Jokohan olisi aika teillä saada aikaan yksi (1) asialnen ja sivun aiheeseen kuuluva aloitus tai vastas asialliseen aloitukseen?
Jokohan olisi aika teillä selittää miki puolustaa virallista lravintosuositusta jonka on todettu perustuvan satukirjaan ja joka on ollut hännänhuippuna KAIKISSA testeissä ja tieteelliisissä tutkimuksissa?
Jokohan olisi aika teillä myöntää VHH:n tehokkuus laihdutuksessa (VHH-vähärasvainen 19-0 kokealuokkaisissa vertailuissa)?
Jokohan olisi aika myöntää että terveysarvot paranevat ja savutetaan paremmt terveysarvot VHH:lla kuin vähärasvaisella?
Jokohan olisi aika myöntää että tyydytetyn rasvan ja sydän- ja verisuonisairauksien välillä ei ole mitään yhteyttä?
Jollei ole niin näyttöä esille (päivän pila, eihän teillä räkänokilla sitä ole)
Jokohan olisi aika teillä selittää miki puolustaa virallista lravintosuositusta jonka on todettu perustuvan satukirjaan ja joka on ollut hännänhuippuna KAIKISSA testeissä ja tieteelliisissä tutkimuksissa?
Jokohan olisi aika teillä myöntää VHH:n tehokkuus laihdutuksessa (VHH-vähärasvainen 19-0 kokealuokkaisissa vertailuissa)?
Jokohan olisi aika myöntää että terveysarvot paranevat ja savutetaan paremmt terveysarvot VHH:lla kuin vähärasvaisella?
Jokohan olisi aika myöntää että tyydytetyn rasvan ja sydän- ja verisuonisairauksien välillä ei ole mitään yhteyttä?
Jollei ole niin näyttöä esille (päivän pila, eihän teillä räkänokilla sitä ole)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Milloin alat Puustinen kirjoittamaan asiaa ?
Olet jo vuosikausia hakannut harvenneen tukkasi koristamaa päätäsi Suomalaiseen ikihonkaa ( THL ) saamatta muuta aikaa kuin kipua niskaasi !
Ryhdy vaikka ulkoiluttamaan hukkuneiden merimiesten leskirouvia ja virkkaamaan pitsiä heidän seuraksi. Olisit mukana hyödyllisessä toiminnassa.
Täällä trollaamisesi ei hyödytä ketään , vähiten itseäsi.
Keskustelussa VHH ruokavaliosta on perunat ja porkkanat niin iloisesti sekaisin että tunnen tarpeelliseksi palata ruutuun A.
Mistä siis on kysymys minun ja modernin ravintotutkimuksen mielestä:
1.Meille on vuosikymmenet tuputettu terveellisiä ravinto-ohjeita viranomaisten taholta. Näissä ravinto-ohjeissa on tyydyteystä rasvasta tehty hengenvaarallinen ravintoaine josta syystä rasvan ja nimenomaan tyydytetyn, luonnollisen rasvan osuus on ravintosuosituksissa tiputettu nostamalla tilalle hiilihydraattia (yksinkertaistettuna sokeria).
2.Seurauksena on ollut räjähdysmäinen liikalihavuus- ja diabetesongelman kasvu jonka hoito pitäytymällä vallitseviin ohjeisiin ei toimi. Lihaavuutta ei saada kuriin sokerin syönnillä ja nääntymiskuureilla (syö vähemmän-juokse enemmän) vaan seurauksena on jojoilua joka lannistaa kovempisisuisemman laihduttajan. Moderni ravintotutkimus näyttää että tyydytetyn rasvan ja sydän- ja verisuonisairauksien välillä ei ole mitään yhteyttä. Kun diabetikon ruokavaliosuositukset on sopeutettu viralliseen ravintosuosituikseen, ”syö niinkuin muutkin” niin tuloksena on nouseva lääkintäkierre. Diabeetikon ravintosuositus perustuu täysin siihen että lääkitystä ei voi saada vähemmäksi tai jopa pois kokonaan. Nykyinen ravintotutkimus kertoo aivan muuta. D2:nen, muuttamalla ruokavalionsa riittävän vähän hiilihydraattia sisältäväksi voi päästä lääkityksestään/lääkityksistään kokonaan eroon. D1:lle hyöty hiilihydraattien minimoimisesta on tietenkin matalampi ja tasaisempi verensokeri vuorokauden ympäri (heittelevä VS-arvo on vaarallinen, niin liian korkeat kuin liian matalat arvot. D1:nen ei sairauden luonteen takia pääse koskaan kokonaan eroon lääkityksestään. Muulla kuin metformin-lääkityksellä olevien on syytä tutustua seuraavaan: http://lchf3356.blogit.fi/diabeteksesta/diabeetikon-keittokirja-1917/lchf-ruokavalion-vaikutuksesta-diabeeteksessa/
3.Viranomaisten ja VHH-ruokavlion vastustajien puolelta levitetään täysin perättömiä ja perustelemattomia väitteitä, jopa professoritaholta, uhkaillaan jopa kuolemalla. Yrityksistäni huolimatta (3vuotta) en ole löytänyt yhtään todistettavaa tapausta missä kontrolloidusti voidaan todistaa VHH-ruokavalion aiheuttavan terveysriskiä puhumattakaan kuolemantapauksista. Luku sinällänsä on myös dietistit ja urheilupuolen ravintoneuvojat jotka sotkevat perusteellisesti ravintokysymyksen silloin kun puhutaan tavallisen pulliaisen terveellisestä ruokavaliosta. Dietisteille/ravintoneuvojille ei tietenkään ole helppoa todeta koulutuspohjansa perustuvan ilman tieteellistä perustetta oleviin teorioihin. Urheilupuolella toimivilta palaa päre kun urheilumaailmasta tulee tietoa joka ei enää tuekkaan pastalla läträämistä. Tavallinen pulliainen ei hyödy tippaakaan liikunnassaan huippuurheiluun ja kehonrakennukseen tehdyistä sovellutuksista. Tavallisen pulliaisen kohdalla on kysymys terveyden ylläpitävästä ja sitä parantavasta liikunnasta omaksi iloksi. Melkein pahimpia ovat “asiantuntijat” jotka pyrkivät luomaan ikiomia sekoituksiaan nykyisestä ravintosuosituksesta ja VHH:sta. Pahimpia ovat tietenkin keskustelusivujen asiasta yhtään mitään tietämättömät “räkäkänokat” jotka ovat käsittäneet avoimen keskustelun täysin väärin.
4.VHH ruokavaliota pyritään monimutkaistamaan ja kutsutaan yksitoikkoiseksi koska joitakin elintarvikkeita ei suositella. On itsestään selvää että ne ”jäljelle jäävät” elintarvikkeet riitävät maittavan ja monipuolisen ruoan valmistukseen. On myös yhtä itsestään selvää että kestää aikansa totutella niin kaupasa käydessä kuin hellan ääressäkin. VHH:lla suositellaan terveellisiä, luonnollisia elintarvikkeita ja pois karsitaan epäterveelliset, esim kevyttuoteet (kallista silmänlumetta) ja margariinit (tulehduksia aiheuttavia teollisuusrasvoja paljon omega6 sisällön vuoksi). Vastustajat yrittävä leimata VHH-ruokavalion “ääri-ilmiöksi” ja lapsille sopimattomaksi mutta onnistuvat vain näyttämään sen että eivä ole tutustuneet kunnolla asiaan.
5.Niin kauan kuin THL ja muut liitot ei pysty kumoamaan Ruotsissa tehtyjä suositusten tarkastuksia (Elintarvikelaitos ja Diabeetikon ruokavalio-ei mitään tieteen tukea), LCHF/VHH ruokavalion suositusta diabeteksen hoidossa (perustuen tieteeseen ja käytännön kokemukseen) ja omaa kolmevuotista kokemustani LCHF-ruokavalion vaikutuksesta (paino alas yli 30kg 7kk:dessa ja D2:nen ilman lääkitystä samoin kaikki muutkin arvot lääkärintarkastuksissa OK) tulen jatkamaan entiseen malliin. Samaan aikaan seuraan päivittäin tutkimusraportteja aiheesta, kysymyksessähän on oma terveyteni.
http://lchf3356.blogit.fi/aika-palata-ruutuun-a/
maanpäälliset ja maanalaiset = Putiini -Puustinen lukeutuu maanalaisiin voimiin jotka yrittää hammassäryn tuskalla kaataa virallisia terveysohjeita ja s uosituksia.
tipi tii.
Kuinka olisi häirikkösiat. olisiko aika myöntää tosiasiat?
Myönnetään että Veijo on räkänokkainen häirikkösika. Se on tosiasia.
Ai se että VHH ei ole enää muodissa?
Eipä ole Putini Puustiseltakaan tullut yhtäkään asiallista sivua..tänne : pelkkää tuubaa ja omaa kehua !
Nimimerkki: Mikäs se kissanhännän nostaa---ellei paskan tulo !
Millainen ravinto on sinulle paras jos haluat pudottaa painoa tai parantaa terveysarvojasi? Jotkut sanovat että vähennä kaloreita ja ole nälkäinen. Muut sanovat: vähennä hiilihydraatteja.
Suuri määrä tutkimuksia on vertaillut yllämainittujen suosittujen neuvojen paikkansapitävyyttä. Vähintään 18 korkealuokkaista (korkeinta luokkaa) tutkimusta on osoittanut selvästi että paras tulos painonhallinnan kohdalla saavutetaan vähähiilihydraattisella ruokavaliolla. Vähärasvainen ja kaloriköyhä ruokavalio ei ole voittanut yhtään vertailutestiä.
Uusin analyysi jossa katsotaan 13 parhaiten tehtyä ja varmaa pitkäaikaistutkimusta tulee nyt. Voittaja? Arvasit oikein. Sama kuin ennenkin.
http://lchf3356.blogit.fi/uusi-analyysi-lchf-paras-painonhallinnassa-ja-terveysarvoillesi-myos-pitkalla-tahtaimella/