Työtön sankari

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194818013989/artikkeli/kho tyoton ei antanut lupaa tietojensa vaihtoon ei ollut peruste alentaa tukea.html

Tämä mies on sankari kun vei TYP:in oikeuteen. Ottakaahan mallia.
9248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Nyt on juhlan paikka!

On sittenkin toivoa. Monen ihmisen elämän typpi on ehtinyt pilaamaan.

Äänestä

Kaikki köyhät on sankareita, kunhan pysyy uskossa ja tekee parhaansa miellyttääkseen yläkerran Herraa. Minä ainakin pelkään isää ja kovin, mutta toivon että voisin tehdä asiat paremminkin kuin nyt.

Äänestä

Kyllä otetaan. Jatkoa seuraa! Sen voin sanoa, että TYPin temput on törkeitä!

Äänestä

Mä lähetin jo s-postia ja ton jutun linkin et mun tietoja ei saa luovuttaa tai vaihtaa. Katotaan mitä ne tuumaa.

Äänestä

Yksittäistapaus....

Mikään pakko ei ole päätöstä noudattaa muissa tapauksissa.

Äänestä

Nyt mietitäänkin asiat uusiksi typin ja lakituvan kannalta =)

Äänestä

Mielenkiintoinen tapaus. Nyt pitäisikin tutkia kuinka moni on tullut sorretuksi väärillä karenssipäätöksillä typ pakon edessä. Jos tapauksia löytyy niin korvaukset maksuun takautuvasti. Kannattaa tehdä niitä korvaushakemuksia. Mutta kenelle korvausvaade esitetään? Typissä kun on mukana useampia eri tahoja, on Kelaa, sossua ja työkkäriä. Jos TE-toimisto on väärin perustein pakottanut typiin ja työnhakija on tämän johdosta menettänyt korvauksia niin siten korvaushakemus sinne? Melkoista sössimistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


xzcgst kirjoitti:

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194818013989/artikkeli/kho tyoton ei antanut lupaa tietojensa vaihtoon ei ollut peruste alentaa tukea.html

Tämä mies on sankari kun vei TYP:in oikeuteen. Ottakaahan mallia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu