MediaPex

vl90

Olin 2012 MediaPexillä kuukauden kesätöissä joka oli ensimmäinen työpaikkani........kävin haastattelussa jossa kehuskelivat että "täällä sä tienaat hyvi ja täällä on rentoo olla töissä eikä tarvii ku yks lauantai tehä"


sitten Katseltiin palkkaus menetelmää joka oli ihan omituinen 16v pojan silmiin
tyyliin jos myyt 6 lehtee päivää sun tuntipalkka on 5e ja jos et saa päivää yhtää myytyä nii 2e/tunti ja sitten jostain lehdistä sai 50 pistettä ja jostai 100 pistettä IHAN OMITUISTA

mietin vaan et nyt teen kuukauden töitä sitte lomailen vaikka miten paska paikka olisi


Sitten työt alkoivat ja kertoivat että ensimmäinen viikko on koulutusta ja sitten pääsee kunnolla myymään ....Oikeasti "kouluttivat" yhden päivän ja sitten myytiin ihan normaalisti ja ihan sama monta myit niin maksettiin sitä palkkaa mitä "koulutuksesta maksetaan" elikkä ensimmäinen viikko on kusetusta .......lopulta joku päivä myin 2 lehtee ja joku päivä 14 lehteä ....perus päivä oli sellaiset 4-6 lehteä joten tuntipalkka oli 4e!!!!! ja sitten kun viimeiset päivät lähestyivät kertoivat että sinulla on peruutettuja tilauksia 5 jotka puottavat palkkaasi.......... AHA pomot oli sinänsä ihan mukavia ..ne tekee työtä käskettyä mutta koko kuukaudelta tililleni tuli 435e joka on minusta ihan liian vähä kuukauden työltä... mutta semmoinen oli ensimmäinen työpaikkani! jostain se pitää aloittaaa mutta en suosittele kenellekkään! menkää mielummi vaikka mummon ruohikot leikkaamaa:D!

1

201

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-mediapex

      Koitin MediaPexiä kesätyöpaikkana vuonna 2009. Myin silloin Apu-lehteä, joka oli 90 pisteen arvoinen. Palkkausjärjestelmä käsitti pelkästään provikat, jolloin 100p = 8,5e. Eli jos sait myytyä 100p edestä tavaraa tuntia kohti niin pysyit "normi tuntipalkassa". No en saanut, joskus tein kaksi vuoroa peräkkäin ja sain aikaan yhden kaupan. Kyllä v*tutti kävellä illalla nälissään kotiin. Joskus oli toki hyviäkin päiviä jolloin sain myytyä yli 10 lehteä, mutta suurimman osan ajasta masensi olla töissä. Jotkut työkaverit pärjäsivät hyvin, mutta itsellä meinasi mielenterveys rakoilla. Lopetin reilun kuukauden työskentelyn jälkeen ja rahaa jäi käteen n. 700e. Juuri ja juuri sillä kuukauden vuokran maksoi. Tämän jälkeen olen vannonut, etten enää ikinä lähde puhelinmyyntiä työkseni tekemään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2452
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1612
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      652
      1059
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      916
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      81
      739
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      32
      722
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      716
    Aihe