Rohloffista kokemusta kellä?

Pyöränrakentelija

Kehä kakkosen liittymässä sattui silmiin oudon iso takakappa polkupyörässä. Valoissa kysyin ajajalta, paljonko vaihteita ja ulkomaalaisittain puhuva sanoi että neljätoista.

Kävin sitten kyselemässä pyöräkorjaamoista, onko tietoa sellaisesta ihmeestä ja selvisi että saksalainen laatuvalmistaja ja maksaa paljon.

Google haulla löytyi sitten vaikka mitä.

Vaan onkos täkäläisillä kellaan ajokokemuksia moisesta ihmevempeleestä?

8

893

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huhu

      Kullemma nojapyöräilijät käyttää ja tykkää kovin...

      • Noja joo

        Huhu pitää paikkansa.

        Rohloff on ainoa napavaihde, joka todella pitää mitä lupaa. Vaihdetta voi vaihtaa melkoinen voima päällä, pykälät ovat täsmälliset ja rajaa kahvan kiertämiselle ei ole kuin reunoissa. Nämä ominaisuudet ovat tärkeitä kun pitää saada nojapyörä liikkeelle mistä tahansa tilanteesta.

        Vaihdetta pitää vähän huoltaa, mutta niinhän pyörää pitää muutenkin. Okka Pyörähuolto.comista on ajanut nyt kolme vuotta maastopyörällä jossa on tuo vaihteisto. Ei kuulemma vielä ongelmia.


    • Jääkärit

      Käytössä Sveitsin armeijan jääkärjoukkojen fillareissa! Eli kestänee aika röykytystä.

    • AKu1801

      Nyt on ajettu reilut 500 km ja kyllä vastaa odotuksia, kivat napavaihteet.
      Rohlolla voi keskittyä ajamiseen kun sopivan vaihteen saa aina kahvasta kiertämällä, myös paikallaan oltaesta eikä vaihtamisongelmia tulle myöskään ketjujen ja rattaiden likaantuessa kaatosateessa.
      Valmistajan sivut:
      http://www.rohloff.de/en/products/speedhub/
      Suomen maahantuoja:
      http://www.bikestation.fi/shop/

      • www1

        Hauska tuo video tuolla valmistajan sivulla, en välttämättä lähtisi itse tuollaista availemaan..


    • ajuri5
    • Rohloffilla pääsee

      On kokemusta, voin suositella. Liikennevaloista pääsee vaikka täyden lastin peräkärryn kanssa liikkeelle kertapyöräytyksellä, kun vaihteita voi vaihtaa paikallaan ilman että pitää nostaa takapyörä maasta ;) Juttelin maahantuojan kanssa pari vuotta sitten pyörämessuilla, saksalainen kaveri jolta saa kyllä reippaasti tietoa aiheesta.

    • Messuilla nähnyt

      Pyorahuolto.com Lauttasaaressa on kasaillut pyöriä Rohloff'in vaihteilla. Heillä on saatavissa myös saman laatuluokan napadynamo eteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      25
      4799
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3734
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      48
      3165
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2677
    5. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      207
      2655
    6. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      52
      2625
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2420
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      153
      2350
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1955
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      109
      1565
    Aihe