Naiselle vähän lihasta

Moi! Oon 19-vuotias perusterve nainen ja haluisin saada vähän lihasmassaa. Yksi syy tälle tavoitteelle on se, että olen aivan järkyttävä vilukissa! tämän vuoksi pieni lihasmassan lisäys ei varmasti olisi haitaksi :-D Kuntosalilla koen oloni vaivautuneeksi, joten minua ei sinne saa, mutta omistan ostoskanavan lähes korkkaamattoman härpäkkeen (total flex). Älkää nyt alkako dissata itse laitetta, vaan yrittäkää antaa vinkkiä nyt olemassa olevaan tilanteeseen. Tähän asti olen pitänyt peruskuntoa yllä lähinnä pyöräilemällä. Pitäisikö hankkia jotain lisäravinteita? Jos vastaus on kyllä, niin millaisia ja mistä? Suklaa on ainoa ainesosa, jota en migreenini vuoksi kestä, joten sellaiset eivät käy missään tapauksessa.
9141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei tuolla tuolilla mitään tee.Osta levytanko ja painoja ne pesee 100-0 ton tuolin...Miten ajattelit tehdä kaikki perusliikkeet tolla tuolilla?Eihän siihen saa vastusta tarpeeksi...

Äänestä

Jos et jostain syystä suostu salille menemään, niin hanki sitten tarpeeksi rautaa kotiin. Tuolla härpäkkeellä et lihasta saa.

Äänestä

Siis onko joku tosiaan niin tyhmä että ostaa noita ostos-tvn paskoja?Tää on joku vitsi...Ostos tvn laitteella lihaksia anna mun kaikki kestää

Äänestä

Osta käsipainoja kotiin ja joku tanko. Niillä pääsee jo pitkälle mutta ei liian pieniä painoja. Lihaksen kasvattamiseen sun tarvii syödä enemmän kaloreita mitä kulutat.

Äänestä

Tollainen rimpula laite. Tuskin tuo auttaa yhtään mitään.

Älä sääli itseäsi vaan mene ihmeessä salille ja valitse mieluummin sellainen aika milloin siellä ei ole liikaa väkeä. Itse käyn heti töiden jälkeen (klo15:30) ja silloin yleensä on rauhallista. Myös lauantaiaamuna on rauhallista.

Vaikka salilla olisi muita, niin ei kellään ole aikaa tuijottaa sinua, sillä jokainen keskittyy omaan harjoitukseen ja sarjoihin.

Salilla on naisille oma alue, mutta silti käytän miesten aluetta, koska siellä on enemmän tilaa ja enemmän laitteita.

Äänestä
  • Noilla jumpilla ei kyllä lihasmassaa saa kasvatettua.

    Äänestä

"Pitäisikö hankkia jotain lisäravinteita? "

Et tarvitse mitään lisäravinteita. Ylipäätään ihan peruskuntoilija harvemmin tarvitsee niitä. Syömällä riittävästi tarveellistä perusruokaa saat ihan tarpeeksi ravintoaineita. Lihaksia kasvattaessa kannattaa kyllä lisätä proteiinin määrää ruokavaliossa, mutta se onnistuu muutenkin kuin proteiinidrinkkejä kiskomalla. Rahka, raejuusto, liha, kana jne jne jne. Tärkeää on myös että syöt riittävästi. Jos syöt liian vähän, eivät ne lihakset kunnolla kehity.

Ei niillä lisäravinteilla saa mitään ihmeitä aikaan. Kyse on lähinnä siitä että niitä markkinoidaan kovasti ja luodaan sellainen mielikuva että niillä jokainen saa hetkessä fitnessmisun kropan. Ei saa. Kalliitakin ovat. Kyllä niitä tietysti saa ostaa jos haluaa. Onhan se pelkkä placebo-efektikin kova pitämään motivaatiota yllä.

Äänestä

Kuten moni täällä jo kommentoinutkin, ni tuolla TV-shoppi roskalla et tee mitään. Mutta et kyllä saa mitään tuloksia tangolla ja käsipainoillakaan jos et tiedä mitä teet.

Eli tarvitset alussa opastusta tehokkaisiin ja turvallisiin suoritustapoihin. Tämä onnistuu parhaiten ottamalla yhteyttä PÄTEVÄÄN kuntosaliohjaajaan ja/tai personal traineriin.
Ja mikäli lihasmassaa haluat rakentaa, ni ruokavalio on äärimmäisen tärkeä osa tätä. Miinuskaloreilla ei lihasta rakenneta. ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


10+11 kirjoitti:

Moi! Oon 19-vuotias perusterve nainen ja haluisin saada vähän lihasmassaa. Yksi syy tälle tavoitteelle on se, että olen aivan järkyttävä vilukissa! tämän vuoksi pieni lihasmassan lisäys ei varmasti olisi haitaksi :-D Kuntosalilla koen oloni vaivautuneeksi, joten minua ei sinne saa, mutta omistan ostoskanavan lähes korkkaamattoman härpäkkeen (total flex). Älkää nyt alkako dissata itse laitetta, vaan yrittäkää antaa vinkkiä nyt olemassa olevaan tilanteeseen. Tähän asti olen pitänyt peruskuntoa yllä lähinnä pyöräilemällä. Pitäisikö hankkia jotain lisäravinteita? Jos vastaus on kyllä, niin millaisia ja mistä? Suklaa on ainoa ainesosa, jota en migreenini vuoksi kestä, joten sellaiset eivät käy missään tapauksessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu