia e-style karvanpoistosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3415
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1713
    3. 70
      1303
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      205
      1289
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      62
      1174
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1029
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      981
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      16
      853
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      837
    Aihe