Uusi asukas

lubba

Hei kaikille, muutan elokuun alussa Haparandaan. Aloitan (toivon mukaan) Ammattiopisto lappiassa, tornion koulutusyksikössä.
Ongelma on, että en tiedä miten pääsisin mukaan tämän alueen piireihin. Olen hakenut mbnetistä kirjeenvaihtoilmoituksia jotka olis Torniosta (tai Haparandasta) ja laittanut omanikin sinne, mutta eivät kai Torniolaiset harrasta kirjeenvaihtoa?

Olen siis 22 vuotias, joten tulevista luokkalaisistani ei varmaan ihan mun henkisen tason ystäviä löytys niistä 16 vuotiaista. Joten haluisin siis jonkun joka on sitä ikäluokkaa vähintään 18. Että pääsee juhlimaankin joskus! Mutta, jos asut Torniossa/Haparandassa (ilmeisesti, kun tätä palstaa luet) ja kaipailisit uutta ystävää, laita sähköpostisi tai kerro itsestäsi tähän.

Etsin siis naisia, poikaystävä minulla jo on ja hän ainut mies kenet elämääni tarvitsen!

20

647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pdc2

      samaan suuntaan muutto elokuun aikana ja samat aikeet mielessä, oon 20(mies) ja alotan kans 16 vuotiaiden kans. Noh, eiköhän sielä jotain vähä fiksumpiaki voi olla..

      • lubba

        Alotatko Lappiassa? Mikä ala?


    • Hohhoijaa

      Ensimmäinen vinkki: Älä sano Haaparantaa Haparandaksi. Se on Haaparanta jos puhut siitä suomeksi, Haparanda jos puhut siitä ruotsiksi. Suomen kielioppisääntöjen mukaan vieraskielisiä paikannimiä ei saa käyttää sekaisin suomen kanssa, mikäli ko. paikannimelle on suomalainen vastike. Eikä kukaan Torniossa suomeksi puhuva sano Haaparantaa Haparandaksi.

      • lubba

        Voi kyynel, jos on meän kieli tuttu niin kaikki sanovat haparanda :D ja asun ruotsissa tälläkin hetkellä niin sanon haparanda. suomessa on olemassa jo haaparanta, joten antaa sen pitää sitä nimeä, mä sanon haparanda ja kukaan ei voi mua kieltää :)


    • ihmekuneilöydy

      Siis missä Suomessa on paikkakunta nimellä Haaparanta???

      • ---

        Kuka on väittänyt sen olevan Suomessa?


      • tuossahan se just ol
        --- kirjoitti:

        Kuka on väittänyt sen olevan Suomessa?

        lubba: "suomessa on olemassa jo haaparanta, joten antaa sen pitää sitä nimeä".
        (En minäkään kyllä tiedä Suomessa sellaista paikkaa, mutta ei se nyt kovin iso ihme ole, jos sen niminen kyläpahanen jostain päin löytyisikin)


      • ---
        tuossahan se just ol kirjoitti:

        lubba: "suomessa on olemassa jo haaparanta, joten antaa sen pitää sitä nimeä".
        (En minäkään kyllä tiedä Suomessa sellaista paikkaa, mutta ei se nyt kovin iso ihme ole, jos sen niminen kyläpahanen jostain päin löytyisikin)

        Kuten varmastikin(?) ymmärsit, kyse oli sanan suomalaisesta ääntämyksestä, ei sijainnista.


    • Älkää nyt lytätkö seuvulle tulevaa neitiä heti alkhuunsa, mutta miksi se ruottin puolele mennee? No omapa on asiansa. Jos se ruottissa assuu, niin saapi se sanoa Haparanda, niin ku muukki ylpistynheet, jokka ei meiän maatiaisten kansa halua asua.

      Jos aloittaja olis suomalainen, kyllä se sanos "Haaparanta". Vähän ko ruottalaiset sannoo "Luleå", mutta met sanoma "Luulaja". Tuola käsivarressa sanothan "Jyykeänperä" eikä "Skibotn", "Alta" on "Alattio" ja niin päin. Eihän ennää milhän ole mithän väliä, kaikki praataavat miten sattuu, miekhän en ossaa ennää kirjottaa meänkieltä ko kävin vähän aikaa muuala.

      • rampeZorro

        joo sole poka mikhän suuri virhe jos sannoo haparanda mutta että jääpi assuun ruottin puolele,sitä mie en hyälä kattele :).


      • gafgd

        Haparanda, Luleå, Piteå, jne....
        Aika moni Torniolainen sanoo noin. Varsinkin Luleån ja Piteån kohdalla.


    • HapitsuTornio

      Haparanda,Haaparanta, Hapitsu, Happis on niitä haukkumia enämpiki ko ei enempiä tällä kertaa..
      Kalix,Kainuu ja överkalix, ylikainuu jne
      Luleå. Luulaja tai Luuläjä jne
      Piteå, Piitte jne
      so ihan sama millä noita kutsuu..kaikki tälläperällä tajjuu mistä praataamma. että silleen..hepsan keikkaa vaan.

    • lubba

      ketä vittu kiinnostaa? tän oli tarkotus olla kaverinhaku ilmotus, mutta täällä kun on tullu pyörittyä niin olen huomannut että torniolaiset on tän palstan kokonaan ominut, saastuttanut negatiivisuudellaan, riidanhalullaanl..... jos ei ole mitään mistä repiä riitaa niin se pitää repiä jostain sa*tanan sanasta ku HAPARANDA? ja siitä, että haluan asua ruotsin puolella! tämä on syy miks en halua asua torniossa, enkä todellakaan olekkaan enää kiinnostunut edes sosioloimaan teidän kanssa. Käyn vain kouluni ja juoksen henkeni edestä takas rajan toiselle puolelle! Kiitos ja kuittaus!

      • ---

        Jopa on pinna tiukalla.


      • erkki peräkammarista

        5 päivää ja torniolaiset saatu jo kategorioitua negoiksi ja riidanhaluisiksi. Hyvinpä olet tutustunut. Kannattais varmaan jotain muutaki tehdä kuin roikkua täällä suolikaksnelosessa.


      • ossaankaikkikolme

        No jos et ole sattunu huomaahman niin tämä on SUOMI24 tämä palsta - joten oliskohan siinä syy että on enemän suomalaisia ko ruottalaisia täälä? Siis ihan villi arvaus :D
        Enkä ole kyllä kuullu kenenkhän ruottalaisen = torniolaaksolaisen sanovan haparanda eikä haparndasta ko ne on puhuhneet suomea tai meänkieltä ne on sanohneet haaparannasta - vain ruottiksi puhuessa kuulee från Haparanda, till haparanda, från haparanda j n e... Mutta sama se mulle miten kukhan sannoo...


    • kannattaisharkita

      No toivottavasti kukaan sinun tulevista koulukavereistasi Torniossa ei lukenut tätä :O Voi tulla kaveripiiristä suppea jos hylkii kaikkia Torniolaisia muutamien nettipalstankäyttäjien kommenttien vuoksi!

    • Tornionranta

      Voiko sanoa Haaparanda? Tai vaikka Tårnio...

      • lubba

        Voi


    • jäitähattuun

      Siis muutat elokuussa Haaparantaan Helsingistä (toisessa keskustelussa) ja asut kuitenkin Ruotsissa nyt - heinäkuun alussa??? Nämä sinun jutut menee enemmän ja enemmän "yli hilseen" jos ymmärrät! Mutta kai nämä sinun jutut on kaikki olleet alunperinkin vain pelkkiä provoiluja - tarkoituksena saada aikaan riitaisia keskusteluja koska ei näissä mitään järkeä kyllä ole!

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      149
      3981
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      39
      2617
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      69
      2025
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      77
      1874
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      204
      1742
    6. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      72
      1055
    7. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      21
      1052
    8. Milloin olit onnellinen? Miksi?

      Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon
      Sinkut
      140
      752
    9. Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!

      Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen
      Suomalaiset julkkikset
      24
      742
    10. Miksi ajattelet

      että et riittäisi kaivatullesi?
      Ikävä
      61
      734
    Aihe