siis autot palavat ja poliisia kivitetään,tämä ei itseäni yllätä lainkaan.Muutin jo monia vuosia sitten pois Tukholmasta tänne Suomeen,näin vuosien varrella siellä mihinkä tilanne on kehittymässä ja nyt se sitten nähdään kunnolla.
Tässä muuten tietoa Ruotsin täysin käsistä lähteneestä maahanmuutosta,ja ihan faktaa.
http://elisasipil.puheenvuoro.uusisuomi.fi/139140-maahanmuutto-ruotsiin-ei-ole-enaa-poliitikkojen-hallinnassa
Eiköhän pikkuhiljaa myös vihervasemmistoa kannattavilla ala silmät aueta todellisuuteen.
Tukholman eräissä maahanmuuttajalähiöissä
5
129
Vastaukset
- Miten Suomessa?
Ymmärrän yskän mutta ei mielestäni Suomessakaan tilanne ole suvaittavaa. Ehkä vähemmän vaarallinen mutta suomalaiset eivät ainakaan kaikki suvaitse edes omaa kansaansa mm. Suomenruotsalaisia, mustalaista jopa karjalaisiata kuulee herjaa. Ainakin tämän foorumin palstoilla suomenruotsalaiset ja Karjalan palautus.
- Näin ajattelen
On todellakin surkea tilanne kun hallitus työmarkkinapolitiikallaan on päästänyt nuorisotyöttömyyden jo valtakunnassa 27:ään prosenttiin. Kuinkahan suuri se lieneekään Husbyn ja Tenstan aluelilla praktiikassa 40 vai 50% ?
Toisaalta sitten tehdään ylitöitä enenmmän kuin koskaan ennen! Ja suositaan eläkeläisten töissä oloa. Jotain on todella vinossa ja pahasti työmarkkinapolitiikassa.
En kyllä ole yhtään mellakoiden ja mellakoivien puolella mutta nyt alkaa näkymään nuorison turhautuminen tässä valtiossa. Heiltä on riistetty usko tulevaisuuteen. Vastaan kirjoittajalle, "Näin ajattelen"
Tietoa Hysbystä:
"12 203 bor i Husby
Husby och de omgivande stadsdelarna Akalla, Kista, Tensta och Rinkeby i norra Västerort projekterades vid mitten av 1960-talet då Järvafältet blev tillgängligt. Inflyttningen inleddes åren 1973-1974. Invånarantalet är i dag 12 203 som bor i 4 896 bostäder, uteslutande flerfamiljshus. Majoriteten av invånarna, 7 181 personer boende i Husby, är födda i ett annat land.
Många unga vuxna, drygt 38 procent, varken studerar eller har jobb. 25,6 procent av invånarna i Husby har endast grundskoleutbildning.
Medelinkomsten är 194 700 kronor per år.
Källa: Stadens infosajt stockholm.se och statistikomstockholm.se"
http://www.expressen.se/nyheter/dokument/det-kandes-som-ett-inbordeskrig/
Nuorisolla ei ole tulevaisuutta. Ruotsi ei ole osannut pitää huolta kaikista pakolaisista. Valittavasti eräät nuoret käyttää rikollisia menetelmiä saadakseen tahtonsa läpi.- adsdsadsa
Yllä oleva posti taas yrittää hämätä muita.
Mellakat johtuu pelkästään ISLAMILAISESTA MAAHANMUUTOSTA.
Muslimit yleisesti halveksuvat länsimaalaista kulttuuria, ottavat kaiken irti verorahoista ja vielä polttavat ja tuhoavat toisten omaisuutte.
MIssä on teidän järki. - Vertaillaan
Olen samaa mieltä, että mellakat johtuvat islamilaisesta maahanmuutosta.
Olisi aika katsoa ongelman ytimeen ja lopettaa löpsöily.
Islamilaisten olisi aika oppia että "sitä kuusta kuuleminen, jonka juurella asunto" tai että menisivät takaisin oman "kuusensa" juureen.
Tässä on ollut pakko meidän ruotsinsuomalaistenkin sopeutua.
Hanttiin on pistetty, mutta laillisin keinoin.
Aloittaja on tehnyt fiksun päätöksen ja muuttanut takaisin Suomeen.Niin on tehnyt moni muukin ja tekisi itsenikin mieli. Tällä hetkellä en voi, ja olen ehkä sopeutunut liikaa. Lapset ovat täällä.
Ei tää Ruotsi oo mikään unelmavaltio.
On hyvä keskustella, että mikä se ongelman ydin oikeastaan on.
Vertailla Ruotsia ja Suomea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824817- 1882178
- 1321822
- 1751445
- 331365
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161361ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj201309- 351116
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3161077- 781013