Apua 13. päivän rasvanpolttodieetiin!

Plopsful

Elikkäs siis, olen aloittamassa ns. "sairaaladieetin" kahden viikon päästä, vasta sillon, koska on paljon kysymyksiä joihin en ole netistä löytäny vastauksia ja tämä on ensimmäinen kerta kun aloitan tämän, joten haluan tehdä tämän oikein ekalla kerralla. Elikkä tässä tulee ohje ja sen jälkeen kysymykset! olisin todella kiitollinen jos joku osaisi vastata edes osaan niistä! Kiitos jo etukäteen!!!:)

1. ja 8. päivä
Aamupala:
1 kuppi kahvia
1 sokeripala
Lounas:
2 kovaksi keitettyä kananmunaa,
runsaasti keitettyä pinaattia (pakaste käy)
1 tomaatti
Päivällinen:
1 iso pihvi (250g)
vihreää salaatti
hieman öljyä paistamiseen
öljyä ja sitruunanmehua salaattiin

2. ja 9. päivä
Aamupala:
1 kuppi kahvia
1 sokeripala
Lounas:
1 paksu viipale tai 8-10 ohutta siivua kinkkua
1,5 dl maustamatonta jogurttia
Päivällinen:
1 iso pihvi (250g)
vihreää salaattia
1 tuore hedelmä (omena tai päätynä EI banaania)

3. ja 10. päivä
Aamupala:
1 kuppi kahvia
1 sokeripala
1 siivu paahtoleipää (ei mitään päälle, voi paahtaa)
Lounas:
keitettyä pinaattia
1 tomaatti
1 tuore hedelmä (omena tai päätynä EI banaania)
Päivällinen:
1 viipale tai 4-5 ohutta siivua kinkkua
2 keitettyä kananmunaa
runsaasti vihreää salaattia ja öljyä sekä sitruunamehua
1 tuore hedelmä

4. ja 11. päivä
Aamupala:
1 kuppi kahvia
1 sokeripala
1 siivu paahtoleipää (ei mitään päälle, voi paahtaa)
Lounas:
1 purkki raejuustoa
1 iso raastettu porkkana
1 kovaksi keitetty kananmuna
Päivällinen:
1,5 dl maustamatonta jogurttia
1 purkki hedelmäsalaattia hedelmäliemessä (EI sokeria)
1 banaani tai 1 litra appelsiinimehua (EI sokeria)

5. ja 12. päivä
Aamupala:
1 iso raastettu porkkana ja sitruunamehua
Lounas:
300 g vähärasvaista kalaa (seiti, turska, kuha, kampela)
sitruunaa
pieni pala leipää
Päivällinen:
1 suuri pihvi (250g)
vihreää salaattia ja keitettyä parsakaalia

6. ja 13. päivä
Aamupala:
1 kuppi kahvia
1 sokeripala
1 siivu paahtoleipää (ei mitään päälle, voi paahtaa)
Lounas:
1/2 grillattu broileri ilman nahkaa
vihreää salaattia öljyä ja sitruunamehua
Päivällinen:
2 kovaksi keitettyä kananmunaa
1 suuri raastettu porkkana

7. päivä
Aamupala:
1 kuppi kahvia tai teetä (EI sokeria)
Lounas:
ei mitään syötävää
Päivällinen:
grillattua lihaa
1 tuore hedelmä

Lounaan ja päivällisen voi vaihtaminen keskenään. Koko dieetti perustuu siinä käytettyjen ravintoaineiden koostumuksen aineenvaihduntaa ja ennen kaikkea rasvan palamista kiihdyttävään toimintaan.

Paksusta viipaleesta kinkkua on vähintään 50 grammaa.

Iso pihvi on vähintään 250 grammaa, paljon kalaa vähintään 300g.

Määriä ei saa alittaa!

Kuurin aikana EI saa harrastaa liikuntaa. Ainoastaan rauhallista kävelyä.

13. päivän dieetin aikana aineenvaihdunta on muuttunut niin, että paino pysyy poissa lähes saavutetuissa lukemissa jopa vuoden. Kuurin saa uusia vasta 12 kuukauden kuluttua! Jos kuuri kestää kuusi päivään, voit aloittaa alusta vasta kolmen kuukauden kuluttua.

1.Voiko kahvin vaihtaa teehen? Jos voi, niin minkälaista teetä pitäisi olla? (vihreetä, valkoita yms.)
2.Jos kahvia ei voi vaihtaa, niin pitääkö kahvi juoda mustana vai saako lisätä esim. rasvatonta maitoa?
3.Minkälaista lihaa pitäisi olla tossa 1. ja 8. päivän kohdalla?(ja muissakin kohdissa joisa ei lue?)
4.Minkälaista sitruunamehua pitäisi olla? (laimennettua, laimentamatonta?)
5.toisen ja yhdeksännen päivän kohdalla lukee '8-10 ohutta siivua kinkkua', niin minkälaista kinkkua pitäisi olla? (minkä merkkistä, rasvatonta?)
6.kolmannen ja kymmenennen päivän kohdalla lukee '1 siivu paahtoleipää', tarkoittaako se vaaleaa vai tummaa leipää? (mikä merkki)
7.salaattien kanssa pitäisi olla öljyä, niin mikälaista ölyä? (oliiviöljyä,rypsiöly yms.)
8.neljännen ja 11. päivän kohdalla(lounas) lukee raejuustoa, minkälaista raejuustoa(rasvaton?) ja miten iso purkki(100g,200g..?)
9.miksi kuuria ei voi tehdä esim. kaksi kertaa vuodessa? millaisia vaikutuksia siitä on jos tekee?
10.eikö kuurin aikana saa harrastaa MINKÄÄNLAISTA LIIKUNTAA?(vatsalihaksia,punnerruksia,kuntosalilla käyntiä?)

5

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Plopsful

      heei apua, auttakee hyvät ihmiset!:) koetukseen aikaa enää vajaat viis päivää !!

    • Ylimääräistä15kg

      1. mielestäni kahvin voi vaihtaa teehen. En usko lajilla olevan väliä. Muista että vaihtelu virkistää

      2. sairaaladieetissä kahvi on ainakin aikaisemmin juotu mustana

      3. Lihassa suosittelisin syömään kanaa(vähärasvaisempaa) mutta en usko sillä olevan suurta merkitystä. Jätä kumminkin pekoni hyllyyn. Se on melkein pelkkää ihraa :D

      4. Laimentamatonta sitruunamehua ei yksinkertaisesti pysty juomaan(tai ainakaan en itse siihen pystyisi) mutta jos se on tarkoitettu lihaan/salaattiin puristat sitruunasta suoraa mehun ruokaan.

      5. En usko merkillä olevan väliä. Kannattaa kuitenkin lihapitoisuuteen kiinnittää huomiota. En ole varma kannattaako ottaa rasvaton vaihtoehto sillä keho tarvitsee rasvaa joka päivä. Aivot eivät esim. toimi ilman rasvaa.

      6. En usko merkillä olevan väliä. Kiinnitä huomiota kuitupitoisuuteen jotta vatsa jaksaa paremmin. Vaalea leipä saattaa tuoda ylimääräistä turvotusta että tummaa kuitupitoista paahtoleipää suosittelen. Täyttää enemmän kuin vaalea.

      7. Itse käytän oliiviöljyä mielummin salaattiin. extra neitsytoliiviöljyä. Merkillä ei ole väliä.

      8. kanamunasta saat rasvaa joten voit ottaa rasvattoman raejuuston (en usko kuitenkaan että on väliä sillä se lukisi ohjeissa jos olisi pakko olla rasvaton vaihtoehto). Veikkaisin 200g purkkia.

      9. Keho ei saa totuttaa tällaiseen "rääkkidieettiin" eli jos teet tämän kaksi kertaa vuodessa ja muuten syöt toisella tavalla niin tokalla kertaa vuodessa et luultavasti saa mitään tuloksia aikaiseksi. Keho pistää itsensä säästöliekille tai pahimmassa tapauksessa jättää rasvavarastot koskematta ja muuttaa lihakset energiaksi.

      10. Ravinnonmäärä ei ole tarpeeksi riittävä jotta jaksaisit liikkua. Tulet huomaamaan sen luultavasti jo toisena päivänä. Riski pyörtyä liikunnalla on liian suuri ja jos rupeat liikkumaan kunnolla dieetin aikana kehosi menee säästöliekille ja syö lihaksesi eikä sitä rasvaa kehostasi.

      Tässä on oma mielipiteeni. En ole dieettiä koskaan kokeillut. Itse pyrin elämäntapamuutoksiin ettei kilot tule takaisin. Kukin tietenkin vetää omalla tyylillä. Itse en jaksaisi dieettiä noudattaa :D

      • Ylimääräistä15kg

        ykköskohdasta vielä. Jos vaihdat kahvin teehen valitse sellainen tee jossa on paljon kofeiinia. Kofeiini nopeuttaa rasvanpolttoa.


      • Plopsful
        Ylimääräistä15kg kirjoitti:

        ykköskohdasta vielä. Jos vaihdat kahvin teehen valitse sellainen tee jossa on paljon kofeiinia. Kofeiini nopeuttaa rasvanpolttoa.

        hyvä, kiitos tästä! sitten vain aloittamaan muutaman päivän päästä ja katotaa miten käy! :-)


    • Ylimääräistä15kg

      Vaikka dieetissäsi ei lue niin suosittelen syömään lisävitamiineja purkista. Ota ne silloin kun syöt jotain missä on rasvaa koska osa vitamiineista tarvitsevat rasvaa jotta ne imeytyisivät kehoon. Suosittelen juomaan päivässä sen 2-3 l vettä. Vesi pitää vähän nälkää poissa ja nyt kesällä voit saada nestehukan aikaiseksi jos noudatat kirjaimellisesti dieettiä jossa ei vedestä tai muistakaan nesteistä puhuta. Koska suolaakin on vähän dieetissäsi suosittelisin esim. lounaan yhteydessä juotavaksi 0,5 l kivennäisvettä. Saat siitä hikoilun yhteydessä menetetyt suolat ja muut mineraalit takaisin ja vältät huonon olon. Eli voit siis tehdä näin:

      1,5l-2,5l (tavallista vettä) 0,5l kivennäisvettä /vrk

      Päivällisen yhteydessä kannattaa juoda maitoa. Rasvaton versio käy hyvin mutta en usko että on pakollinen. Maidon määrää ei lasketa veden vuorokausi annokseen.

      Kannattaa myös katsoa miten näillä antamillani ohjeilla menee ensimmäinen viikko sillä toisella viikolla voit tehdä toisin jos ei meinaa jaksaa. Esim. eka viikko rasvattomilla versioilla ja toka viikko tavallisilla versioilla. Tai toisin päin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      124
      2961
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2722
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1285
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe