Mitkä ruoka-aineet auttavat turvotukseen?

jlkdjslkcjcflkj

Kun en oikein keksi millään miten tämän hemmetinmoisen mahan pullotuksen saisi pois. Paino on aivan normaali joten siitä ei ole kyse, ja sitä paitsi mahan pullotus ei kadonnut vaan melkeinpä vaan lisääntyi kun yritin siitä eroon laihduttamalla, jolloin paino putosi mutta turvotus ei. Niin mitä kokemuksia?

3

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ravinto ja treeni

      Jotkut ruoka-aineet turvottavat, mutta niistä taidat tietää? Kokeile parin viikon jaksoissa, josko olisi vielä jokin jäänyt huomioitta.

      Probiootteja kannattaa myös kokeilla ainakin muutaman viikon ajan.

      Millaista turvotusta sulla on? Pelkkä pullotus voi olla myös merkki huonoista vatsalihaksista. Saatko vatsan aamulla siistiin pakettiin vatsalihaksia hallitsemalla? Silloin vika voi olla ruuassa, jos vasta iltaa myöden pullotus lisääntyy.

      Kaikilla pullottaa vatsa, mutta lihaksia jännittämällä saa vatsan paremman näköiseksi.

      Täällä oli aloituksia tästä aiheesta, luitko ne? Niissä oli hyviä neuvoja.

    • 3+11

      Kaikki ruoka-aineet voi aiheuttaa turvotusta, jos olet yliherkkä niille. Yleisesti varmaan kaalit ja pavut, sipuli ja paprika, viljat ja maitotuotteet on listalla ensimmäisenä turvotuksen aiheuttajista.

    • sdfdfsdfcsf

      Tuntuu että kaikki turvottaa. Joka aterian jälkeen olo on kuin olisi maha ihan pullollaan, ja iltaa kohden se vaan lisääntyy. Mitattuani illan ja aamun välisen eron vyötärönympäryksessä huomasin sen olevan useita senttejä. Ja paha sitä on nyt kaikkea turvotusta mahdollisesti aiheuttavaa poistaa ruokavaliosta, kun (rasvaton) maito, ruisleipä ja semmoset ovat tärkeitä ravinnon lähteitä, eikä niitä oikein millään kasviksilla täysin voi korvata. Ja kun vielä treenaan yleensä tunnin päivässä (josta puolet lenkkeilyä ja puolet voimaharjoittelua) niin sitä proteiiniakin pitäisi saada, joten pitäisi turvautua johonkin proteiinijauheisiin jos kaiken leivän ja maidon heittäisin ruokavaliosta menemään, lisäksi maidosta saatavat kalsium ym. pitäisi korvata muualta. Näin ollen toisaalta tuskin on kyse huonoista vatsalihaksistakaan; joteskin aina treenin jälkeen hiukan jännittämällä vatsaa saan vatsalihakset hyvin näkyviin, samoin aamulla kun turvotusta ei ole.

      Tosin enhän oikein voi tietää mistä turvotus johtuu, kaipa sitä voisi kokeilla niitä probiootteja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      111
      7181
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      59
      4777
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4731
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      3899
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3838
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      217
      3807
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      26
      3383
    8. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      51
      2741
    9. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      38
      2721
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      39
      2317
    Aihe