Sitä on alkanut kaduttaa kun otti eron. Halusi siis eron viime vuonna, ja syystä jota en vieläkään tiedä. Ei kummempaa selitystä antanut. Halusi vaan erota ja meillä ei mitään riitoja koskaan ollut. Minäpä olne jo löytänyt uuuden tyttöystävän ja kovasti suunneitellaan tulevaisuutta. Exäni on lakanut häiritsemään mua viesteilä ja soitoilla.
En enään vastaa sille kun se soittaa kännykkään. Selitti et se on kovin yksinäinen nykyään mut mua se nyt ei kiinnosta ja sanoin et mä en sille voi mitään tehdä.
Olen sellanne et jos kerran eroan niin se on sitten siinä. Mä jatkan elämääni. Kaveri voin olla exäni kanssa mut siinä se. Se kyllä tietää että seurustelen ja heti kun näki mun uuden naisen niin silloin se viestien lähettäminen alkoi. Onko exäni siis mustasukkainen vai mitä se haluaa?
Nykyinen ei ole mustasukkainen lainkaan ja tietää et exäni on lähetellyt viestejä. ikinä en pettäisi tai mitään.
En enään vastaa sille kun se soittaa kännykkään. Selitti et se on kovin yksinäinen nykyään mut mua se nyt ei kiinnosta ja sanoin et mä en sille voi mitään tehdä.
Olen sellanne et jos kerran eroan niin se on sitten siinä. Mä jatkan elämääni. Kaveri voin olla exäni kanssa mut siinä se. Se kyllä tietää että seurustelen ja heti kun näki mun uuden naisen niin silloin se viestien lähettäminen alkoi. Onko exäni siis mustasukkainen vai mitä se haluaa?
Nykyinen ei ole mustasukkainen lainkaan ja tietää et exäni on lähetellyt viestejä. ikinä en pettäisi tai mitään.
Vastaukset 4
Vanhimmat
on-off jutut ja vanhan lämmittäminen ei toimi. Jos eroon on päädytty, siihen on ollut syynsä. Matti ja Mervi tyylinen pelleily on hermoja raastavaa. Enkä mäkään suotuis, että mut jätetään, kenties seikkaillaan ja sitten taas halutaan takaisin. Ohi mikä ohi.
Taitaa olla suht yleistäkin...(?) Ainakin mieheni ex teki just samoin. Kovalla kiireellä ero ilman mitään selitystä ja sitten, kun tiesi meidän olevan yhdessä, kova pommitus txt ja soittojen muodossa. Mies ei lämmennyt, vaan sanoi suoraan minun kuullen, että häntä ei vanhan lämmittely kiinnosta, vaan haluaa elää elämäänsä rauhassa eteenpäin. Vielä jonkin aikaa ex yritti kaiken maailman verukkeilla tunkea takaisin, sitten luovutti.
Ihmettelin itsekseni moista käytöstä... Ilmeisesti miehen exää harmitti se, että mies pääsi hänestä yli suht nopeasti ja hänen piti sitten kokeilla, pääsisikö pilaamaan miehen uuden parisuhteen tai mitä lie... Vähän sellainen "en itse halua, mutten halua muillekaan luovuttaa"-fiilis.
miehen ex vainoaa edelleen ja haluaa tehdä elämästämme (tai miehen) elämästä helvettiä. "jos minä en saa pitää sinua omanani niin ei kukaan muukaan."
Raastaa mua henkisesti ja ahdistaa todella paljon.
Olen aina itse pyrkinyt ja halunnut hoitaa eroni siististä ja selkeästi. Ettei olla vihaisia,katkeria tapahtuneen jälkeen, Hyvin on hoitunut.Kaverit on kavereita ja exät on exiä.
Moikkaan jos nään,se siitä.
Erosin exästäni noin 7 vuotta sitten..5 vuotta oltiin yhdessä..kumpikin oli nuoria ja huimia ja suhteessa oli ongelmia..kumpikin silti rakastettiin toisiamme..
Silloin luulin että olisimme onnellisempia eri tahoilla vaikka en olisi halunnut erota..
Suhteen lopettamisen jälkeen minulla meni vuosia että pääsin ns. jaloilleen ja jatkamaan elämääni..
Tällä hetkellä olen ollut parisuhteessa n. 1,5 vuotta..viimeiset nelisen kuukautta olen ollut kuitenkin omalta osaltani outo..kiukkuinen, etäinen, ahdistunut, seksikään ei kiinnosta..poikaystäväni on aivan ihana, mutten ole täysin varma mitä haluan loppujen lopuksi tulevaisuudelta..
Hän rakastaa minua koko sydämestään ja on valmis tekemään mitä tahansa vuokseni..koskaan emme ole suhteen aikana tapelleet..
Exäni myös kertoi minulle vasta miten hän on nyt vuosien jälkeen ymmärtänyt että olin hänen elämänsä nainen..omat tunteeni häntä kohtaan on edelleen tallella ja tulee varmaan aina olemaankin..
Pelkään vain että teen väärän valinnan..
Voiko ihminen muuttua?