Hankkikaa elämä

paras

Terve,
Ottamatta kantaa kenenkään urheilijan menestymiseen olympiakisoissa, tai menestymättömyyteen, olisi paikallaan hieman tarkistaa kaikkien "kriitikoiden" omaa elämää. Jos täällä purkaa pettymystään olisi ehkä paikallaan miettiä sitä, miksi on elettävä toisten ihmisten saavutusten kautta. Huomaa, että varsinkin teineillä, mutta myös hieman vanhemmillakin ihmisillä näyttää olevan huono itsetunto ja tylsä elämä, koska se on elettävä toisten kautta. Ja jos sitten nämä korvikkeet eivät menestykään, purkaa tämä laiska sohvaosallistuja pahaa oloaan oksentamalla tänne jonkun typerän mielipiteen. Hankkikaa omaan elämään joku asia, missä voi kokea onnistumisen tunnetta.

2

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päivän

      No johan oli filosofinen vuodatus. Älä unohda, keiden lompasta ateenan reissukin maksettiin. Omasta kokemuksesta tiedän, että suuri osa urheilijoista ei ota näitäkään vastoinkäymisiä kovin suurena murheena. Kisoja piisaa ja kun urheileminen on kuitenkin suhtkoht mukavaa, kilpailuissa on kiva käydä, vaikka menestys olisi jo etukäteen tiedossa.
      Epäonnistuneen urheilijan pitää näyttää synkkää naamaa, vaikka kulisseissa naurattaisi omat esitykset ihan sairaasti. Toisaalta on varmasti niitäkin, jotka ihan tosissaan kamppailivat jopa mitaleista, mutta valtaosa Suomen joukkueesta ei kuulunut tähän joukkoon.
      Mehän emme tiedä, mitä kaikkea näittenkin kisojen kulisseissa oikeasti tapahtuu, mutta kuvitella voimme.Tv-kameroille ei totuutta kerrota.

      • cob

        Olen tämän ketjun aloittajan kanssa ihan samaa mieltä!! Eläkää omaa elämää, älkääkä kritisoiko urheilijoidemme saavutuksia jokainen on varmasti tehnyt parhaansa, eikä varmasti ketään naurata oikeasti oma epäonnistuminen. Näittekö Sievisen haastattelutkin, kaveri oli tehnyt kaikkensa päästäkseen vielä kerran finaaliin, mutta kun haave kaatui silmille ja omaan virheeseen niin kyllä oli innoissaan Riku Riihilahti kaivamassa haastattelussa puukkoa haavassa, että "kerro nyt jani sitten oikein, että kuinka pahalta nyt tuntuu?" Tuskin nauroi Janikaan epäonnistumiselleen kameroiden takana! Kaverilla oli niin vaikeat hetket, kun kuvaaja kuvasi kun Jani huomasi tippuvansa finaalista, että melkein tuli tippa itellekkin silmään!!!

        Kenen rahoilla ateenassa? Suomessa tuetaan urheilijoita niin helvetin vähän verrattuna lähes kaikkiin muihin maihin, että suomalaisten on ihan turha nassuttaa mistään verojutuista. Suomessa joutuu jopa olympiatason urheilijakin tekemään normaalia työtä ja maksamaan veroja, mikä on erittäin harvinaista.. Kyllä tuolla kaduilla pyörii pahempiakin rahareikiä valtiolle, jotkaeivät maksa senttiäkään veroja, mutta silti on releet viimisen päälle ja harvoin kyseessä on suomalainen jamppa!!

        Tämä on hyvä esimerkki, kun suomalaiset ovat niin saatanan kateellisia jos joku urheilija on nyt saanut valtiolta "ilmaisen" ateenan loman 4vuoden raatamisella.. Eipä täällä ketään tunnu kiinnostavan miten paljon noilla valtion varoilla hyysätään ulkolaisia..?

        Millonkahan suomalaiset tajuavat alkaa arvostamaan suomalaisia ja suomea, eikä tyrkytä kaikkea hyvää käsistämme pois, minkä veteraanit on joskus meille kuoleman pelossa voittaneet!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11397
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9660
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      138
      5484
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3774
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3730
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3625
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3368
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3153
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2783
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      76
      2544
    Aihe