Hankin Cresent Raidho merkkisen fitnes- / Hybridi polkupyörän puolen vuoden harkinnan jälkeen ja koska kyseisestä pyörästä ei juuri löydy arvosteluja netistä ajattelin kertoa että olen ollut varsin tyytyväinen tähän pyörään lenkki-pyöränä. Aikaisempi kokemukseni on DBS:n StreetTrack hybridistä joka oli hyvä myös pitkilläkin matkoilla mutta Raidho painii uudessa sarjassa ja on kelpo peli käsittääkseni aika laadukkailla osilla.
Cresent Raidho 2013
teemukoo2
4159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itselläni on vuoden 2012 malli. Olen myös ollut hyvin tyytyväinen. Käytän pyörää lähinnä lyhyiden mutta kiivaiden lenkkien ajamiseen. Siihen se sopii kuin tikku päähän.
Kova on hinta verrattuna niiden osien laatuun, jotka Cressu ilmoittaa. Ilmoittaa muuten silmiinpistävän huonosti pyörän kokoonpanon. Tuolla hinnalla olisi saanut jo hyvänkin pyörän!
Jos siinä on tosiaan Apex- tai 105-osasarja ja levyjarrut, niin ei kai se hirveän ylihintainen ole?
Tuo pyörän kokoonpanon ilmoitus on kyllä pohjanoteeraus. Yhdessä kohtaa sanotaan, että siinä on Sram Apex-vaihteet. Toisessa kohtaa taas puhutaan Shimanon Ultegrasta ja 105:stä. Eikö kukaan tarkasta tekstiä ennen julkaisua?
Jos se olisi läpi pyörän 105:sta, niin osasarjahan olisi ok. Kun katsoo tarkemmin, niin Tiagraan asti ilmoitetaan osia alaspäin ja osasta ei edes kerrota mitä on käytetty. Rehellisempää olisi tehdä vaikka kaikki sitten Tiagraa. Siis myös me nyt ilmoittamatta jätetyt.
Osasarjaa tärkeämpi on tietenkin runko, etuhaarukka ja kiekot. Rungosta on paha sanoa mitään. Muotoilultaan se on kohtuu nätti, mikä tarkoittaa sen todennäköisesti myös toimivan. Alumiinisena ollee kovempi kuin vastaava teräs- tai kuiturunko. Jännää muuten, ettei kiekoista ole ainakaan mobiilisivulla mitään mainintaa!