Olen allekirjoittanut työsopimuksen mutten voi mennä töihin

Auttakaa joku!

Elämäntilanteeni on muuttunut enkä voi mennä töihin paikkaan jonka työsopimuksen olen jo allekirjoittanutkin! Kyseisessä työpaikassa on koeaika, voinko irtisanoa itseni jo ennen koeaikaa? Entä voinko olla sairaslomalla työpaikasta jossa en ole ollut päivääkään töissä? Luulen että saisin tässä tilanteessa saikkua varsin helposti :(

1

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kilje

      Ilmoita sinne, että purat työsopimuksesi. Tee se jotenkin todisteellisesti eli sähköpostilla tai kirjeellä tai vie esimiehelle paperi, jossa lukee, että purat työsopimuksesi.

      Voit olla sairauslomalla. Silloin ilmoitat työkyvyttömyydestä heti esimiehelle ja toimitat lääkärintodistuksen saman tien. Sairausajalta ei taida pahemmin tulla palkkaa. Tarkista se alan työehtosopimuksesta tai kysy kesäduunari-infosta http://www.kesaduunari.fi/

      Sairautesi voi johtaa siihen, että työnantaja purkaa työsopimuksesi koeaikaan vedoten. Jos näin tapahtuu, kysy miksi. Jos olet ammattiliiton jäsen, saat sieltä lisätietoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      39
      10563
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10132
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7921
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6334
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4902
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4727
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4066
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3423
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3137
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      221
      3060
    Aihe