Jos irtisanoudut töistä ilman pätevää syytä ja saat karenssia, mutta menet itse hankkimaasi työhön ennen kuin karenssi loppuu niin jatkuuko karenssi kun uusi, vuoden pituinen määräaikainen, työsuhde päättyy?
Entäs jos ei edes ehdi ilmoittautua työttömäksi ja saada karenssi jos uusi työ alkaa esim. kuukauden kuluttua edellisestä?
Entäs jos ei edes ehdi ilmoittautua työttömäksi ja saada karenssi jos uusi työ alkaa esim. kuukauden kuluttua edellisestä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä kai se karenssi elää ihan itsekseen sen ajan mikä määrätty, eikai se lomaile sen aikaa kun olet toisessa paikassa, ja herää henkiin sitten, että jaahas käydäämpäs kimppuun taas. Mutta varmaksi en mene sanomaan, kysäise vaikka karenssin kennelistä eli työkkäristä, että mitäs tuo karenssi meinaa tehä sen aikaa. Nehän elää sen 3kk enintään. Hankin itsekkin juuri tollaisen 2kk karenssin. Muuta ei oikeestaan moitittavaa ole kuin se että aika kallista pitää tuota, kuluttaa noin 480e kuukaudessa, Ja paikka mistä se hain on aika vihastunut, mutta muuten on kyllä rauhallinen eikä entinen omistajakaan soittele enää, että nyt "kaivamaan sontaojaa puoleksi vuodeksi" ja ilman palkkaa, tai päästän hyvinkoulutetun vahti karenssin irti.
T. Onnellinen 2 viikon ikäisen karenssin omistaja :))
no heh, tuon vuoden määräaikaisen työn jälkeen ei takuulla enää vanha karenssi sua vainoa. Mutta jälkimmäisessä tapauksessa, sanotaan vaikka, että tuo eka työ olisi kestänyt vaikkapa vuoden ja irtisanoudut siitä, et ilmottaudu työnvälitykseen, vaan otat vaikkapa kuukauden mittaisen työn, jonka jälkeen ilmottaudut työkkäriin, niin kyllä joudut kummankin työtodistuksen esittämään ja saattaa jopa tulla karenssi siitä ensimmäisestä irtisanoutumisesi takia, mutta jos työsuhde toisessa paikassa jatkuu vaikkapa puoli vuotta, niin tod.näk. et saa ensimmäisen takia karenssia. Tai jos 3 kk karenssin saatuasi otat kuukauden työn, niin tuo kuukauden työ ei vaikuta karenssiin. Näin olettaisin.