Tuleeko hankaluuksia uuden aseman kanssa?Menetämme jotain identiteetistämme se olisi kuulunut olla Torniossa
linjaautoasema
suomalainen ..
30578
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
"Tuleeko hankaluuksia uuden aseman kanssa?"
-Ei tule.
"Menetämme jotain identiteetistämme"
-Höpöhöpö.
"se olisi kuulunut olla Torniossa"
-Se on yhä Tornion linja-autoasema ja paremmalla paikalla kuin entinen.
Ymmärrys hoi älä jätä
hyvä paikka,,,,
Raja kulkee vicktorian torilla ,se ei ole tornion linjaautoasema
En minä vaan ole huomannut sitä rajaa.samahan tuo on kun vaan ajavat tarpeeksi vuoroja joka suuntaan,muulla ei ole merkitystä.
Voi kyynel. Mitä ihmeen väliä sillä on jos paikka on piirun verran Haaparannan puolella? Jos se noin risoo, niin älä käytä sen palveluja. Kävele.
vanha asema on aivan homeinen, epäkäytännöllinen ,pultsareitten kusen polttama ja RUMA .pois vaan
Uudesta tulee tosihieno lasipintoineen ja asianmukaisine uusine tiloineen, mahtavaa, aivan samahan se on missä se on kunhan sijainti on noin hyvä kuin se tulevalla paikalla on.keskellä kaikkea.
Mitäs keskellä?koululaisetkin joutuu käveleen Haaparannalle koulusta,nyt on paljo lyhempi matka koska koulut on aseman läheisyydessä,se täytyy muuttaa aikataulujakin jott he ehtivät kyytille,eikä tuo tornion asema mikään ruma ole ihan siisti rakennus tarkoitustaan varten.
Pössi. Säilyyhän se pysäkki entisellä paikalla, tartte mihinkhään kävelä jos ei halvaa. Linjathan kulevat entisiä reittejä molemmin puolin. Emme tehe ongelmia sellaisesta missä niitä ei ole. Tietenki 300 metriä olisi aivan liian pitkä matka kenelle tahansa käveltäväksi.
No miksi se sitten rakennetaan sinne se asema jos entinenkin pysyy käytössä,onhan ruotsissa nytkin oma asema,./Pössille.
Eipä äkikseltään tule mieleen, mitä oikeata syytä kenelläkään olisi kovin kiivaasti vastustaa uutta sijaintia. Keskeisempi ja varsinkin busseille ja keskustan liikenteelle parempi paikka tämä uusi on. Jos jonkun identiteetti kärsii siitä että se vanha rötiskö siirtyy historiaan, on identiteetissä kyllä valmiiksi jotain vikaa.
Identtiteetti ei ole linjaautoasema vaan me itse suomalaiset
Minun identiteettiini suomalaisena ei vaikuta pätkääkään yhden linja-autoaseman sijainti. Jos sinun identiteettiisi vaikuttaa, se on sinun ongelmasi.
Seuraavaksi voisi tulla yhteinen terveyskeskus.Panostetaan toimintaan ja laatuun, ettei tarvitse olla jonossa 2-3 kuukautta.
Ootteko tulleet ajatelleeksi mitä sitä sitten ihannoidaan, kun kuntaliitokset tulee voimaan?
Kuka omistaakaan sen linja-autoaseman joka on hiukan siellä Haaparannan puolella? Entäpä kaikki yhteiset hankkeen joihin rahoja on lapettu kyseisen vieraan maan kaupungin kanssa?
Taitaa ollee parrein, et valtiovallalle hakemus irtaantumisesta nykyisestä vallanpitäjästä ja liittymisestä Ruotsin valtioon? Yhdistettynä yhdeksi ja suureksi Haaparannaksi? Uusi nimi Haaptorland.
Tunnetko jonkun, joka ihannoi linja-autoasemia vai mistä ihmeestä sinä höpötät?
Tosi hyvä että linja-autoasemat muuttaa yhteen ja paljon paremmalle paikalle kuin edellinen on! Vielä kun saisivat molempien maiden Taxiasemat yhteen siihen samalle paikalle niin matkailijoilla olisi helpompaa päästä eteenpäin - ole ne sitten menossa mihin suuntaan tahansa! Ja mitkä koulut on nykyisen linja-autoaseman vieressä? Pysäkit toimivat varmasti vielä linja-autoaseman siirtymisen jälkeenkin ja niiltä voi nousta kyytiin ja jäädä kyydistä pois jatkossakin! Muutamat ihmiset on niin pessimistisiä että pelkäävät omaa varjoaankin jos se sattuu olemaan väärällä puolella :D
Maan tasalle vaan nykyinen linja-autoasema. On niin saatanan ruma.
jos sen on suunnittelut arkkitehti (safa), niin se vanha linkka-asema suojellaan.jos joku muu, niin sitten se voidaan purkaa.
Ei ku kaikki vaan ruosin puolelle viinakauppa,linkkariasema,parturit,Tk,kaupungintalo,koulut ja asuntotoimisto,niin kyllä me sitten pärjätään hyvin kun ei ole ylimääräisiä rotiskoita tiellä,tais Kela unohtua.
sinne vaan sinne mahtuu ja rahat myös
Tuo sijaintihan on hanurista, kaukana keskustasta! Kuka nyt sinne viitsii haalautua.
heh,taitaa sama vastarannan kiiski olla negatiivisten kommenttien takana.tapahtui mitä tahansa niin aina menee väärin päin.mene ulos nauttimaan kesästä.
Jep. Täällä on kaksi joutilasta, jotka soittavat suutaan joka viestiketjuun melkeinpä päivittäin, oli aihe mikä hyvänsä. Eikä kummallakaan ole mitään sanottavaa, sen ainaisen valittamisen ja suunsoiton lisäksi. Tyypit tunnistaa helposti "käsialastaan", vaikka nimimerkit vaihtuvatkin joka kerta. Samat kirjoitusvirheet toistuvat. Huvinsa kullakin.
Kuten sinulla itselläsi kun ei ole mitään asiallista kirjoitettavaa.
kylläpäs tulee hieno l-asemasta kyllä kelpaa meidän tepastella ruattinpuolelle ollaan onnelisia siitä ja turhat pulinat pois
Luin just asemaa koskevan jutun Helsingin Sanomien verkkosivuilta parinviikon takaa. Nyt on huomattu, että Suomen, ja Ruotsin erilaiset rahdin arvonlisäverot aiheuttavat päänvaivaa.
Huvittavaa, että tätä ei kukaan tullut ajatelleeksi jo suunnitteluvaiheessa.
Nyt on taas töitä tiedossa eduskunnan, ja EU:n pykäläpoliiseille. Saas nähdä, että miten he asian ratkaisevat.
Käykö tässä niin, että Ruotsi kerää verot, ja Suomi jää nuolemaan näppejään, koska rakennus sijaitsee Ruotsin puolella.
Tässä on linkki kyseiseen lehtijuttuun.
http://www.hs.fi/kotimaa/Matkakeskus uppoamassa verosotkuun/a1369450775340
"Käykö tässä niin, että Ruotsi kerää verot, ja Suomi jää nuolemaan näppejään, koska rakennus sijaitsee Ruotsin puolella."
-Ei käy.
Käy Käy suomea vedäteteään jälleen -