Renkaiden vaihto, jotakin meni pieleen? (laakerin reikä 8mm?)

Rullaaja2

Kävipä näin, että ostin K2 Moto-90 luistimiini uudet renkaat, asentelin paikalleen, ja ihmettelin miten niin surkeasti pyörivät.

Purin renkaat irti, ja huomasin että uusissa laakereissa on laakerin reikä 8mm halkaisijaltaan, kun taas K2 akselit ovat 6mm halkaisijaltaa?!

Kävikö nyt niin että heitin vanhojen renkaiden mukana kenties jotkin akseliholkit menemään, koska nythän nuo renkaat eivät mitenkään keskitä itseään tuohon akselin ympärille?

1

379

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • okok1

      Laakerin reikä on normilaakereissa nykyään 8 mm. Akselin halkaisija pitää siis olla 8 mm. Näihin pitää saada vielä kelluvat irtoholkit laakereiden väliin pyörän sisään. Holkit pitävät laakerit oikealla etäisyydella toisistaan. Tämä on tärkeää. Jos etäisyys ei ole oikea, pyörät eivät rullaa oikein kiskoissa ja saattavat pyöriä huonosti kiskojakin hangaten. Tarkista on holkit laakereiden välissä. Akseli työnnetään pyörän, laakereiden ja holkkien reikien läpi. Akseli kiinnittää tämän kaiken tiukasti kiskoon.

      Tuossa on kaaviot, mitkä sopivat mihinkin.

      http://blog.hockeygiant.com/2011/03/inline-hockey-wheels-bearings-axles.html

      Omissa luistimissani on viime vuosina olleet standardiosat (608 pyörät&laakerit ja 8 mm akselit) käytössä eli kaaviosta numerot 3-4-5 (akseli-holkki-laakeri), halvemmissa kuntoluistimissa voi olla muitakin ratkaisuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      162
      4581
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2522
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      145
      2173
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      33
      1328
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1184
    6. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1122
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      71
      1064
    8. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      3
      1018
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1013
    10. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      53
      943
    Aihe