eli mulla on tosi rumat luonnonkiharat, tai no ainakin itse vihaan niitä..ne ovat okkeastaan jonkin verran laineilla ja sähöttävät tosi paljon. Suoristan joka päivä hiukset jolloin sähökkyyskin häviää..en kuitenkaan viitsisi joka päivä suoristaa hiuksia, koska hiukset ovat alkaneet mennä huonoon kuntoon..joten olisiko jotain shampoota, hoitoainetta yms. Joka suoristaisi hiuksia? Olen kokeillut osiksen softn straight hoitoainetta joka ei ainakaan minulla toiminut.
luonnonkiharat!
luonnonkiharat-.-
2182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuskin. Sellaisetkin, missä suoristavuutta luvataan, sisältävät todennäköisesti todella ruhtinaallisesti silikoneja, jotka eivät ole lainkaan hyödyksi vaan enemmänkin haitaksi hiustenhoidossa. Luonnonkiharuus kun ei ole poispestävää, kannattaa vain yrittää opetella rakastumaan käkkäröihinsä. Ruudun takana puhuu itsekin noin vuosi sitten omaan lainepehkoonsa rakastunut tytär. Itsekin suoristelin tukkaa 3-4 vuotta säännöllisen epäsäännöllisesti, joskus useammin, joskus harvemmin. Nopeastihan se alkoi näkymään hiuksissa niin, että pituuskasvu tuntui "pysähtyvän", kun tyvestä kasvaessa latva lyheni kärsiessään. Jätettyäni suoristusraudat ja -suihkeet kaappiin, tukkakin venähti.
Sähöttävät tosi paljon... Tästä en todellakaan tiedä mitä termi merkitsee. Oletan sen merkitsevän joko a) sähköisyyttä tai b) hiuksien sojottamista suuntaan ja toiseen. Ensimmäinen mullakin toisinaan vaivana, ja on hoitunut niin, että tukkaan koskiessani kastelen kamman/harjan ja sitten vasta käyn suortuvia läpi. Sähköisyys häviää. Ja toinen vaiva on perusefekti, joka näkyy monilla luonnonkiharisteilla. Tätä voi halutessaan taltuttaa poispestävillä ja hiuksiinjätettävillä hoitoaineilla, mikäli niikseen tulee.
Valitettavasti oikotietä ei ole suoriin ja sileisiin hiuksiin, jos omistaa kiharan hiustyypin. Parempi vaihtoehto on oppia nauttimaan kijaroista ja arvostamaan niitä! Kiharat ovat kauniita kun ne oppii laittamaan oikein.
Kirjoitan kiharoille hiuksille blogia, jossa kerron vinkkejä siihen miten kiharoista/laineista saa ihanan näköiset. Rakastu omiin hiuksiisi!
http://fionacurls.blogspot.fi/