Minulla on ns. mato-onki, vapa, siimaa n. 4m, koho, paino ja koukku. Saako tällaisella kalastaa muuallakin, kuin omassa kaivossa?
Mitä laki sanoo?
2
241
Vastaukset
Saa melkein missä tahansa järvessä, esim Särkijärvessä ja Jerisjärvessä. Jokeen et saa mennä kun siika- ja lohipitoisissa virtaavissa vesissä ei mato-ongella saa kalastaa, taitavat kaikki Muonion joet olla ainaki tammukkapitoisia, eli lohikalaa niissä on. Miten Utkujärven laita on, en tiiä, todennäköisesti saat kalastaa, mutta varmista vielä itse ennenkuin kalastat.
www.kalakortti.com - sivusto sanoo näin: "
Onkiminen on kiellettyä lohi- ja siikapitoisten vesistöjen koski- ja virtapaikoissa, tai vesialueilla, joissa kalastus on kielletty muun säädöksen tai määräyksen nojalla.
Lisäksi viranomainen voi kieltää onkimisen tietyillä alueilla. Tällaisia kieltoja ovat esim. TE-keskuksen myöntämä kalastuslain 11§:n mukainen viehekalastuskielto. Kalastus voi olla kiellettyä myös muun lain tai määräyksen perusteella."- Kalamies kuitenkin
Kiitos Original-Mikko ohjeistuksesta. Olen niin paljon lukenut kaikenlaisesta kalastusta hankaloittavasta pykäläviidakosta, että päällimmäiseksi on jäänyt ehdoton kielto ja silti olisi hyvä maksaa joku maksu??? No, nytpä tiedän, että onkeni kanssa saan mennä järville kalaan, kiitos vielä Mikolle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1022262
- 1291428
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231420Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau291348- 681243
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371068- 89995
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56944- 122821
- 82796