Olen 12v. Tyttö joka aikoo aloittaa skeittaamisen
ja en ole varma ihan kaikesta
-Pitääkö olla jotkut erilliset skeittaus kengät?
-Onko noloa skeitata vaikka oon tyttö?(Vaikka olisikin haluan skeitata ja sillä sipuli)
-Tarviiko laudan olla joku kallis merkki lauta?
-Missä kannattaa harjoitella skeittaamista?
Ja antakaa muitakin skeittaus vinkkejä (esim. Tempuista,paikoista ...)
ja tossa tuli paljon kaikkee mut toivoisin et johonkin edes vastattaisiin!
Skeittauksen aloitus
5
428
Vastaukset
- kundi vastaa.
-Ei välttämättä tarvitse alussa olla, mutta suosittelen, koska temppujen oppimisen ja tekemisen kannalta skeittikengät on huomattavasti paremmat.
-Ei ole. Yleisesti skeittaus on käsitetty enemmän ns. miesten lajiksi, mutta ei skeittaus ole periaatteessa mitenkään sukupuoleen sidoksissa. Tosin skeittaus vaatii aika kovia fyysisiä suorituksia ja siinä satuttaa helposti itsensä, että varmaan siitäkin johtuen naispuolisia harrastajia ei ole niin paljoa. Suosittelen varsinkin alkuvaiheessa käyttämään suojuksia jos vain mitenkään jaksat ja viitsit.
-Alussa ei mielestäni tarvi olla mikään kallis merkkilauta, halpislauta käy ihan hyvin ekaks laudaks. Myöhemmäs vaihees kantsii kysyä skeittiliikkeestä minkätyyppistä lautaa ne itse suosittelis.
-Skeittausta voi harjoitella periaatteessa missä vaan jossa on tasainen asfaltin tms. maan pinta.
Vinkkejä... no joo. Koita pitää hauskaa äläkä stressaa liikaa sitä miten hyväks kehityt, miten nopeasti, lähteekö temput vaiko ei tms. Skeittaus on TODELLA vaativa laji jos mennään ns. korkeemmalle tasolle lajissa joissa tosiaan näkee niitä ns. taitavia vetäjiä jotka hyppii isoja rappuja ja kaiteita alas ja saa sen vielä näyttämään suht helpolta. Se ei todellakaan ole mitään peruskauraa kaikille harrastajille.
Tempuista sen verran että ihan ekaks kannattaa opetella ollie eli perushyppy. Ekaks voit yrittää sitä paikaltaan ja sit pikkuhiljaa vauhdista jos oot jo ehtinyt saada siihen tuntumaa. Siitä voit sitten kehittää niitä muita temppuja, esim. pop-shove-it, ollie 180, kickflip, heelflip etc. Mut noista ei sen enempää, googlettamalla netistä skeittitemppuja luulis löytyvän, tosin ehkä parhaiten lajiin pääsee sisälle katsomalla skedevideoita esim. youtubesta. Jos sulla on kavereita jotka skeittaa niin ne voi varmasti auttaa sut siunattuun alkuun. Jos ei vielä ole niin koita ihmeessä luoda kontakteja. - 23r32r23
Periaatteessa on hyvä olla erikseen kengät koska ne kuluu melko nopeasti. Halvalla ja kalliilla laudalla on oikeasti todella paljon eroa, joten jos olet varma että jaksat harjoitella niin mieluusti ostat jonkun laadukkaamman laudan.
- lshjäxkhptufmbj
Joo kyllä suosittelen vähä kalliimpaa lautaa ostamaa..sitä on nimittäin huomattavasti miellyttävämpi käyttää:)
- skeittityttö
Kannattaa hankkia kunnon lauta alusta asti! Suosittelisin vähintäänkin ostamaan jotain hieman halvempaa completea (siis koottua, valmista) jostain Kunnon Oikeasta Skeittikaupasta. Ei markettilautoja!
Itse olin just jotain 12-13 v tyttö innossani alottaa skeittausta ja porukat osti mulle prismasta "Made in China" halpis laudan (n. 20€). Se oli sitten niin huono, että ei pystynyt edes kääntymään kuin yhteen suuntaan ja sinnekin huonosti... Muutenkin oli aika huono eikä mikään oikein luonnistunut niin kyllästyin koko juttuun!
Nyt taas oon 16 ja uudelleen innostuin :D Pari kk valitsin ite kaikki palaset jne. kunnon skedekaupasta. Kokonaisuudessaan tais maksaa jotain 150€ (vähän halvemmallakin saa OK completeja). Ja lauta oli aivan unelma!
En sitte tiiä johtuko osittain myös siitä et ehkä mun oma koordinaatiokyky oli parantunu näitten muutaman vuoden aikana tjsp, mut joka tapauksessa tää lauta on jotenkin tosi helppo käsitellä ja menee tosi sulavasti... - skate1
Mää ainaki lähin vetää markettilaudalla ja sitten se meni katki niin ostin vähhän paremman laudan kyllä sillä on väliä mikä lauta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938138
- 403922
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241400
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html341241Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,321122Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121020Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29797