Kaikissa parisuhteisiin liittyvissä ongelmissa ( seksi laimeaa tai yhteiselo ei tunnu enää miltään) tälläkin palstalla aina tarjotaan eroa ensimmäiseksi ratkaisuksi. Se onkin hyvin helppo ratkaisu, jos ajatellaan vain hetkellistä onnellisuutta, mutta monesti pikaisessa erossa ( ollaan kauhean rakastuneita) varsinaiset ongelmat ja niiden kestävät ratkaisut jäävät kokonaan havaitsematta. Kun kusee housuihinsa pakkasella, niin onhan siinä hetken lämmin olo, mutta kyllä se totuuskin sitten pian valkenee.
Jos ihminen elää turvatuissa olosuhteissa vaikka sitten vähän viileämpääkin elämää, niin ei siinä niin mahdottoman innokkaasti halua erotakaan. Jos se uusi seksin alueella taitava mies sattuisi olemaan luonteeltaan hankala ja vielä vähävarainen, niin miten naisen elämä silloin kokonaisuutena paranisi? Parantuneesta seksistä hän joutuisi silloin maksamaan melkoisen hinnan. Mukavaan elämään ( ei taloudellisia murheita) sopuisan miehen rinnalla tottunut nainen ei ihan helposti lähde pelkän panomiehen matkaan, sillä muilla elämänalueilla elämä saattaisi muodostua paljon entistä huonommaksi.
Nopeaa eroa parisuhdeongelmiensa ratkaisuissa voi suositella vain sellaisille ihmisille, joilla ei ole kasvuikäisiä lapsia eikä mitään kiinteää omaisuutta ( asuvat vuokra-asunnossa). He voivat vaihtaa kumppania ihan kulloisenkin tunnetilan mukaan, sillä yhteinen omaisuus ei voi silloin puolittua. Rahattomilla ihmisillä on aina olemassa sekin mahdollisuus, että uudella kumppanilla onkin omaisuutta, jolloin uuden paremman panomiehen lisäksi vaihto-operaatio poikii myös taloudellista hyvinvointia. Näissä tapauksissa ero vanhasta varattomasta kumppanista onkin todella kannattavaa.
Jos hyvässä taloudellisessa asemassa oleva nainen haluaisi vaihtaa kumppania, niin hänen täytyy siinä operaatiossa pitää mielessä myös taloudelliset asiat. Hänen täytyy valita aktiivinen seksikumppaninsa sellaisten miesten joukosta, joilla on sen verran omaisuutta, että naisen elämä vaihto-operaation jälkeenkin on taloudellisesti yhtä turvattua kuin aikaisemminkin. Jos nainen saa erossa puolet oman asuntonsa arvosta ja uusi kumppani saa myös puolet omasta asunnostaan, niin silloinhan he voivat yhdessä taas ostaa samanveroisen asunnon ja pystyvät jatkamaan hyvissä olosuhteissa seksuaalisesti vilkasta yhteiselämäänsä. Varattoman seksihurjastelijan kanssa eläminen saattaisi muodostua naiselle taloudellisesti tukalaksi, joten hätiköiden eroa ei tietenkään kannata tehdä. Parempi on katsoa kuin katua.
Olen omassa tuttavapiirissäni seuraillut kavereideni ( miesten) avioeroja, ja lähes kaikilla homma on mennyt täysin pieleen. Nuoremman kumppanin kanssa on alkuhuuman jälkeen ilmennyt sellaisia vaikeuksia, joita mies ei osannut ottaa ollenkaan huomioon siinä hypnoosivaiheessa. Jos uudella puolisolla on ollut alaikäisiä lapsia, niin siitä tilanteesta on tullut täydellinen helvetti. Omien ja vieraiden lasten komentosuhteen ovat erilaisia, joten monissa tapauksissa lasten kanssa touhuaminen muodostuu erittäin ongelmalliseksi. Lapset osaavat erinomaisesti käyttää hyväkseen tätä epäselvää tilannetta, ja kusettavat uusia vanhempiaan täysin säälimättömästi.
Moni eronnut kaverini onkin minulle kertoillut, että jos nyt saisi ottaa muutaman askeleen taaksepäin, niin hän olisi panostanut siihen vanhaan suhteeseen, sillä siinä ongelmat olivat jo tuttuja ja niihin oli löydetty jonkinlaiset ratkaisumallit. Pienellä hienosäädöllä olisi ehkä saatu ihmeitä aikaan, mutta ero uuden ihanan naisen innoittamana oli kuitenkin ollut houkuttelevampi vaihtoehto. Totuus oli kuitenkin paljastunut hyvin pian.
PS. Olen joskus ystävieni kanssa avioeroista keskustellessani jutellut tällä tavalla, mutta aina olen saanut vain haukkumisia ( varsinkin naisilta) osakseni. Minua on syytetty tunteettomuudesta ja liiallisesta mammonan arvostuksesta.
Onko ero ainoa ratkaisu?
7
979
Vastaukset
- Tuitu
Saman olen mäkin nähnyt tapahtuvan ympärilläni monta kertaa. Olen myös huomannut, että näin pitkässä ja onnellisessa liitossa elävän on helppo järkeillä asiat selkeiksi ohjeiksi muillekin. Sitten ei voi kuin äimistellä kun jotkut kykenee vaan spontaanisti hyppäämään tunteen mukana uuteen suhteeseenkin, vaikka niitä kuinka yrittäis estää olemasta niin "hölmöjä".
Itse tunnustan etten sellaiseen spontaaniuteen ikinä uskaltaisi ryhtyä vaikka millanen tilaisuus eteen tulisi - ja onhan noita tullut. Mikä mä siis olen muita arvostelemaan?
On järkevämpää tukeutua järkeen ja jättää tunnehössötys hölmöjen päättömäksi sekoiluksi. Noin julistaen nostan omaakin häntääni yhtenään eli olen yhtä naurettava kuin ne, joita itse hölmöksi kutsun.
No, pääasia, että yrittää aina kunnioittaa ihmistä, joka on siellä "järkevien" tai "hölmöjen" tekojen takana. ; ) - Arja
Tekstisi oli täyttä asiaa.
Taidat olla tavallista kypsempi ja ajattelusi perustuu realismiin. Kannattaisi muiden ottaa puheistasi opiksi eikä arvostella. - samaa mieltä
Kerrankin tältä palstalta löytyy ihminen jolla tuntuu olevan järki päässä. Tuolla tavallahan asiat ovat.
- M46
sanoja Kansanparantajalta, järkihenkilö!
- pätee
silloin kun ero tulee kolmannen osapuolen vuoksi, oli se sitten naisella tai miehellä...Siihen en menisi kommentoimaan jos eron syyt ovat muualla...
Mutta hyvä tuloisena naisena voin todeta että kynnys mudostaa suhde mieheen muutenkin kuin seksi leikkeihin on valitettavan suuri... Rakkaus ei todellakaan ole se ainoa yhdessä pitävä voima seurusteluni viimeksi kaatui juuri tähän talous puoleen sillä niin erilaiset olivat näkemyksemme rahasta ja sen hankinnasta.
Olen kanssasi juuri samaa mieltä tästä asiasta sanoivat muut naiset mitä tahansa:) - nainen
ratkaisu vaan periksiantamista kuten juuri toisaalle kirjoitinkin. Ero on myös itsensä kusettamista, koska varmasti aina luullaan, että uusi suhde on "parempi" kuin vanha, vaikka vanhan kumppanin olisi tuntenut 20 vuotta ja uuden 2 kk.
Merkillepantavaa on myös se, että moni, joilla on esim. rinnakkaissuhde ei halua erota eikä halua hänen puolisonsakaan. Jos avioliitto lapsineen toimii niin minkätakia pitäisi erota ja muuttaa vaikkapa tuon rinnakkaissuhteen kanssa yhteen, kun TIETÄÄ, ettei se toimisi. Tai vaikka toimisikin niin ei ole kuitenkaan järkeä jättää hyvää vanhaa suhdetta ja lapsia sen takia. Järki ja järjestys pitää elämässä olla! - puhut
Pidä vaan tuo kantasi asiaan,siinä on miettimisen aihetta monelle pinnalista elämää elävälle ja malttamatomalle ihmiselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1544116Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4013164Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142088Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa131755Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51158- 741013
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69995Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24911- 54886
- 71869