Mun oma suhde on kestänyt puoltoist vuotta ja risat. muutettiin yhteen vuoden jälkeen muttei oo mitään kakara-suunnitelmia tai kihla-juttujakaan. Illat kuluu omia juttuja tehdessä, ei juurikaan mitään tehdä yhdessä kotona ollessa. Ainoat päivittäiset ovat koiralenkki jonka pituus vaihtelee. Mieheni ei ole kovin puheliaskaan. Harrastamme seksiä 2-4krt/vk, muttei sekään ole pitkään aikaan saanut uutta säväystä :( Mistä tietää suhteen olevan ns. kuollut?
Milloin suhde on kuollut?
mariavane
15357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Suhteen pitäisi vuosiensaatos syventyy.Mikä meihin naisiin on mennyt?Vaikka kuinka hyvä,huolehtiva,uskollinen mies,pitåå vaan parempaa etsiä,usein tulos,ero ja karvas pettymys uuden kaa.Itketään sit yksin X.n perään ja ollaan niin,viattomii ja rehtejä?
Teillä sentään on seksiä aika useinkin. Se loppuu kun suhde väljääntyy.
Jos ette tee mitään yhdessä niin suhde on kuollut. Yhdessä pitäis ainakin tehdä ruokaa, mennä elokuviin, ravintolaan, rannalle, saunoa yhdessä, kävelylle voi mennä yhdessä, voi myös lenkkeillä, mennä salille.. kyllä tekemistä keksii kun vaan viitsii. Omia menoja pitää vähentää että voi olla enemmän yhdesää tyttöystävän kanssa ja se on molempien tehtävä vähentää omia menoja että voi olla yhdesä enemmän. Muuten se suhde kuolee aika äkkiä.
"Jos ette tee mitään yhdessä niin suhde on kuollut. Yhdessä pitäis ainakin tehdä ruokaa, mennä elokuviin, ravintolaan, rannalle, saunoa yhdessä, kävelylle voi mennä yhdessä, voi myös lenkkeillä, mennä salille"
Noilla kriteereillä 98% lapsiperheiden suhteista on kuolleita :)
Nojuu, kyllä sun mainitsemia juttuja on tullu tehtyä. Ne kaikki vaan tuntuu mun mielestä niin tylsiltä hänen kanssaan :( Olenkohan minä se kyllästynyt osapuoli vaikka kuitenkin rakastan?
Jajoo, seksiä usein, mutta kuinka usein teenkään sen ns. muodon vuoksi.
ei mitkään kakarat, kihlat tai naimisiinmeno mitään suhdetta luo
Nojuu, mutta harvoin niitä tapahtuu jos suhde on huonolla saralla jo valmiiksi.
kannattaisi aina ottaa kumppanin kanssa "parisuhdepalavereita" joissa keskustellaan siitä, missä tilassa suhde on ja mitä kumpikin siitä ajattelee.
ns "kehityskeskusteluja" ;)
netti on väärä paikka suhdetta ruotia, kun se pitäisi tehdä sen kumppanin kanssa!
No tottakai oon asiasta jutellu mieheni kanssa, enkä tee mitään päätöksiä vastauksienne perusteella. Haen vain mielipiteitä ja eri näkökulmia :)
joo siis yhteistä tekemistähän teidän nyt pitäisi keksiä..
pyytäkää yhteisiä kavereita/kaveri pariskuntia kylään, menkää vaikka yhdessä jollekin pändi-keikalle tms
Menkää vaikka autiolle saarelle viikoksi ja yrittäkää selviytyä siellä sen viikon. Elämä ei ole pelkkää juhlaa. Tai lähtekää pyöräretkelle maaseudulle tai polkekaa jonnekkin 300 kilsan päähän, etsitte jonkun pikku hotellin tai motellin ja vietätte laatuaikaa yhdessä. Turha sitä kotona on olla aina.
hmmm, radikaali tempaus vois olla kyl jotai!
Jos suhde on pelkkää seksiä niin ei tuu mitään. En jaksais. Pitää tehdä muutakin.itse ainakin tykkään fillaroida ja eilenkin pyöräilin 44 kilsan lenkin illalla kun en jaksanut olla sisällä.
Suhde on aina kuollut kun nainen niin päättää. Kukaan ei tunnu tajuavan sitä että parisuhde ei ole ainaista ilotulitusta vaan kaikki hakee sitä ihastumisen ja rakastumisen uutuuden viehätys tunnetta uudestaan ja uudestaan. Tuollaisen ajattelun omaava henkilö vaan rikkoo niitä ihmisiä joiden antaa uskoa yhteisestä tulevasta. Sinun pitäisi suhteeseen ryhtyessäsi jo sanoa että mitään hiipumista tai suhteen arkistumista en kestä ja silloin tulee aina ero. Moni sydämen särkyminen säästyisi ja saisit elää vaan niitä hetken huuman seksisuhteita kunnes järki tulee mukaan jos yleensä on tullakseen.
Kyllä mä hyvinki tajuan, ettei se tunnu samalta nyt kuin alussa :) Ja mä haluan pitkäaikaisen suhteen, oon ite hyvin sitoutuva tyyppi ja tulis ns. turvaton olo jos seikkailis miehestä toiseen. Jos oisin päättänyt, että tä suhde on kuollut niin enkai ois ikinä muiden mielipidettä kysellytkään.