Miten määritellään kohtuullinen palkka?

Vaihto-oppilas

Olen 16-vuotias nuori ja sain töitä isosena 6-9-vuotiaiden päiväleireiltä. Minulla on aikaisempaa kokemusta leireiltä sekä leiriläisenä että isosena. Työajakseni määritettiin 7½ tuntia per päivä (yhtenä päivänä viikossa 7h 40min) ja palkka on vaivaiset 15e päivältä, josta vielä vähennetään 2,90e lounaaseen. (Lisäksi minulla menee bussiin rahaa 6,60e per päivä leiripaikalle ja pois, mutta se ei ole heidän ongelma.)

Lasketaanko tämä 2e/tunti (miinus ruoka) lainsäädännön määräämäksi "kohtuulliseksi palkaksi"?

2

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinpäniin

      Kuullostaa seurakunnan hommalta. Siinä tapauksessa noudatetaan kirkon virka- ja työehtosopimusta
      http://sakasti.evl.fi/sakasti.nsf/0/855E626068F73CAAC2257AF0003704E0/$FILE/Yk8_2013.pdf

      4 §
      Nuoret kausityöntekijät
      1 mom.
      Kausityöntekijän, jonka palkkaus määräytyy kuukausipalkkana, kuukausipalkka on 1.4.2013 lukien vähintään 1 090,10 euroa - enintään 1 276,77 euroa.
      2 mom.
      Kausityöntekijän, jonka palkkaus määräytyy tuntipalkkana, tuntipalkka on 1.4.2013 lukien vähintään 6,74 euroa - enintään 7,89 euroa.

      Ilmaisia lounaita ja ei ole. Jokainen, joka joutuu siitä maksamaan myös muissa töissä. Toisaalta sinun ei ole pakko syödä. Voit ottaa omat eväät., jotka nekin maksavat. Ilmaisia työmatkojakaan ei ole. Voit kuitenkin vährntää työmatkoja sitten verotuksessa, jos sinulle tuleemaksettavia veroja.

      Seuraavana kesänä ehkä sitten kysyt etukäteen, minkä suuruista palkkaa tulet saamaan.

      Soittele kesäduunari-infoon, niin voit puhua asiantuntijan kanssa. www.kesaduunari.fi

    • Vaihto-oppilas

      Sehän se näissä onkin, kun palkkaa kysyy etukäteen niin kaikki vaan sössöttää ettei olla ihan varmoja: Sitten kun tulet sinne kokoukseen niin on kaikkiin kysymyksiin sitte vastaukset. Kokouksen alussa sovitaan ja jaetaan työtehtävät ja lopussa ilmoitettiin palkka ja siinä vaiheessa ne jo laskevat sen tulosi varaan ja peruminesesta tulee hankalaa :I

      Taidanpa soitella huomenna... Samalla päiväpalkalla käyn tunnissa tai parissa pesemässä ikkunat. Orjatyötä sanon minä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      156
      5570
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      113
      5367
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5012
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      30
      2953
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2497
    6. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      51
      2327
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2154
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      1838
    9. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      14
      1574
    10. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      10
      1536
    Aihe