Siis jos ootte ratsastamassa ja ratsastuksen opettaja tulee siirteleen jalkoja oikein. Saako se teidät ahistumaan? Mut ainakin vaikka siitä onkin hyötyä.
Ahdistaako teitä jos opettaja tulee ja asettelee jalat oikaan as
7
169
Vastaukset
- Minna oulusta
Minulle ei tee kesää eikä talvea jos ope korjaa henk.kohtaisesti koipieni asentoa. Hyvä vaan että korjaa.
Mutta jos et pidä siitä niin pyydä ettei hän tekisi niin. Sano että sinua ahdistaa. Mutta sano se niin ettei muita ole kuulemassa ettet nolaa häntä. Ammattinsa osaava opettaja huomioi kyllä pyyntösi. Minua ei häirinnyt kun aikoinaan kävin tunneilla, mutta toisaalta minun asentoani korjailtiin fyysisellä kosketuksella vain silloin kun opettaja halusi havainnollistaa jotakin mikä on helpompi näyttää kuin selittää. Pääasiassa hän korjasi asentoani sanallisesti, mutta tarvittaessa pidimme palaverin jossa hän näytti kädestä - tai jalasta - pitäen mitä tarkoitti. Samoin teen nykyään itse silloin kun opetan aloittelevia ratsastajia.
Mutta jos tunti keskeytyisi viiden minuutin välein siihen että opettaja haluaisi siirellä raajojani parempiin kohtiin, niin se kyllä takuulla harmittaisi.- Mammanajadi
Minulla oli kerran oppilas johon ei saanut koskea.( Psyykkisistä syistä.) Oli tosi vaikea opettaa kun ei voinut kädestä pitäen näyttää. ( Esim ohjasotetta ). Mutta hän oppi lopulta, Kunnes osasi mielestään liiankin hyvin. Ponimme otti sellaiset luulot varsin kiitettävästi pois. Se ei siedä ylimielisyyttä.
Nöyryys on hyve... Eikös tämä oppilas ollut sellainen ettei häneen saanut edes katsoa? Minähän olin aina töissä silloin kun hän kävi, joten en koskaan tavannut häntä.
- Mammanajadi
Kyllä, ei saanut koskea eikä katsoa. Hankalaa opettaa kun ei voinut katsoa että oppilas ymmärtää mitä selitän.
- johan on...
Mammanajadi kirjoitti:
Kyllä, ei saanut koskea eikä katsoa. Hankalaa opettaa kun ei voinut katsoa että oppilas ymmärtää mitä selitän.
Uhhuh! Siinä saa jo tosissaan vaivata mielikuvitusta että keksii miten saa asiat menemään perille...
- dixxieer
Ei? :D Se on vaan hyvä, tajuupa paremmin, miten siel kuuluu olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4811765Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3781517Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641348Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H161325- 100915
- 51879
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19876Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?65746Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15731Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka7722